Izgrade bolnice za 7 dana, a urušavaju im se zgrade: Koliko su pouzdane ekspresne građevine u Kini?
Kineski neimari prvobitno su privukli pažnju javnosti kako su za manje od 10 dana izgradili kompletno dve bolnice koje su namenjene za prijem ljudi koji su inficirani koronavirusom
Najmanje 70 osoba ostalo je pod ruševinama hotela u kineskom gradu Guangžou, kada se petospratna zgrada urušila. Hotel koji ima 80 soba izgrađen je 2018. godine adaptiran je da bude karantin za pacijente obolele od korona virusa.
Postavlja se pitanje - kako zemlja koja može da napravi bolnicu za 14 dana dopusti da joj se uruši čitava zgrada za jedan tren?
Bolnica za nekoliko dana
Da podsetimo, medicinski objekti izgrađeni u Vuhanu predstavljali su pravo čudo građevinarstva, s obzirom da su u ekspresnom roku uspeli da izvedu nešto što se graniči sa naučnom fantastikom, posebno što su bolnice bile neophodno zbog žarišta zaraze koja je najteže pogodila taj grad i provinciju Hubej.
Kako je saopšteno, građevinci su tada koristili montažne zgrade koje su modelovane po uzoru na medicinski centar izgrađen 2003. godine u Pekingu za sedam dana zbog borbe protiv SARS-a.
Način izgradnje
Na primeru konstrukcije nebodera od 57 spratova za samo 19 dana, demonstrirano je kako Kinezi prave zahtevne građevinske strukture. Naime, poređenje sa "lego" kockama nije toliko daleko istine, jer je cela zgrada izgrađena od modula, odnosno čitavih segmenata koji su napravljeni ranije, a onda dovezeni i sklopljeni na gradilištu. Prema rečima nekih stručnjaka, najčešće se koristi tzv. modularni metod.
Moduli se konstruišu i proizvode u zatvorenom prostoru na montažnim linijama. Proizvedeni moduli u fabrici, isporučuju se na lice mesta i montiraju na dogovorenoj lokaciji, a za njihovu montažu se najčešće koriste dizalice.
Zgrade koje se urušavaju deo maltene svakodnevice
Međutim, posle ovog slučaja, postavlja se pitanje koliko su te brzo izgrađene zgrade zapravo bezbedne.
Rušenje zgrada u Kini su nažalost česta u toj državi. Kako navode poznavaoci prilika, ekspresna gradnja i odsustvo pažnje na radu čine te građevine često ne ispunjavaju bezbednosne standarde. Tokom radova na renoviranju potpuno se srušila dvospratna zgrada u gradu Beivudu u Centralnoj Kini 2015. godine pri čemu je poginulo 17 građevinskih radnika, saopštili su danas lokalni zvaničnici.
Tako je najmanje 20 osoba poginulo 2016. godine kada se nekoliko zgrada u Venžou srušilo jer su imale defekt.
Kineske kompanije često su na lošem glasu, a stručnjaci iz građevinske industrije umeju da im spočitavaju kako "fučere" odnosno, štede na materijalu što utiče na kvalitet.
U Kini se trenutno nalazi veliki broj novih stambenih blokova ili kako ih još nazivaju "gradovi duhova" koji samo čekaju da se u njih neko useli. Kina je u periodu od 2011. do 2013. godine koristila oko 6,4 gigatona cementa što je više nego što su SAD potrošile tokom čitavog 20. veka.
Međutim, ti stambeni blokovi su krajnje sumnjivog kvaliteta, a jedno istraživanje otkriva da najveći broj domova ima vek trajanja od 20 godina.
(M. Lj.)