“Da smo spremni, ne bismo imali mrtvih kao Italija”: Švedski lekari kritikuju plan za korona virus
Za razliku od drugih zemalja u Evropi, uključujući skandinavske susede poput Finske, Norveške i Danska, Švedska nije preduzela nikakve posebne mere kako bi sprečila širenje smrtonosne bolesti
Doktori, virolozi i epidemiolozi u Švedskoj kritikovali su pristup vlade te zemlje u borbi sa korona virusom, pošto je bilans mrtvih prešao 1.000.
Za razliku od drugih zemalja u Evropi, uključujući skandinavske susede poput Finske, Norveške i Danska, Švedska nije preduzela nikakve posebne mere kako bi sprečila širenje smrtonosne bolesti, već je apelovala na građane da budu odgovorni i pridržavaju se pravila o držanju rastoranja, tj. socijalnom distanciranju.
Takođe, Šveđani su zabranili okupljanje više od 50 ljudi, kao i posete domovima za negu.
Ovaj “mekani” pristup izazvao je kritike. Naime, Zavod za javno zdravlje u toj zemlji saopštio je da je do sada zabeleženo 11.445 slučajeva koronavirusa, a da je 1.0013. osoba preminulo. Susedna Finska, koja ima duplo manje stanovnika od Švedske, zabeležila je u poslednjih 24 sata 64 mrtvih, te je zatvorila restorane i škole.
S obzirom na ova dešavanja u zemlji, ali i u okolini, grupa od 22 doktora, virologa, epidemiologa i naučnika iz bolnica, instituta i univerziteta poslala je otvoreno pismo u kom su se obratili javnosti.
- Neko bi voleo da pomisli da Švedska ima strategiju i da vidi stvari unapred, posebno što je naša zemlja uvek imala drugačiji način borbe sa širenjem infekcija i virusa nego što je to činio ostatak sveta. Neko bi pomislio da su se naši nadležni dobro pripremili pošto je buknula epidmija u Kinu, posebno što je tada bilo jasno da će ovaj problem biti svetskih razmera. Da je Švedska imala dobro razrađenu strategiju, teško da bi imala proporcionalno istu stopu smrtnosti kao Italija, a 10 puta veću od našeg suseda, Finske - piše u pismu ovih naučnika.
- Da je ovde reč o dobro smišljenom planu i strategiji koja funkcioniše kako treba za prevenciju korona virusa, teško da bi polovina starih u Stokholmu bilo pod uticajem epidemije, kao i medicinski radnici. Moramo drastično da promenimo pristup. Dok se virus širi, neophodno je da se poveća socijalno distanciranje. Škole i restorani moraju da se zatvore kao što je to učinila Finska. Svako ko radi sa starijim osobama mora da nosi adekvatnu zaštitnu opremu. Takođe, pre masovnog testiranja trebalo bi utvrditi koji medicinski radnici su razvili imunitet od korona virusa kako bi se vratili na posao - piše u otvorenom pismu, a prenosi ga "Gardijen".
Grupa naučnika, takođe, predlaže da se kompletne porodice stave u kućnu izolaciju ukoliko je jedan od članova pozitivan na korona virusa.
"Nikad nisam video toliko mrtvih": Švedskoj preti katastrofa, vlasti se premišljaju o merama?
- Nikad nisam napisao ovoliko umrlica, nikad nisam radio ovoliko sati - kaže Isa Jakub, doktor koji radi u bolnici Sodersjukhuset, jednoj od najvećih državnih bolnica u Stokholmu.
- Hajde da ovo uradimo zajedno, da se molimo za obolele zajedno... Za sve porodice koje ne mogu da vide svoje najmilije, za medicinsko osoblje koje se bori u ovim teškim vremenima - kaže iznemoglo dr Jakub.
Švedska nema mesta za mrtve: Ne znaju gde će sa telima, stavljaju ih na pod
Mediji u Švedskoj ranije su pisali da u Geteburgu i Stokholmu, dva najveća grada u zemlji, vlasti ne znaju gde će sa mrtvima, te koriste hladnjače i klizališta za odlaganje tela preminulih od korona virusa. Kako navodi “Swedish radio”, ova mera je doneta kako bi se sprečilo preopterećenje mrtvačnica i groblja dok se ne obavi sahrana tih osoba.
Na ovoj stranici možete pratiti podatke o obolelima od korona virusa iz svih zemalja sveta.
(M. Lj.)