Poslednji oproštaj od Džordža Flojda: Počivaće pored majke u Hjustonu
Porodica, prijatelji i poštovaoci Džordža Flojda odali su mu poslednju počast u crkvi u Hjustonu , gradu u kojem je Flojd odrastao. Posle završetka skupa, zlatni kovčeg sa posmrtnim ostacima Džordža Flojda iznesen je iz crkve u ritmu muzike
Džordž Flojd - čije su poslednje reči "Ne mogu da dišem" postale moto protesta kloji su usledili širom sveta, protiv rasizma i policijske brutalnosti, počivaće u Hjustonu, u američkoj državi Teksas, u crkvi Fontane molitve. Flojd je preminuo pre nešto više od dve nedelje posle "tretmana" policije Mineapolisa, navodi CBS.
Porodica je na sahranu pozvala oko 500 gostiju, uključujući tu i političke lidere i poznate ličnosti. Hiljade ljudi je prošlo kroz crkvu gde je od ponedeljka izložen kovčeg sa njegovim telom, odajući počast Flojdu. Komemoracija je već održana u Mineapolisu i Severnoj Karolini. Flojd će počivati pored majke na groblju u Prllendu, na jugu Hjustona, a poslednje metre do grobnog mesta kovčeg je prevozila kočija sa upregnutim konjima.
U tu svrhu su pored puta postavljene barijere iza kojih mogu da stoje svi koji žele da mu odaju počast.
Penzionisani bokserski šampion Flojd Mejveder velikodušno je ponudio da plati troškove sahrane i porodica je prihvatila. On je poslao ček na 70.000 funti jer, kako je rekao, oseća u srcu i da je to ispravno. Očekuje se da će sahrani prisustvovati i gradonačelnik Hjustona Silvester Tarner i glumac Džejmi Foks.
Od kako je ubijen Džordž Flojd (46), 25. maja, milioni širom sveta gledali su video koji je snimio prolaznik i slušali kako, očajan, govori "Ne mogu da dišem!", dok mu policajac drži koleno na vratu.
Ben Kramp, advokat koji se bavi ljudskim pravima i predstavnik porodice Flojd, održao je u ponedeljak konferenciju za medije sa porodicama drugih žrtava rasizma:
Na bini na kojoj će se smenjivati govornici postavljene su dve velike slike i buketi belog cveća. Službu vodi sveštenik Kim Barel koja je otpevala "God will take care of you".
(Telegraf.rs)