Dve zemlje koje su na putu da potpuno eliminišu virus: Kako?

Bez obzira na to hoće li stići do nule ili ne, ono što je već postignuto u Australiji i na Novom Zelandu je izvanredan ishod

Foto: Tanjug/AP

Hiljade kilometara od dalje od raznih konferencija za novinare svetskih lidera, konzervatnivni australijski lider i progresivna premijerka Novog Zelanda vode svoje zemlje ka brzom suzbijanju epidemije korona virusa. Obe države svaki dan prijavljuju samo nekoliko slučajeva zaraze, što je mnogo manje u odnosu na stotine u martu, i tako se približavaju svom cilju: potpunom uklanjanju virusa iz svojih ostrvskih zemalja, piše Njujork tajms.

Bez obzira na to hoće li stići do nule ili ne, ono što je već postignuto u Australiji i na Novom Zelandu je izvanredan ishod.

Skot Morison iz Australije, konzervativni hriščani, i Džasinda Ardern, miljenica Novog Zelanda, uspevaju u povratničkoj demokratiji, u kojoj vode eksperti, a tiha koordinacija je mnogo važnija.

- Ovo se svakako razlikuje od SAD. Ovde nije vreme za politiku. Ovo je vreme da analiziramo podatke i radimo ono što ima najviše smisla - rekao je Piter Kolinjon, lekar i profesor na Australijskom nacionalnom univerzitetu koji je radio za SZO.

Normalno stanje, sa poraženim virusom, gde se gomile okupljaju u pabovima, a svako dete ide u školu, teško je zamisliti u SAD, gde vlada nestašica testova, a kasna reakcija predsednika Donalda Trampa je dovela do skoka broja obolelih i umrlih, piše Njujork tajms.

Eliminacija virusa znači smanjenje infekcije na nulu na određenom geografskom području uz kontinuirane mere za kontrolu bilo kakvih novih epidemija i za to će možda da budu potrebne veće zabrane putovanja.

Druga mesta za koje se čini da drže virus "pod kontrolom" su Kina, Hongkong i Singapur, ali su primetili da broj obolelih ponovo skače zbog infekcija koje su stigle iz inostranstva.

Foto: Wikimedia/Governor-General of New Zealand

Pa ipak, ako postoje dve zemje koje bi mogle da imaju apsolutnu pobedu, to su možda ove komšijske sa slabo naseljenim ostrvima, istorijom pragmatizma.

Daleko od bilo kog svetskog žarišta, imale su prednost vremena. Australija je svoj prvi slučaj prijavila 25. januara, Novi Zeland 28. februara, ali u poređenju sa Trampom i liderima u Evropu, Morison i Ardern su odgovorili snažnijim upozorenjima.

Rezultati nesporni

Morison je zabranio dolaske iz Kine 1. februara (dan pre nego što su to učinile SAD) i proglasio pandemiju 27. februara (dve nedelje pre SZO), formirajući nacionalni kabinet saveznih i državnih lidera kako bi se izgradili bolnički kapaciteti.

Na Novom Zelandu gde je vlada više centralizovana, Džasinda Ardern je uvela sistem uzbune koji je doveo do totalnog zatvaranja manje od mesec dana nakon što se pojavio prvi slučaj zaraze u zemlji.

- Moramo se boriti teško i rano - rekla je ona.

U obe zemlje javnost se u početku odupirala, a potom se pridržavala, delom zato što su informacije koje su dolazile od zvaničnika uglavnom bile konzistentne.

Morison se izjašnjavao preko konzervativnog radija, dok je Ardern koristila Fejsbuk lajv. Ipak, oboje su dobili pohvale naučnika zbog slušanja i prilagođavanja dokazima.

Foto: Tanjug/AP

- To je slučaj u kom političari jednostavno ne smetaju. To je kombinacija stvari, ali mislim da se svodi na uzimanje saveta na osnovu ekspertize - rekao je Ian Miki, imunolog sa Univerziteta u Kvinslendu, koji je učestvovao u planiranju odgovora za pandemiju.

Rezultati su nesporni: Australija i Novi Zeland su "zdrobili" krivulju. Australija, nacija od 25 miliona ljudi zabeležila je samo 6.675 slučajeva zaraze i ima 79 umrlih. Novi Zeland ima 1.456 obolelih i 17 umrlih.

Ključnu ulogu odigrali naučnici

Sve je počelo kada je Kina početkom januara prikazala genetski kod za korona virus, te su patolozi u javnim zdravstvenim laboratorijama počeli da dele planoe za testove.

U svakoj državi i teritoriji su oni uskočili ispred političara.

Vlada je takođe otvorila budžet za podršku kako bi podrđala radnike i dodala zdravstvene kapacitete.

I na Novom Zelandu su stručnjaci bili zaduženi za još hrabriji potez.

Doktor Majkl Bejer, lekar i profesor Univerziteta Otago u Velingtonu postao je istaknut glas van vlade koji je težio eliminaciji virusa, a ne samo njegovom suzbijanju.

Video: Prazne police u Melburnu: Australijanci opustošili radnje, ne može da se nađe ni toalet papir

(N. Z.)