I Afrika se polako sprema za rat protiv korona virusa: Zatvorene škole, obustavljeni letovi

Sa više slučajeva nego u bilo kojoj drugoj subsaharskoj državi, Južna Afrika je, na osnovu preporuka Ministarstva spoljnih poslova, zabranila ulazak stranim putnicima koji dolaze ili prolaze kroz zemlje visokog rizika, uključujući Italiju, Iran, Južnu Koreju, Španiju, Nemačku, Francusku, Švajcarsku, SAD, Britaniju i Kinu

Foto: Tanjug/AP

Svetska zdravstvena organizacija upozorila je na rizike koji bi COVID-19 mogao da donese subsaharskoj Africi zbog loših zdravstvenih sistema, pa su mnoge države preduzele preventivne mere da se pripreme za virus i ograniče njegovo širenje, preneo je Rojters.

Sa više slučajeva nego u bilo kojoj drugoj subsaharskoj državi, Južna Afrika je, na osnovu preporuka Ministarstva spoljnih poslova, zabranila ulazak stranim putnicima koji dolaze ili prolaze kroz zemlje visokog rizika, uključujući Italiju, Iran, Južnu Koreju, Španiju, Nemačku, Francusku, Švajcarsku, SAD, Britaniju i Kinu.

U najnaseljenijoj afričkoj zemlji, Nigeriji, od petka je zabranjen ulazak iz 13 zemalja koje su najgore pogođene pandemijom, među kojima su SAD, Britanija, Nemačka i Kina.

U Keniji će samo njihovim državljanima, strancima sa dozvolom boravka i radnicima Ujedinjenih nacija, biti dozvoljeno da uđu u zemlju, pod uslovom da budu u samoizolaciji, saopštila je vlada ove sedmice.

Škole i univerziteti se zatvaraju, a u javnim minibusevima građanima se dezinfikuju ruke.

U Etiopiji je vlada zatvorila škole i ponudila transport ljudi vladinim autobusima da bi olakšala javni transport.

U Ruandi su zatvorene škole, univerziteti, crkve i sudovi, a otkazani su i pojedini letovi.

Foto: Tanjug/AP

Od danas će u Kamerunu biti zatvorene kopnene, vazdušne i morske granice, saopštila je vlada.

Škole i restorani će biti zatvoreni, kao i zabranjeno okupljanje više od 50 ljudi.

U Gani su uvedene stroge mere obaveznog 14-dnevnog karantina za sve ljude koji dolaze iz inostranstva.

U Mauritaniji je nakon što je potvrđen prvi slučaj 13. marta zatvoren međunarodni aerodrom, obustavljena nastava u školama i na univerzitetima, a zabranjene su nedeljne pijace.

Na Madagaskaru suspendovani su letovi na 30 dana.

Video: Vojska Srbije obezbeđuje granične prelaze, migrantske centre i bolnice

(Telegraf.rs/Tanjug)