Amerikanci "najnepoželjniji" u doba korone: Samo nekoliko zemalja otvorilo vrata, među njima Srbija
Evropska unija je 1. jula otvorila svoje granice, te objavila i listu zemalja čiji su državljeni dobrodošli. Na listi od 15 zemalja nisu bile SAD
Iako se smatra da je američki pasoš jedan od najmoćnijih u svetu, pravila su se promenila u vreme pandemija korona virusa. Danas su granice brojnih zemalja za američke državljane zatvorene, a rampa je podignuta u samo nekoliko slučajeva.
Sjedinjene Američke Države i dalje predvode svetsku listu po broju obolelih i umrlih od Kovida-19. Zbog toga nije čudno što se većina Amerikanaca odlučila da leto provede kod kuće ili na nekim bližim destinacijama. Ipak, oni koji su rešili da po svaku cenu odu u inostranstvo, moraće da biraju između svega nekoliko opcija.
Evropska unija je 1. jula otvorila svoje granice, te objavila i listu zemalja čiji su državljeni dobrodošli. Na listi od 15 zemalja nisu bile SAD. Da podsetimo, Srbija se prvo našla na listi, ali se EU ubrzo predomislila.
Karibi, bar veći deo, otvoreni su za američke turiste. Tu su i Meksiko, Maldivi i Turska, ali ove zemlje ne čekaju Amerikance "raširenih ruku" jer je potrebna provera temperature na ulazu kao i testiranje na Kovid-19, ali je to prvi put od početka epidemije da dozvoljavaju posetiocima da pređu njihovu granicu, piše CNN.
Ko je sve "podigao rampu"
Na listi zemalja koje su potpuno otvorene za američke državljane nalazi se njih osam. To su Albanija, Dominikanska Republika, Maldivi, Meksiko, Severna Makedonija, Srbija, Tunis i Turska. Uz njih, na listi se nalazi i Kosovo*.
CNN kada je reč o Srbiji navodi da su naše granice otvorene, ali da bi turisti trebalo da budu svesni "nedavnih protesta zbog novih restrikcija u zemlji". Dodaje se i da je u zemlji došlo do porasta broja zaraženih korona virusom.
Osim pomenutih zemalja, američki državljani mogu u još nekoliko njih, ali uz posebna pravila kao što su negativan test na korona virus ili plaćanje depozita.
Na toj drugoj listi su Antigva i Barbuda, Aruba, Bahami, Barbados, Belize, Bermuda, Kambodža, Hrvatska, Ekvador, Egipat, Francuska Polinezija, Jamajka, Runada, Tanzanija, Ukrajina, Ujedinjeni Arapski Emirati, Ujedinjeno Kraljevstvo.
Na primer, Amerikancima će za ulazak u Hrvatsku biti potreban negativan test na korona virus ne stariji od 48 sati.
Sa druge strane, ako žele u Kambodžu, moraće da pokažu negativan test u roku od 72 sata plus da daju 3.000 dolara depozita.
Britanci traže karantin od 14 dana, Ukrajinci traže da Amerikanci instaliraju aplikaciju i testiraju se po dolasku, te da budu u izolaciji 24 sata. Kada je reč o UAE, za Amerikance je otvoren samo Dubai.
(N. Z.)