Savetnik kineske vlade: "Nisu govorili istinu, novi talas zaraze ozbiljno preti"
- Većina Kineza trenutno je još osetljiva na covid-19 jer nije razvila imunitet - rekao je on
Kini i dalje preti drugi talas epidemije korona virusa, upozorio je jedan od najznačajnijih stručnjaka te zemlje i dodao da je veliki problem nizak nivo imuniteta u društvu, pogotovo zato što još uvek nije pronađena vakcina.
Doktor Zong Nanshan, viši medicinski savetnik kineske vlade, potvrdio je juče u ekskluzivnom intervjuu za CNN da su lokalne vlasti u Vuhanu, gradu iz kog je krenula pandemija, zataškale ključni detalj o snazi i obimu početnog žarišta.
Kina je objavila podatak o više od 82.000 slučajeva zaraze novim korona virusom i najmanje 4.633 smrtna slučaja od početka pandemije. Krajem januara broj novih infekcija je porastao, što je dovelo do uvođenja karantina i zabrane putovanja širom zemlje.
"Nismo razvili imunitet "
Kine je uspela da obuzda širenje virusa, život u toj zemlji je polako počeo da se vraća u normalu. Ukinut je karantin i otvorene su mnoge škole i fabrike.
Međutim Nanshan smatra da je sve veća opasnost od drugog talasa zaraze. Poslednjih nedelja u Kini su se pojavila nova žarišta, zabeleženi su novi slučajevi u Vuhanu i u još dve severoistočne pokrajine.
- Većina Kineza trenutno je još uvek osetljiva na covid-19 jer nije razvila imunitet - rekao je on.
Zong je u Kini poznat kao "junak SARS-a" jer se istakao u borbi sa teškim akutnim respiratornim sindromom 2003. fodine, pa se i ovoga puta našao na prvoj linij odbrane, posebno u kritičnim ranim farama epidemije korona virusa.
Vlasti u Vuhanu krile podatke o broju zaraženih
On je 20. januara na državnoj radio televiziji potvrdio da se korona virus može prenostiti između ljudi, pošto su zdravstvene vlasti u Vuhanu nedeljama tvrdile da nema jasnih dokaza o tome.
Zon je 18. januara, sa timom stručnjaka posetio Vuhan i rekao da je po dolasku primio brojne pozive lekara i bivših studenata koji su ga upozoravali da je situacija mnogo gora od zvaničnih izveštaja.
- Lokalne vlasti tada nisu govorile istinu. U početku su ćutali, a tada sam rekao da verovatno imamo veći broj zaraženih - rekao je on i dodao kako je postao sumnjičav kada je broj zabeleženih slučajeva u Vuhanu duže od 10 dana iznosio 41, uprkos infekcijama koje su se javljale u inostranstvu.
- Nisam verovao u te podatke pa sam tražio da mi se da stvarni broj - rekao je.
Iako je priznao da je u Vuhanu u početku prijavljen manji broj slučajeva korona virusa, nego što je to stvarno bilo, on je negirao optužbe da su kineske statistike i kasnije bile nepouzdane.
- Dakle od 23. januara mislim da su svi podaci verodostojni - kazao je on.
(Telegraf.rs)