Država im poručila da koriste plastične kecelje: Bolnicama u Britaniji nestaje zaštitna oprema

U Velikoj Britaniji je do sada od korona virusa 19 preminulo oko 50 lekara, sestara i pomoćnog osoblja

Foto: Tanjug/AP

Velika Britanija se ovih dana kao i ostatak sveta suočava sa epidemijom korona virusa. Međutim, dodatni problem predstavljaju zalihe zaštitnih odela koje su na izmaku u bolnicama širom te zemlje. Kako navodi "Gardijen", bez njih bi mogli da ostanu do kraja današnjeg dana.

Nacionalna zdravstvena služba (NHS) šalje im preporuku da sa zaraženima nastave da rade u plastičnim keceljama.

Preporuka NHS-a, o čijoj pripremi Gardijan ima saznanja, u potpunoj je suprotnosti sa dosadašnjim propisima koji kažu da medicinsko osoblje ne treba da pristupa obolelima i zaraženima bez nošenja nepropusnog zaštitnog odela koje pokriva celo telo, specijalne zaštitne maske i naocara.

Medutim, izvori ovog lista kažu da su zalihe odela na izmaku i da je situacija toliko loša da bi medicinari bez opreme mogli da ostanu tokom večeri, najkasnije tokom ovog vikenda, prenosi RTS.

Zbog toga im se preporučuje da kao najbolju zamenu koriste plastične kecelje koje ni izbliza ne mogu da zaštite kao kompletno odelo.

To bi moglo da dovede do novog talasa zaraze medicinskog osoblja koje leči obolele od kovida, a strahuje se da bi neki od njih zbog tog rizika mogli da odbiju da rade.

Britanskim bolnicama bi danas trebalo da stigne oko 55.000 zaštitnih odela, što je slaba uteha jer su dnevne potrebe gotovo tri puta veće.

Ministarstvo zdravlja pokušava na sve strane da naruči dodatne količine, saopštava Gardijan dodajući da je ministar zdravlja Met Henkok u svojim redovnim obraćanjima javnosti prethodnih dana značajno umanjio ovaj problem.

U Velikoj Britaniji je do sada od korona virusa 19 preminulo oko 50 lekara, sestara i pomocnog osoblja.

Doktor Rob Harvud, predsednik konsultantskog komiteta Britanske medicinske asocijacije kazao je za Gardijan da se novim uputstvima od medicinara zapravo traži da svesno rizikuju zdravlje pa i život lececi druge.

- To nije odluka koju medicinar u bolnici treba da donose - kaže on.

Na ovoj stranici možete pratiti podatke o obolelima od korona virusa iz svih zemalja sveta.

Video: Humke zemlje i sveže rake: Engleska nije ovo videla još od epidemije kuge

(Telegraf.rs/Tanjug)