Građanski rat pred eksplozijom u Americi: Tramp digao vojsku, trupe na periferiji Vašingtona

Navodno 1.400 vojnika očekuje poziv za mobilizaciju kako bi se obračunali sa demostrantima koji protestuju zbog ubistva Afroamerikanca

Video: Policajci širom Amerike klečali pred demonstrantima odbijajući nasilje

Američke trupe iz 82. vazduhoplovne divizije premeštene su iz svoje baze u Fort Bragu u Severnoj Karolini na periferiju Vašingtona, navodi se u više izveštaja neimenovanih zvaničnika Ministarstva odbrane SAD.

Prema trenutno dostupnim informacijama, vojnici su naoružani i imaju opremu za nemire i bajonete. Oko 700 članova 82. pripadnika SAD-a sada je smešteno u zajedničkoj vojnoj bazi Andrus u Merilendu i Fort Belvoar u Virdžiniji. Valja napomenuti da je baza Andrus mesto odakle poleće avion predsednika SAD i nalazi se samo nekoliko minuta od Bele kuće, neposredno izvan granice prestonice.

Video: Policijsko vozilo se zakucava u demonstrante

Ujedno, mediji pišu da je 1.400 vojnika spremno da bude mobilisano u roku od sat vremena, što su navela dva neimenovana zvaničnika Ministarstva odbrane SAD.

Da li će Amerika preživeti? Foto: Tanjug/AP

Nije jasno da li je ovo svojevrsno zveckanje oružjem od strane američkog predsednika Donalda Trampa, koji se koliko juče pozivao na zakon i red, dok su suzavac i gumeni meci leteli po demonstrantima ispred Bele kuće, ne bi li stao ispred obližnje Crkve svetog Džona radi prilike za fotografisanjem. Istovremeno postoji mogućnost da će vojne trupe zaista patrolirati ulicama Vašingtona. Inače, u SAD predsednik je nadležan da prilično slobodno šalje vojsku u glavni grad, bez pozivanja na zakone ili traženja dozvole, kao što je to slučaj sa državom, prenosi Blic.

Kako je na Tviteru naveo Džejms Laporta, novinar "Asošijeted presa", činjenica da su vojnici pod teškim naoružanjem nije toliko neobično, ali bi ta činjenica mogla dodarno da rasplamsa postojeće tenzije.

Prema izveštajima medija, helikopteri američke vojske sinoć su zaglušili Distrikt na nivou krovova prikazujući jasno "pokazivanje sile" koji je rasterao demonstrante. To se odigralo nedugo nakon što su mirni demonstranti nasilno rasterani suzavcem i gumenim mecima ispred Bele kuće.

Strašne scene iz Amerike:

"Njujork tajms" podseća da je glavni grad države pod nadležnosti u kojoj se vojska može rasporediti bez potrebe za odobrenjem od guvernera. Tako je američki predsednik Tramp, izjavljujući da je "uništavanje mirnog života i prolivanje krvi protiv čovečnosti i Boga", naredio vojsci da razmešta aktivni bataljon vojne policije za Vašington.

Foto: Tanjug/AP/Darnella Frazier

Podsećanja radi, u Americi su buknuli nemiri nakon što je policajac Derek Šovin prilikom privođenja usmrtio nenaoružanog Afroamerikanca Džordža Flojda tako što mu je, kako se navodi u krivičnoj prijavi, osam minuta i 46 sekundi (8:46) držao prislonjeno koleno na vratu. Šovin je optužen za ubistvo trećeg stepena.

Amerika je na kolenima, situacija preti da eskalira. Još dva velika udarca pored rasnih nemira su se desila:

100.000 žrtava korone

Bilo da je izražen u dolarima, procentima ili, što je najtragičnije, brojem izgubljenih ljudskih života, bilans razorne pandemije korona virusa u Americi je zastrašujuć. Otkako je u februaru registrovan prvi smrtni slučaj i zemlji, od KOVID-19 je umrlo više od 106.000 ljudi, što prosečno iznosi oko 900 umrlih dnevno. Skoro 80 odsto svih smrtnih slučajeva dogodilo se među populacijom starijih od 65 godina.

Prema statistici, Amerika prednjači u svetu po broju slučajeva KOVID-19, kao i po broju preminulih, koji je skoro tri puta veći nego u Velikoj Britaniji, koja je po tome na drugom mestu, sa oko 39.000 umrlih.

Broj preminulih od korona virusa u zemlji premašio je ukupan broj Amerikanaca koji su poginuli u ratovima u Vijetnamu (više od 58.000), Južnoj Koreji (gotovo 37.000), Iraku (4.431) i Avganistanu (2.445).

Broj žrtava korone je i oko 35 puta veći od broja nastradalih u terorističnom napadu 11. septembra 2001. godine, kolektivnoj traumi od koje se Amerikanci ni danas nisu oporavili.

Pogledajte slike nastale u poslednjih 12 sati u Americi:

40 miliona nezaposlenih

Svet je prošlog meseca nagađao da li će broj onih koji u Americi traže pomoć države zbog gubitka posla, nadmašiti surovu cifru od 40 miliona - i to desilo prošle nedelje kada je zahteve za naknadu za nezaposlene podnelo još 2,1 miliona ljudi.

Na taj način, nezaposlenost u zemlji premašila je stopu od 15 odsto. Prema prošlonedeljnom zvaničnom izveštaju, bez posla je svaki četvrti radno sposobni građanin. Ovaj istorijski rekord desio se za svega 10 nedelja.

Kao i smrtnost, nezaposlenost je drastično više pogodila crnačka i imigrantska predgrađa, što može biti objašnjenje za razmere koje je poprimila treća kriza.

Video: Uzalud mu govorio da ne može da diše: Policajac klečao na vratu muškarca koji je kasnije preminuo

Fotografija koje će vam ostati urezana u pamćenju:

Protestanti na kolenima; Foto: Tanjug/AP

(Telegraf.rs)