Međunarodna akcija u 103 zemlje, uhapšena 101 osoba: Nađeno blago neprocenjive vrednosti
Među tim predmetima se nalaze slike, keramički predmeti, nakit, zlate statue, istorijsko oružje i novčići iz brojnih zemalja i neki od tih stvari su od neprocenjive vrenosti
Policija je uhapsila 101 osobu i pronašla na hiljade ukradenih predmeta neprocenjive vrednosti. Međunarodna istraga sprovedena je u 103 zemlje, a nađeni su artefakti iz muzeja i sa poznatih arheoloških nalazišta, piše Skaj njuz.
Među tim predmetima se nalaze slike, keramički predmeti, nakit, zlate statue, istorijsko oružje i novčići iz brojnih zemalja i neki od tih stvari su od neprocenjive vrenosti.
U seriji akcija, policija je zaplenila i više od sto detektora za metal.
Granične snage Ujedinjenog Kraljevstva bile su uključene u akciju u kojoj su zapljenjeni keramički ćupovi napravljeni u drevnoj Mesopotamiji.
Nađeni su na aerodromu Hitrou, na puru iz Bahreina do kupca u Britaniji koji je verovatno krijumčarima platio hiljade funti za njih.
Ipak, Britanski muzej je dokazao da je reč o kopijama i da su čupovi bezvredni.
- Broj hapšenja i predmeta pokazuje obim i globalni domet nelegalne trgovine ovim predmetima, gde je potencijalna meta svaka zemlja sa bogatim nasleđem. Ako tada uzmete značajne količine novca i tajnost transakcije, ovo takođe predstalja mogućnost za pranje novca i prevare, kao i finansiranje organizovanog kriminala - rekao je generalni sekretar Interpola Jirgen Stok.
Policija je u Argentini zaplenila 2.500 drevnih novčića koji su ponuđeni za prodaju online. U sličnoj operaciji, letonska policija je pronašla 1.375 novčića.
I carina u Avganistanu je zaplenila 971 predmet na aerodromu u Kabulu baš kada je trebalo ti predmeti da budu poslati u Istanbul.
Na glavnom aerodromu u Madridu, španska i kolumbijska policija pronašli su retke i drevne artefakte ukradene u Kolumbiji, uključujući jedinstvenu zlatnu masku, novčiće i figurice stare 2.000 godina.
Tri krijumčara su uhapšena na aerodromu u Bogoti, a istraga je dovela do otkrivanja još 242 predmeta, što je najveća zaplena u istoriji Kolumbije.
Direktora Europola Ketrin de Bol je navela da organizovani kriminal ima nekoliko lica, a a je krijumačrenje kulturnih dobara jedno od njih.
(N. Z.)