SAD u paranoji: Misle da Kinezi hoće da im ukradu tajnu o vakcini, uz pomoć hakera
Peking odbacuje američke tvrdnje da bi svaka organizacija, koja istražuje vakcine, trebalo da pretpostavi da je meta napada
Organizacije koje vrše istraživanje korona virusa mogu da budu na meti kompjuterskih hakera povezanih sa kineskom vladom, navode FBI i Ministarstvo za unutrašnju bezbednost.
Nijedna od agencija nije navela nikakve konkretne primere, ali je u sredu upozorila da bi institucije i kompanije koje su uključene u vakcine, lečenje i testiranje na koronavirus trebalo da preduzmu dodatne mere zaštite kako bi zaštitili podatke i budu svesni potencijalne pretnje, prenosi Gardijan.
- Kineski napori da ciljaju ove sektore predstavljaju značajnu pretnju reakciji naše države na Covid-19 - navodi se u izjavi američke Agencije za kibernetičku sigurnost i infrastrukturu.
Agencija dodaje kako "ova najava ima za cilj da podigne svest istraživačkim institucijama i američkoj javnosti i pruži resurse i smernice onima koji mogu da budu na meti".
Kada su se u ponedeljak pojavili medijski natpisi o nadolazećem mogućem napadu, američki predsednik Donald Tramp upitao je "šta je još novo sa Kinom?"
- Šta još ima novo? Kaži mi. Nisam zadovoljan Kinom - rekao je Tramp.
Kina i dalje brani svoj odgovor na virus, a u ponedeljak je portparol ministra spoljnih poslova Zao Lijian negirao da je vlada umešana u bilo kakav pokušaj krađe podataka povezanih sa virusom.
- Kina je zagovornik sajber bezbednosti i žrtva sajber napada. Odlučno se protivimo i borimo se protiv svih vrsta sajber napada koje su hakeri izvršili. Mi smo vodeći u svetu u istraživanju lečenja i vakcina Covid-19. Nemoralno je ciljati Kinu glasinama i klevetama u nedostatku dokaza - rekao je on.
Hu Ksijin, glavni urednik državne medijske organizacije Global tajms, odbacio je optužbe kao "trik" i "samo novo mesto napada".
Rekao je da će SAD još dugo optuživati Kinu za prikrivanje epidemije, "jer je ta optužba posebno u skladu sa dugoročnim izvrtanjem imidža Kine od strane SAD-a i zapadnog mišljenja".
On je dodao kako će glavne optužbe preći sa "virusa u Vuhanu" na "krađu američke vakcine (istraživanja)".
Ovo je samo dodatak na već zaoštrene tenzije između dve zemlje zbog izvora epidemije i Trampove administracije koja se žali da Kina nije adekvatno upozorila svet na opasnost koju predstavlja koronavirus.
Institucije koje su privukle medijsku pažnju zbog napora vezanih za Covid-19 trebalo bi da pretpostave da će biti na meti i da preduzmu mere predostrožnosti, saopštilo je Ministarstvo pravde.
- Potencijalna krađa ovih informacija ugrožava isporuku sigurnih, efektnih i efikasnih opcija lečenja - navode iz Ministarstva.
FBI i agencija za kibernetičku sigurnost rekli su da izdaju upozorenje kako bi podigli svest o potencijalnoj pretnji, dodajući da će dodatni tehnički detalji biti objavljeni u narednim danima.
(Telegraf.rs)