Ni najvredniji pasoši u doba koronavirusa gotovo da ništa ne vrede: Pogledajte ko se najbolje kotira

Pandemija je mnoge zemlje na svetu stavila u potpunu blokadu, tako da i ukoliko imate najvredniji pasoš, on vam u ovom trenutku maltene ništa ne vredi

Foto: Pixabay

Do pre samo nekoliko meseci, svet je uživao u slobodi kretanja, više nego bilo kad u istoriji. Vazdušni saobraćaj funkcionisao je besprekorno decenijama... Prema podacima Henley Passport Index, najviše su mogli da putuju oni koji imaju pasoš Japana, jer im viza nije potrebna za više od 190 destinacija. Upravo to je pasoš ove države postavilo na vrh liste "omiljenih pasoša" u 2020. godini.

Vlasnici putnih isprava brojnih drugih država u proseku su mogli da posete 107 destinacija bez vize, ili im je viza bila odobrena po ulasku u zemlju. Ni to nije tako loše, ako se uzme u obzir da je prosek 2006. godine bio 58...

Međutim, sada čak 93 odsto svetske populacije živi u zemljama koje su zabranile putovanja zbog epidemije korona virusa, i tako je cela ova statistika pala u senku pandemije. Kakva će situacija biti kada sve ovo prođe za CNN je odgovarao Kristijan Kalin, osnivač Henley Passport Index-a, čovek koga zovu "kralj pasoša".

Da se boduje zdravstveni sistem, lista bi bila drugačija

Kalin smatra da pandemija neće imati dugotrajan uticaj na indeks pasoša i da će se stvari vrlo brzo "vratiti u normalu". Ipak, napominje, ukoliko se sada u obzir uzme trenutna kriza iz aspekta zdravlja i kvaliteta zdravstvenog sistema, umesto samo ekonomskog i geopolitičkog položaja neke države, što je do sada bio slučaj, stvari postaju mnogo zanimljivije.

On dodaje i da čeka da vidi da li će trenutna situacija dovesti do toga da zdravstvena bezbednost u budućnosti bude vodeći faktor kada govorimo o ukidanju viza.

Što se trenutnog stanja tiče, Kalin objašnjava da je "matematika" liste prosta. Podaci prezentovani na Indexu zasnovani su na osnovu informacija koje prikuplja Međunarodna asocijacija za vazdušni prevoz (IATA), i pokriva 199 pasoša i 227 destinacija.

- Daje nam uvid u geopolitičku situaciju i veze između zemalja, kao i u to koliko su zemlje otvorene prema svetu - objašnjava Kalin.

Japan je, ako se sve to uzme u obzir, zadržao vodeću poziciju i tako će ostati i u drugom kvartalu tekuće godine. Singapur se nalazi na drugom mestu, Nemačka i Južna Koreja zauzele su treće.

Sada u mnogim državama pasoš ništa ne vredi jer su zemlje u blokadi i putovanja nisu dozvoljena Foto: Pixabay.com

Četvrto mesto dele Luksemburg, Španija, Italij i Finska, dok je Austrija napredovala i deli peto mesto sa Danskom.

Informacije se ažuriraju u realnom vremenu čitave godine, i prate kako se menja vizna politika svih zemalja. Sada, uzimajući u obzir pandemiju, neočekivane okolnosti su dovele do toga da neki pasoši vrede manje ili više.

- Pogledajte Španiju, ili bilo koju drugu zemlju koja je potpuno u blokadi. Ranije, kao državljanin Španije imali ste jedan od najjačih pasoša na svetu, ako govorimo o slobodi putovanja. Sada, ako ste državljanin Bangladeša, čiji pasoš je veoma loše kotiran jer vam gotovo za svaku destinaciju treba viza, možete da odete na aerodrom i da se ukrcate na let (ako ga ima) i da napustite Španiju - objašnjava Kalin.

