Uprkos policijskom času nastavljeni protesti zbog ubistva Flojda: Odjekivali povici "Čije su ulice"
Demonstracije u Njujorku, Vašingtonu, Bostonu, Los Anđelesu... Protest i oko Bele kuće
Više desetina hiljada ljudi ponovo se okupilo u sredu na ulicama SAD protestujući, mahom mirno, zbog smrti Afroamerikanca Džordža Flojda nakon policijskog privođenja u Mineapolisu.
Mnogi su izašli na ulice uprkos tome što je u nekoliko gradova na snazi policijski čas, koji uveden nakon što je došlo do nasilja i pljački u nekim okruzima u ponedeljak, prenosi BBC.
U Vašingtonu je hiljade demonstranata protestovao uz povike: "Čije su ulice?" i "Bez pravde nema mira". Građani su donosili vodu i grickalice demonstrantima u protestnoj šetnji, među kojima je bilo i dece.
Nadomak Bele kuće veliki broj demonstranata protestovao je mirno. Pojedini su u okolini Bele kuće blokirali ulice i povicima pokušali da izazovu reakciju snaga bezbednosti, ali su pripadnici Nacionalne garde ostali nepomični.
Skup u sredu uveče obezbeđivali su vojna policija i pripadnici više federalnih agencija.
Neimenovani bezbednosni zvaničnik izjavio je da je bilo angažovano više od 2.200 pripadnika Nacionalne garde na ulicama Vašingtona.
Napravili su prsten oko Lafajet parka, koji se nalazi preko puta Bele kuće, dok su vojna vozila bila parkirana u okolnim ulicama blokriajući prilaze.
U Njujorku su se građani okupili u Vašingtonskom parku odakle su otpočeli protestnu šetnju centralnim gradskim ulicama.
U Bostonu je protestna povorka prošla pored sedišta lokalne vlasti države Masačusets.
U Los Anđelesu, do demonstranata je tokom mirnog protesta na Sanset Bulevaru stigla informacija o pooštravanju opružnice protiv Dereka Šovina, prvooptuženog za smrt Džordža Flojda, ali i da će biti gonjena trojica njegovih kolega.
Državni tužilac Minesote Kit Elison preinačio je optužnicu protiv otpuštenog policajca iz Mineapolisa na ubistvo drugog stepena, zbog smrti Afroamerikanca Džordža Flojda, a takođe je podigao optužnicu i protiv preostale trojice otpuštenih policajaca, koji su učestvovali u hapšenju.
Flojd je preminuo pošto je Šovin, jedan od policajaca koji ga je privodio, kolenom pritiskao njegov vrat dok se nalazio na zemlji.
Trojica policajaca koja su ucestvovala u incidentu - Tomas Lejn, Aleksandar Kueng i Tou Tao - optuženi su za saučesništvo u ubistvu drugog stepena, prema sudskim dokumentima, u koje je uvid imao i Glas Amerike.
(Telegraf.rs/ Tanjug)