Putinu je otvoren put da vlada do 2036, ali neki tvrde da je ukrao 22 miliona glasova na refrendumu
Dok je Kremlj ovakav rezultat proglasio “trijumfom”, kritičari tvrde da je nelegitiman
Rezultati refrenduma u Rusiji objavljeni su pre nedelju dana. Ustavne promene će omogućiti predsedniku Vladimiru Putinu da ostane na vlasti do 2036. godine. Ipak, sa 78 odsto "da", rezultati referenduma su pokrenuli i brojne teorije o krađi glasova.
Apsolutna većina bila je za promene Ustava usvojenog 1993. godine. Protiv amandmana je glsalo 21,27 odsto glasača, a na birališta je izašlo njih 67,97 odsto.
Dok je Kremlj ovakav rezultat proglasio “trijumfom”, kritičari tvrde da je nelegitiman, piše Moskov tajms.
Ugledni fizičar Sergej Špilkin objavio je u prošli četvrtak dokaz o navodno velikoj glasačkoj prevari na referendumu.
Špilkinov grafikon od 88 miliona glasova pokazuje da se udeo glasova “za” bliži procentu od 100 odsto u oblastima koje su prijavile slične, abnormalno visoke odazive.
– To govori da je oko 22 miliona glasova možda lažno – objašnjava Špilkin.
– U nedavnoj prošlosti nije bilo manipulisanja glasova na ruskim izborima ove veličine. Ovo je apsolutno slučaj bez presedana. Relativno gledajući, slična situacija je već viđena na izborima za Dumu 2016. – dodao je on, odnoseći se na izbore za donji dom ruskog parlamenta gde je vladajuća partija zvanično osvojila 54 odsto glasova, dok ih je prema njegovoj računici bilo 40 odsto.
Špilkin je prethodno objavio statistički dokaz o velikoj glasačkoj prevari na izborima za Dumu 2011, te predsedničkim izborima 2018. na kojima je Putin osvojio četvrti mandat, prenosi Srpska info.
Prema njegovoj kalkualciji za referendum o ustavnim amandmanima, rezultat je 65 odsto glasova za, a 35 protiv, sa odazivom od 42-43%, navodi Moskov tajms.
Posmatračka grupa Golos saopštila je u četvrtak da je primila više od 2.100 žalbi zbog mogućih prekršaja na izborima, uključujući izvještaje da su poslodavci primoravali svoje radnike na glasanje.
(Telegraf.rs)