Pozvala pratioce da otvore lažne profile na gej sajtu: Tada je počeo pakao za LGBT osobe u Maroku
U ovoj konzervativnoj muslimanskoj zemlji homoseksualnost je nezakonita
U Maroku veliki broj LGBT osoba trpi maltretiranje i zlostavljanje nakon što su njihove fotografije objavljene na društvenim mrežama, piše britanski javni servis Bi-Bi-Si.
Fotografije brojnih pripadnika LGBT zajednice proširile su se na društvenim mrežama nakon što je jedna influenserka predložila svojim pratiocima da naprave lažne naloge na aplikacijama za gej čet, kako bi uvideli koliko je homoseksualnost uobičajena u Maroku.
U ovoj konzervativnoj muslimanskoj zemlji, čije su granice zbog epidemije korone trenutno zatvorene, homoseksualnost je nezakonita, a mnogi pripadnici LGBT populacije ne mogu da napuste svoje domove u kojima ih porodice zlostavljaju, tvrde gej aktivisti, a prenosi Bi-Bi-Si.
Jedan student, koji se zbog epidemije korona virusa vratio iz Francuske, ubio se nakon što je identifikovan kao gej, javljaju marokanski mediji.
Tri LGBT organizacije koje podržavaju gej muškarce u Maroku potvrdile su za Bi-Bi-Si da su maltretirani i da su u opasnosti nakon što su njihove fotografije objavljene na društvenim mrežama.
- Broj muškaraca koji prijavljuju zlostavljanje i koji traže pomoć povećao se od početka kampanje na Internetu - kaže Samir el Mouti, koji vodi Fejsbuk grupu "Marokanska LGBT zajednica".
Napadi su počeli kada je transrodna manekenka i influenserka Sofija Taloni iskoristila Instagram lajv kako bi ohrabrila žene u Maroku da otvore lažne naloge na aplikacijama za gej čet.
Ona je rekla da će na taj način žene otkriti koliko muškaraca koristi te platforme, kao i da su među njima možda i njihovi muževi i braća.
Takođe je rekla da joj je cilj bio da ukaže na licemerje u marokanskom društvu.
Mnogi muškarci koriste aplikacije poput Grajndera za upoznavanje, jer su LGBT organizacije i klubovi u Maroku ilegalni.
Aktivisti sada savetuju muškarce da zatvore naloge na aplikacijama kako bi se zaštitili, međutim, njihove fotografije već su se proširile na društvenim mrežama, što je u mnogim slučajevima rezultiralo zlostavljanjem i uznemiravanjem.
LGBT zajednica u Maroku se često suočava sa diskriminacijom i nasiljem, ali ova se kampanja poklapa sa karantinom i svetim mesecem Ramazanom.
- To je mač s dve oštrice. Možda ste zatvoreni sa homofobičnom porodicom, a zbog Ramazana više se brine o moralu i stvari bi se mogle zaoštriti - objašnjava Mouti.
LGBT organizacije, koje su ranije podržavale i Sofiju Taloni, prijavile su njen lajv na Instagramu, a Fejsbuk joj je zatvorio nalog. Kompanija je rekla Rojtersu da "preduzima proaktivne korake za pronalaženje i uklanjanje drugog sadržaja poput ovog".
Ali žrtve zlostavljanja i uznemiravanja ne mogu očekivati podršku policije ili vlade, kažu aktivisti.
- Zakon nije na njihovoj strani, što situaciju čini opasnom, jer ljudi ne mogu da prijave zločine policiji i zatraže zaštitu - kaže Mouti.
Hjuman Rajts Voč pozvao je marokansku vladu da omogući pravo na privatnost i dekriminalizuje istopolne odnose.
- Marokanske vlasti trebalo bi odmah da zaštite privatnost LGBT osoba i ukinu anti-LGBT zakone koji podstiču homofobno ponašanje - saopštila je organizacija Hjuman Rajts Voč.
(Telegraf.rs/Tanjug)