Laboratorija u Vuhanu u centru "rata rečima" između SAD i Kine: Šta znamo sigurno o njoj, a šta ne?

Da li je virus potekao iz laboratorije u Vuhanu, epicentru izbijanja epidemije?

Foto: Profimedia/Hector RETAMAL /AFP

Pitanja porekla novog korona virusa izazvala su "rat rečima" između Vašingtona i Pekinga i prete da dodatno pogoršaju već zategnute odnose.

Poslednjih dana američki predsednik Donald Tramp i državni sekretar Majk Pompeo više puta su ponovili da virus potiče iz laboratorija u centralnom kineskom gradu Vuhan, gde je epidemija prvi put otkrivena prošlog decembra.

Tvrdnja je dovela do žestokog osporavanja kineske vlade, koja je u sredu optužbu opisala kao "mrlju" namenjenu jačanju Trampovih šansi za ponovni izbor.

Međutim, podaci do kojih je došla mreža "Pet očiju" - alijansa između SAD, Ujedinjenog Kraljevstva, Australije, Novog Zelanda i Kanade - čini se da je takođe u suprotnosti sa tvrdnjama Trampove administracije.

Evo šta znamo, a šta ne znamo, o tvrdnjama i laboratoriji u središtu polemike.

Kako je Kina odgovorila?

U sredu je kineski ministar spoljnih poslova optužbe nazvao političkom strategijom da se stavi mrlja na Kinu za republikance u susret predsedničkih izbora 2020.

- Tražimo da SAD prestanu da šire takve dezinformacije. Treba da se nosi sa svojim ličnim problemima i rešava pandemiju kod kuće - rekao je između ostalog ministar.

Takođe je dodao da Pompeo nije izneo nijedan dokaz kojim bi potvrdio svoju izjavu.

Foto: SHEPHERD ZHOU / Newscom / Profimedia

I državni mediji u Kini takođe su odbacili tvrdnje i nazvali Pompea "zlim i ludim", dok ga je državna agencija Ksinua nazvala "lažovom".

Kineska vlada suočila se sa optužbama kod kuće i u inostranstvu zbog njenog odgovora na korona virus, posebno u prvim danima izbijanja epidemije.

Kineski zvaničnici i državni mediji takođe su izneli tvrdnje, doduše bez dokaza, da virus nije potekao iz Kine.

U martu je portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova na Tviteru napisao kako je virus potekao u SAD-u i da ga je u Kinu donela američka vojska.

Šta kažu naučnici?

Naučnici su do sada u velikoj meri negirali teorije da je novi koronavirus napravljen od strane čoveka.

U intervjuu za Nacionalnu geografiju epidemiolog dr Entoni Fauči, rekao je da trenutni dokazi pokazuju dalje od toga da ga je čovek napravio.

Foto: Tanjug/AP

U radu objavljenom u časopisu "Nature Medicine" 17. marta, vodeći stručnjaci za zarazne bolesti u SAD-u, Velikoj Britaniji i Australiji rekli su da je "neverovatno" da je novi koronavirus nastao u laboratoriji, pozivajući se na komparativnu analizu genoma podataka.

Odakle su krenule sumnje?

Portfolio o istraživanju korona virusa i blizina laboratorije "mokroj pijaci" u Vuhanu pojačali su sumnje i teorije zavere da je virus potekao iz laboratorije nekoliko meseci pre nego što je Trampova administracija počela da iznosi tvrdnje i povezuje virus i laboratoriju.

Prema jednoj verziji, istraživača je ujeo šišmiš kojeg je proučavao i tako ga zarazio, a prema drugoj student na institutu je "nulti pacijent". Prema trećoj verziji laboratorija je tajno radila za kinesku vojsku i pravila biooružje, a virus je u tom procesu nehotice procurio.

Foto: Profimedia/Hector RETAMAL / AFP

Nijedan kredibilan dokaz nije ponuđen za ove teorije, koje potiču uglavnom sa naloga na društvenim mrežama.

I institut je više puta ponovio da virus nije potekao iz njihove laboratorije, ali sumnja i dalje postoji.

Video: Koje sve teorije zavere prate virus Covid-19?

(A. M.)