Sve što treba da znate o referendumu u Rusiji: Ovo su ustavne promene koje je spremio Putin
Narod će je počeo sa glasanjem 25. juna i glasaće sve do 1. jula na referendumu koji je prvobitno bio zakazan za 22. april, pre nego što se dogodila pandemija korona virusa
Počev od četvrtka milioni Rusa spremaju se da izađu na biralište kako bi glasali o paketu ustavnih amandmana koje je predsednik Vladimir Putin predložio početkom ove godine.
Putin je u januaru proizveo pravu političku oluju kada je objavio plan za promenu ruskog ustava koji nije menjan od 1993. godine. Njegov predlog doveo je do ostavke vlade, i imenovanje novog tehnokratskog premijera.
Narod će glasati od 25. juna do 1. jula na referendumu koji je prvobitno bio zakazan za 22. april, pre nego što se dogodila pandemija korona virusa. Poslanici, Ustavni sud i Putin podržali su izmene u martu, ali je Kremlj saopštio da promene neće stupiti na snagu ukoliko i većina građana ne bude glasala u njegovu korist.
"Moskva tajms" piše o nekoliko ključnih amandmana i šta oni znače.
Putin 2036
Amandmani utiru put Vladimiru Putinu da vlada još 12 godina od 2024. godine, dozvoljavajući trenutnom ili bivšem predsedniku da se kandiduje za tu funkciju bez obzira na to koliko je mandata prethodno imao.
Putin, koji se smenjivao na poziviji predsednika i premijera od 1999, mogao bi tako da odsluži još dva šestogodišnja mandata nakon što se trenutni okonča 2024. godine. Putin sam nije isključio mogućnost da se kandiduje još jednom.
Nacionalni zakon
Amandmani takođe daju prednost ruskom Ustavu u odnosu na međunarodne sporazume i druge akte.
Stručnjaci smatraju da se promena usmerava na najviši evropski sud za ljudska prava, gde je Rusija i dalje lider u broju slučajeva i prikupila je milione evra kazni zbog kršenja prava građana.
Evropsko ustavno savetodavno telo pozvalo je Rusiju da ukloni ili preoblikuje klauzulu, ali senator koji je pokrenuo reforme jasno je u petak rekao da Rusija neće promeniti amandmane uprkos savetu evropskog savetodavnog tela.
Heteroseksualni brak
Ovi amandmani će definisati brak kao zajednicu muškarca i žene, što je ustavna promena o kojoj se najčešće diskutuje u ruskoj javnosti.
Nedavna reklama koja promoviše glasanje prikazuje distopijsku budućnost u Rusiji u kojoj bi gej parovi mogli da usvoje decu. Rusija već zvanično zabranila usvajanje homoseksualcima usled niza anti-LGBT zakona.
Putin sebe predstavlja kao braniocem tradicionalnih vrednosti.
Vera u Boga
Amandmani takođe predviđaju spominjanje "vere u Boga" u Ustavu. Dok se većina Rusa identifikuje kao pravoslavni hriščani, zemlja je zvanično sekularna i dom je i za muslimane, budiste i druge vernike.
Putin se u poslednjih nekoliko godina okrenuo konzervativnoj politici, pri čemu su grupe koje promovišu fundamentalističke pravoslavne poglede dobijale više legitimiteta.
Moć Kremlja
Amandmani jačaju predsedavanje u poređenju sa regionalnim i lokalnim vlastima. Kremlj je ranije opisao ustavne promene kao preraspodelu vlasti od predsedništva do parlamenta. Putinovi predlozi daju zakonodavcima ovlašćenja da imenuju članove kabineta i otpuštaju "nečasne" sudije.
Ekonomske reforme
Paket amandmana uključuje i ekonomske garancije, poput obećanja za prilagođavanje penzija inflaciji i zagarantovane minimalne plate.
Nema poklona
Amandmanima se zabranjuje davanje ruske teritorije drugim zemljama, a stručnjaci ovo povezuju sa Krimom koji je Rusija anektirala 2014. godine.
(N. Z.)