U SAD za jedan dan 47.000 obolelih: Najviše od početka pandemije
Prema anketi koju su 29. i 30. juna sproveli agencije Rojters i Ipsos, čak 81 odsto Amerikanaca je "veoma" ili "donekle" zabrinuto zbog pandemije
Korona virus nastavlja da se širi velikom brzinom u SAD i u zemlji vlada zabrinutost, preneo je Glas Amerike
U utorak je registrovano više od 47.000 novih slučajeva kovida-19, što je najveći dnevni porast broja novozaraženih od izbijanja pandemije, a zabeležen je i najveći porast broja hospitalizacija još od sredine aprila.
U najmanje 19 od 50 država obustavljeni su planovi za dalje otvaranje ekonomije, a porast broja zaraženih evidentiran je u 37 država.
Prema anketi koju su 29. i 30. juna sproveli agencije Rojters i Ipsos, čak 81 odsto Amerikanaca je "veoma" ili "donekle" zabrinuto zbog pandemije.
Na opasnost od intenzivnog širenja koronavirusa upozoravaju i zdravstveni eksperti.
"Krećemo se u pogrešnom pravcu. Ne možemo samo da se usredsredimo na područja sa naglim porastom broja obolelih. To ugrožava celu zemlju", poručio je u utorak u Kongresu vodeći američki ekspert za zarazne bolesti, doktor Entoni Fauči.
U Americi se u proseku dnevno registruje oko 40 hiljada novih slučajeva, a ta brojka bi mogla i da se udvostruči, upozorio je doktor Fauči.
- Ne bi me iznenadilo da taj broj poraste na 100 hiljada dnevno, ako se stvari ne promene. Zbog toga sam veoma zabrinut - naglasio je Fauči.
U Teksasu - rekordan broj novozaraženih - skoro 7 hiljada novih slučajeva samo u jednom danu, a u Kaliforniji više od 8 hiljada.
- Ako nećete da ostanete kod kuće i da nosite masku na javnom mestu, onda ćemo morati da vas na to nateramo - upozorio je guverner Kalifornije Gevin Njusom.
Države Njujork, Nju Džersi i Konektikat, koje su uspele da suzbiju širenje korona virusa nakon što su preminule desetine hiljada ljudi, sada su uvele dvonedeljni karantin za posetioce iz Kalifornije i 15 drugih država u kojima naglo raste broj obolelih.
U 17 država su obustavljeni planovi za dalje ublažavanje mera i ponovo se uvode restrikcije, što nailazi na otpor građana.
U Arizoni, gđe je guverner naredio zatvaranje barova i teretana, brojni vlasnici podnose tužbe da bi ostali otvoreni.
Interna dokumentacija dva glavna medicinska centra u Arizoni, gde se broj obolelih približio cifri od 75 hiljada, pokazuju da više nema mesta za nove pacijente, izvestila je televizija ABC.
Sa novim širenjem zaraze, povela se i oštra rasprava o nošenju maski.
U Vašingtonu, predsednik Tramp se suočio sa učestalim apelima iz svoje Republikanske stranke da nosi masku u javnosti.
- Milioni Amerikanaca se dive predsedniku i slediće njegov primer. Ako misle da je njemu važno da se nosi maska, onda će i oni to učiniti - poručio je republikanski senator iz Tenesija Lamar Aleksandar.
- Predsednik je rekao da nema problem sa maskama - naglasila je portparolka Bele kuće Kejli Mekeneni.
Međutim, Tramp nikada nije nosio masku u javnosti i čak je ismejavao one koji su to radili.
- Ja sam za maske. Da sam u situaciji, okružen ljudima, apsolutno bi nosio masku - rekao je Tramp za televiziju Foks, ali je dodao da ne smatra da bi nošenje maski trebalo da bude obavezno širom zemlje.
To pitanje je tako postalo i jedno od glavnih pitanja u predizbornoj trci.
- Apsolutno nam je potrebna jasna poruka sa vrha federalne vlade da svi moraju da nose maske na javnim mestima - istakao je predsednički kandidat Demokratske stranke Džo Bajden.
(Telegraf.rs/Tanjug)