Pobednici i gubitnici korona virusa: Koji lideri su doživeli renesansu, a kojima je pao rejting?
Odgovor država na situaciju koju je pandemija donela, uticala je drastično na popularnost lidera širom sveta, te je nekima korona virus donela veliko poverenje u narodu, dok je drugima značajno oslabila poziciju
Korona virus potpuno je promenio način života na našoj planeti. U strahu od širenja smrtnosne infekcije koja je odnela preko 310.000 života, većina država donela je restriktivne mere da bi obuzdala smrtonosni pohod koronavirusa.
Odgovor država na situaciju koju je pandemija donela, uticala je drastično na popularnost lidera širom sveta, te je nekima korona virus donela veliko poverenje u narodu, dok je drugima značajno oslabila poziciju.
Istraživači javnog mnjenja imali su pune ruke posla tokom pandemije, a sada, kada neke države polako popuštaju oštre mere, neki svetski lideri doživljavaju renesenasu kada je reč o njihovom uticaju, a neki se susreću sa gubitkom poverenja.
Angela Merkel
Kancelarka Angela Merkel susretala se sa ozbiljnim padom njene popularnosti kod naroda. Međutim, pojavom epidemije korona virusa, stvari su se promenile po lidera Nemačke.
Poverenje u nemačku kancelarku Angelu Merkel skočilo je za 22 procentna poena u odnosu na početak godine i sada iznosi 72 odsto. Nemačkoj vladi veruje 60 odsto građana, što je takođe skok od 26 procentnih poena, prenosi "Velt".
Neki analitičari, pak, navode, da je govor koji je Merkekova održala u martu bio pun pogodak, te da je on bukvalno “vaskrsao” popularnost kancelarke. Naravno, postoje oni koji se ne slažu sa pristupom Merkelove, te su ovog vikenda ponovo organizovani protesti u Nemačkoj u kojim su ljudi iskazali nezadovoljstvo zbog restriktivnih mera.
Vladimir Putin
Samo 28,3 odsto anketiranih Rusa je navelo Putina za političara kom najviše veruju, što je najniži procenat od kada ova agencija, od 2006. godine, sprovodi istraživanja.
Najnoviji rezultati stižu pošto su se ruske vlasti, a posebno Putin, suočili sa kritikama zbog odgovora na pandemiju korona virusa, koji mnogi vide kao pružanje nedovoljne podrške preduzećima i radnicima.
Donald Tramp
Prvi čovek Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp privukao je prethodnih dana veliku pažnju svojim izjavama. Dok u prethodnih nekoliko dana ne propušta šansu da okrivi Kinu da je odgovorna za širenje korona virusa, a u jednom od nedavnih intervjua je rekao da ne želi da priča sa liderom te države Si Đinpingom, jer ga je razočarao.
Najnovija anketa među Amerikancima pokazala je da je rejting predsednika oko 42 procenta, otprilike na onom nivou na kojem je poslednjih nekoliko meseci, dakle - i pre izbijanja epidemije korona virusa. Anketu je sproveo Centar za istraživanje javnih poslova agencije Asošijeted pres, NORC.
Glas Amerike prenosi, pozivajući se na drugo istraživanje, da 46 odsto Amerikanaca odobrava politiku predsednika tokom krize izazvane korona virusom, a 51,5 odsto ne odobrava, što je za pet odsto više "negativnih" nego pre pandemije.
Treba napomenuti da se Tramp našao na udaru kritika posebno posle pisanja medija da je i pre epidemije upozoravan od strane državnika u Beloj kući da postoji velika opanost da dođe do pandemije. Međutim, on je na konferenciji to demantovao i istako da, i da je taj dokument došao do njega, ne bi ništa promenilo kada je reč o širenju korona virusa.
Narendra Modi
Ako je neko apsolutni “pobednik” tokom pandemije korona virusa kada je reč o rastu popularnosti, to je bez sumnje premijer Indije Narendra Modi.
Prema poslednjim informacijama, podrška koju Modi uživa među građanima skočila je na čak 80 odsto, u nekim delovima i 90 odsto, piše “Njujork Tajms”.
Međutim, treba istaći da ne misle svi kao što se navodi u izveštaju ovog lista. Naime, neki analitčari smatraju da Modi koristi situaciju nastalu posle epidemije korona virusa kako bi još ograničio slobode ljudi.
Na ovoj stranici možete pratiti podatke o obolelima od korona virusa iz svih zemalja sveta.
(M. Lj.)