Doktori kažu da su ovi faktori presudni: "Kao i u ratu, moramo da biramo koga ćemo lečiti"

- Za sada spavam noću jer znam da se izbor zasniva na pretpostavci da će neko, skoro uvek mlađa osoba, verovatnije preživeti za razliku od nekog drugog. To je bar uteha - dodaje on

Foto: Tanjug/AP

Kristijan Salaroli (48), anesteziolog i reanimator u bolnici Papa Jovan XXII u italijanskom Bergamu, jednom od najstresnijih mesta u proteklim nedeljama u jeku epidemije korona virusa u Italiji, kaže da "moraju da biraju koga da leče, a odlučuje se prema starosti i zdravstvenim uslovima".

- Kao i u svim ratnim situacijama. Ne kažem to ja, već priručnici po kojima smo učili - rekao je on za italijanski medij.

Unutar hitne službe otvorena je velika soba sa dvadeset kreveta koja se koristi samo za masovne događaje. Zovu je Pemaf, ili Hitni plan za maksimalan priliv. Ovde se vrši trijaža, ili izbor.

- U tim krevetima nalaze se samo žene i muškarci sa pneumonijom Covid-19, koji pate od respiratornog zatajenja. Ostali su kod kuće - kaže on.

Prvi korak je da ih stave u neinvazivnu ventilaciju, koja se zove Niv.

- U rano jutro reanimator prolazi pored dežurnih pomoćnika. Pored starosti i opšte slike, treći element je sposobnost pacijenta da se oporavi od intenzivne nege - dodaje anesteziolog.

On ističe da je Covid-19, novi oblik korona virusa vrlo agresivan oblik koji utiče na oksigenaciju krvi. Pacijenti koji su najviše pogođeni postaju hipoksični, odnosno više nemaju dovoljne količine kiseonika u telu.

Ubrzo nakon toga, prema njegovim rečima, dolazi do biranja ko će se lečiti.

Foto: Tanjug/AP

- Mi smo dužni da to uradimo u roku od nekoliko dana, najviše. Neinvazivna ventilacija je samo prelazna faza. Budući da postoji nesrazmera između bolničkih resursa, kreveta na odeljenju hitne pomoći i kritično bolesnih ljudi, nisu svi intubirani - ističe on.

Prema njegovim rečima, ako osoba starosti između 80 i 95 godina ima ozbiljno respiratorno zatajenje, verovatno neće nastaviti da je leče.

- Ako imate multi-organski zastoj više od tri vitalna organa, to znači da imate stopostotnu smrtnost. Ovo je užasno, ali je tačno, nažalost. Nismo u stanju da iskušavamo ono što se zove čudo. To je stvarnost - ističe doktor.

Na pitanje da li mu smeta što mora da odluči koga će lečiti a koga ne, doktor odgovara da još uvek može da spava noću.

- Za sada spavam noću jer znam da se izbor zasniva na pretpostavci da će neko, skoro uvek mlađa osoba, verovatnije preživeti za razliku od nekog drugog. To je bar uteha - dodaje on.

On savetuje ljudima da ostanu kod kuće.

- Nisam umoran od ponavljanja: ostanite kod kuće. Vidim previše ljudi na ulicama. Najbolji odgovor na virus je da ne šetate okolo. Ne možete da zamislite šta se dešava kod nas. Ostanite kod kuće - ponavlja doktor.

(Telegraf.rs)