Ministarstvo odbrane Rusije: Turska vojska nije trebalo da bude u zoni napada
33 turska vojnika poginula su u ovom napadu
Turska vojska, koja se juče našla na udaru snaga sirijske vlade u zoni deeskalacije Idlib, nije trebalo da bude tamo, prema ruskom Ministarstvu odbrane, prenosi ruska agencija RIA.
Prema agenciji, 27. februara ekstremisti terorističke grupe Tahrir al-Šam pokušali su da napadnu sirijsku vojsku na području Behuna. Sirijske trupe odgovorile su vatrom, koja je pogodila i turske trupe, "koje su bile u borbenim formacijama terorističkih grupa".
Poginula su 33 turska vojnika.
Štaviše, prema turskoj strani, na tom području nije bilo i nije trebalo da se nalazi nijedna jedinica turske vojske, naglasilo je Ministarstvo odbrane.
Ministarstvo je, međutim, saopštilo da ruski ratni avioni nisu izveli udare na području na kojem su bile turske trupe i da je Rusija učinila sve kako bi sirijska vojska prekinula vatru kako bi omogućila da se trupe evakuišu.
- Avijacija vazduhoplovnih snaga Rusije u oblasti naselja Behun nije korišćena - dodaje ministarstvo odbrane.
Sinoć je guverner pogranične pokrajine Turske Hataj Rahmi Dogan rekao da su u vazdušnom napadu sirijske vojske poginula 33 turska vojnika, a 36 ranjeno. Nakon toga Ankara je najavila početak kopnenih i vazdušnih napada na položaje sirijskih trupa.
Omer Čelik, portparol vladajuće Partije pravde i razvoja u Turskoj, nazvao je incident "napadom" na NATO i najavio konsultacije sa savezom.
Ambasadori NATO sastaće se danas na zahtev Turske, najavio je generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg.
- Danas će se sastati Savet NATO, na zahtev Turske, a na osnovu Člana 4 Severoatolantskog Sporazuma iz Vašingtona - napisao je Stoltenberg na Tviteru.
Član 4 podrazumeva da članica NATO može zatražiti konsultacije ukoliko veruje da su njen integritet, politička nezavinost ili bezbednost ugroženi, prenosi Rojters.
Turski ministar spoljnih poslova Mevlut Čavušoglu je kasno sinoć telefonom razgovarao sa Stoltenbergom.
(Telegraf.rs/ Tanjug)