Kako to koronavirus zaobilazi Severnu Koreju: Da li Pjongjang nešto krije?

Virus je dosad ubio više od 630 ljudi, a zaraženo je više od 30.000

Ilustracija: Nikola Jovanović

Prošla su skoro dva meseca od kada je novi koronavirus izbio u kineskom gradu Vuhanu. Virus je od tada potvrđen u skoro svim zemljama i teritorijama Istočne Azije. Svuda, osim u Severnoj Koreji.

Jedna od najsiromašnijih zemalja sveta uspela je, prema zvaničnim saopštenjima iz te zemlje, da izbegne virus uprkos tome što se graniči sa Kinom.

Virus je dosad ubio više od 630 ljudi, a zaraženo je više od 30.000.

Osim Kine pogođeno je još 25 zemalja širom sveta, uključujući i druge dve zemlje koje dele granicu sa Severnom Korejom - Rusija i Južna Koreja.

Zapravo, svaka država i teritorija u radijusu od oko 2.400 kilometara, osim retko naseljene Mongolije, potvrdile su slučajeve koronavirusa.

Kako navodi CNN, nije jasno kako je Severna Koreja uspela da izbegne virus. Pjongjang je ili bio velike sreće, nešto krije ili je konačno našao benefite "zatvorene nacije".

Iako zemlja nije zvanično potvrdila slučaj, Nam Sung Vuk, profesor sa Univerziteta Koreja, koji je prethodno radio kao obaveštajac u Južnoj Koreji, rekao je da je veoma moguće da je neko u zemlji od 25 miliona ljudi zaražen.

Naučnici i dalje pokušavaju da utvrde kako se tačno ovaj virus širi, ali se veruje da ne može da se nalazi u vazduhu.

Foto: Tanjug/AP

Ipak, nam sumnja da su neki Kinezi zarazili nekoga iz Severne Koreje koja je preko granice.

- Znamo da kineski regioni blizu severnokorejske granice, kao što su Dandong i Šenjang, imaju zaražene koronavirusom. Oko 90 odsto trgovine Severne Koreje je upravo sa Kinom i znamo da je toliko mnogo ljudi, kamiona i vozova prelazilo granicu svakog dana pre nego što je i sama Severna Koreja uvela kontolu nedavno - rekao je on.

Iako nije javno potvrdila ili čak posumnjala na neke slučajeve, ova zemlja je bila netipično transparentna u pogledu svojih napora da suzbije širenje virusa.

Severna Koreja je zatvorila granice za sve strane turiste, od kojih je većina iz Kine, kao meru predostrožnosti. Pjongjang je isto to uradio tokom epidemije ebole 2014. godine.

Agencija KCNA prenela je 30. januara da su zvaničnici proglasili "vanredno stanje".

Ipak, izvori CNN su skeptični o sposobnostima Severne Koreje za različita testiranja, a pitanje je i da li će svet saznati da li je neka od preduzetih mera u toj zemlji uopšte bila efikasna.

Video: Ovako izgleda unutrašnjost kruzera na kojem su zarobljeni Srbi zbog koronavirusa

(Telegraf.rs/N.Z.)