Severna Koreja napravila vakcinu protiv korone? Nemaju zaraženih, a hoće da je testiraju na ljudima
Severna Koreja, koja uporno tvrdi da nema nijednog zaraženog korona virusom, ušla je u trku za razvijanje vakcine protiv Covid-19
Severna Koreja saopštila je da se pridružuje trci za razvijanje vakcine protiv Covid-19, globalnom takmičenju koje je okupilo najveće svetske medicinske umove i koje će koštati više milijardi dolara.
Prema severnokorejskoj Državnoj komisiji za nauku i tehnologiju, klinička ispitivanja vakcine već su u toku i sada se vodi debata o tome kako da se nastavi sa trećom fazom, koja uključuje testiranje na ljudima, navodi CNN.
Postavlja se pitanje zašto Severna Koreja, koja ima jedan od najmanjkavijih zdravstvenih sistema na planeti i koja se decenijama oslanja na pomoć Svetske zdravstvene organizacije u snabdevanju vakcinama i imunizaciji, troši vreme, novac i resurse na razvoj vakcine protiv korona virusa.
Ovome treba dodati da Pjongjang nije javno priznao postojanje nijednog slučaja infekcije korona virusom u zemlji.
CNN ocenjuje da odgovor nije jednostavan, ali da je verovatno reč o kombinaciji straha od virusa i pokušaju da se građani Severne Koreje ubede da će se lider Kim Džong Un još jednom suočiti sa izazovom i zaštititi svoj narod.
Severna Koreja je jedna od prvih država koja je Covid-19 shvatila kao ozbiljnu pretnju, a za to ima dobar razlog - većina stručnjaka veruje da njen zdravstveni sistem ne bi izdržao udar pandemije.
Naime, kako navodi CNN, mnoge medicinske ustanove u Severnoj Koreji nemaju sigurno snabdevanje strujom ili tekućom vodom.
Često nedostaje medicinska oprema, a čini se da su problem i testovi na korona virus.
Od početka jula, samo 922 osobe u zemlji sa oko 25 miliona stanovnika testirane su na virus, izjavio je predstavnik SZO u Severnoj Koreji, dr Edvin Salvador.
On je naveo da je od početka pandemije 25.551 osoba stavljena u karantin i kasnije puštena.
Mnogi nezavisni stručnjaci za javno zdravlje sumnjaju u tvrdnju Severne Koreje da nema potvrđenih infekcija Covid-19.
Ipak, Severna Koreja ima mogućnosti da zaustavi širenje klastera, jer brzo može da primeni mere koje su druge države sporije prihvatile, ukazuje CNN i podseća da u tu zemlju obično dolazi samo mali broj turista, diplomata i pomoćnih radnika.
Prema većini izveštaja, pandemija je pod kontrolom u Severnoj Koreji, a Kim Džong Un je ranije ovog meseca rekao da su napori njegove zemlje "sjajan uspeh".
On je, međutim, upozorio severnokorejske zvaničnike da svetska zdravstvena kriza još nije prestala.
(Telegraf.rs/Tanjug)