On kaže da treba primetiti da je indeks pasoša efikasan, ali grub alat za upoređivanje geopolitičkog uticaja.

- Recimo, SAD su privlačnije kao poslovna i 'zabavna' destinaciju u odnosu na Severnu Koreju na primer, ali indeks rangira bezvizni režim zemlje kao jednakost - objašnjava Kalin.

On napominje da je indeks kvaliteta nacije, koji je takođe razvio, sofisticiraniji i ima razrađenu metodologiju koja pokriva i BDP neke zemlje, ljudski razvoj, unutrašnji mir kao i pravo na naseljavanje.

On objašnjava da indeks pasoša postavlja Japan na prvo, a SAD na 7. mesto, dok bi, u skladu sa indeksom kvaliteta nacije Japan bio na 26. poziciji, a Amerika tek jedno mesto iznad.

- Uz svo dužno poštovanje, Japan je divna zemlja, ali možete samo da živite u Japanu. Sa pasošem SAD možete samo da živite u državama SAD, treba vam čak i boravišna dozvola da odete u Kanadu - kaže Kalin i dodaje da treba uzeti u obzir pogodnosti koje pružaju zemlje članice EU ili 15 država koje čine Karipsku zajednicu.

On ističe da posledice Bregzita po Ujedinjeno kraljevstvo verovatno neće mnogo uticati na index pasoša.

- Realno, i dalje ćete moći da odete u Španiju na odmor, ali ako gledamo drugi indeks, Britanija će verovatno mnogo izbugiti, jer vlasnik britanskog pasoša više neće moći da ode da živi u Španiji, biće mu potrebna boravišna dozvola - objašnjava on.

Ističe da je u ovom trenutku Irska samo jedno mesto iznad Velike Britanije na listi pasoša, ali napominje da je u protekloj godini izdato čak 900.000 pasoša Irske, i da ta brojka stalno raste od odluke o Bregzitu 2016. godine.

- Veruje se da je to slučaj jer građani i dalje žele da imaju slobodu da se kreću kao kada su bili članovi EU. Ako govorimo o značaju pasoša, Irska je približna kao i Ujedinjeno kraljevstvo, ali ako uzmemo u obzir drugi indeks, Irska se sada mnogo bolje kotira - objašnjava Kalin.

Kalin kaže da je poslednjih nekoliko nedelja postalo očigledno da sloboda putovanja zavisi od faktora koji povremeno mogu biti potpuno van naše kontrole.

Pojašnjava da briga o javnom zdravlju i bezbednosti s pravom imaju prednost nad svim ostalim u ovom trenutku, i da je ovo prilika da se razmotri šta sloboda kretanja i državljanstvo u suštini znači za one od nas koji smo ih možda u prošlosti uzimali zdravo za gotovo.

Najbolji pasoši u 2020. godini

1. Japan (191 destinacija)

2. Singapur (190)

3. Južna Koreja, Nemačka (189)

4. Italija, Finska, Španija, Luksemburg (188)

5. Danska, Austrija (187)

6. Švedska, Francuska, Irska, Holandija, Portugalija (186)

7. SAD, Ujedinjeno kraljevstvo, Belgija, Norveška, Švajcarska (185)

8. Češka, Grčka, Malta, Novi Zeland (184)

9. Kanada, Australija (183)

10. Mađarska (182)

Kakva je situacija u regionu

Republika Srbija nalazi se na 40 mestu i naši državljani mogu da putuju na čak 134 destinacije bez vize. Hrvatska je zauzela 19. mesto, a Crna Gora 47. mesto, baš kao i Makedonija.

Građani BiH mogu da putuju u 117 zemalja da im nije potrebna viza što ih kotira na 52. mesto. Slovenija se najbolje pozicionirala od svih Ex Yu republika i nalaze se na 12. mestu, a mogu da putuju na čak 180 destinacija bez vize.

(Telegraf.rs)