"Korona virus je pokazao koliko smo ranjivi": Merkelova poziva na jedinstvo Evropske unije
- Kriza sa kojom se suočavamo je potpuno drugačija od svih do sada - kaže nemačka kancelarka
Nemačka kancelarka Angela Merkel istakla je danas da je pandemija korona virusa pokazala ranjivost Evrope i najavila da će lajtmotiv nemačkog predsedavanja EU, od 1. jula, biti zajedničko i solidarno prevazilaženje izazova.
Merkel je, obraćajući se Bundestagu, naglasila da Berlin preuzima veliku odgovornost u vreme kada je EU suočena sa najvećim izazovom, kao i da je predsedavanje EU veliki izazov, jer se Nemačka mora posvetiti prevazilaženju krize i učiniti Uniju otpornijom.
- Kriza sa kojom se suočavamo je potpuno drugačija od svih do sada. Ona nas pogađa sve, nepripremljene, i to ne samo u Evropi, već i svetu. Samo u Evropi je odnela 100.000 života, a par nedelja zastoja privrede ugrozilo je ono što smo gradili decenijama - poručila je ona.
Ukazala je da su bile neophodne restrikcije u borbi protiv korona virusa, i da će i dalje biti potrebno poštovanje odstojanja od 1,5 metara i nošenje maski, jer virus nije nestao, i neće sve dok ne bude bilo vakcine.
"Nijedna zemlja ne može sama"
- Pandemija je pokazala koliko je evropski projekat krhak. Prvi refleksi su bili nacionalni, a ne evropski. Neophodno je u suočavanju sa ovim izazovom međunarodno delovanje i sretna sam što je Evropska komisija brzo delovala i stalno nas pozivala na jedinstvo - kazala je Merkel.
Naglasila je da je pandemija pogodila sve, ali ne istom silinom, te posledice krize produbljuju nejednakosti društava.
- Pandemija je pokazala da je naše Evrope ranjiva i zbog toga je solidarnost potrebnija nego ikada - poručila je Merkel.
Nijedna zemlja, prema njenim rečima, ne može sama i izolovano prevazići aktuelnu krizu, već samo zajednički.
Merkel je kazala da je snažnoj Evropi potrebna jaka Nemačka, a da bi ona tako ostala, kako dodaje, vlada je preduzela odlučne mere.
Razdor u EU
- Nalazimo se u vremenu u kojem se privreda nalazi pred velikim preokretom, jer klimatske promene i digitalizacija u osnov menjaju način rada. Zbog toga odgovor na pandemiju ne može biti povratak na stari način privređivanja, već mora da ubrza preokret privrede i od toga zavise radna mesta - objasnila je ona.
Ukazala je da i drugi u svetu ne miruju, već odlučno deluju, navodeći na važnost jačanja konkurentnosti.
Merkel se, u svom govoru, založila za brzo postizanje dogovora o višegodišnjem budžetu, dodajući da se ne sme dozvoliti da pandemija stvara razdor među ekonomijama EU.
Istakla je da antidemokratske snage samo čekaju na ekonomske krize da bi ih politički zloputrebile.
U svom govoru istakla je da će borba protiv klimatskih promena biti jedan od prioriteta.
Takođe je podvukla da je neophodno da EU bude globalno aktivnija i pored težih okolnosti na svetskoj političkoj sceni.
Podvukla je značaj saradnje sa Afrikom i Kinom.
Pad i uspon nemačke kancelarke: Kako je jedan korona govor "vaskrsao" Angelu Merkel
Angela Merkel ne drži velike govore. Nemačka kancelarka obraća se naciji jednom godišnje, u unapred pripremljenoj novogodišnoj čestitki. Kada je odučila da obavesti nemačku javnost o napredovanju korona virusa u martu, to je bilo prvo nezakazano televizijsko obraćanje u gotovo 15 godina koliko je na funkciji. Taj govor bio je pun pogodak.
Merkelova, ćerka sveštenika, sa diplomom iz kvantne hemije, iznela je tada mračne činjenice o pandemiji, dok je istovremeno pokazivala saosećanje. Pozivala se na svoje istočnonemačko poreklo i poteškoće koje je imala sa idejom ograničavanja slobode kretanja. Ali, objasnila je zašto je to potrebno, i tako je Nemce ponovo "prevukla" na svoju stranu.
- Ona nije veliki govornik, ali ova umirujuća poruka naciji učinila je da joj narod veruje. Građani, 80 do 90 odsto njih je verovalo da ona može ovo da iznese - kaže Volfgang Merkel, profesor političkih nauka na berlinskom univerzitetz Humboldt (nije u rodu sa kancelarkom).
(Telegraf.rs/Tanjug)