Smrt kineskog doktora uzbunjivača izazvala bes javnosti: Kako je dvaput umro u medijima
Kineske društvene mreže preplavio je bes - a teško je setiti se nekog događaja iz prethodnih godina koji je izazvao toliku tugu, bes i nepoverenje prema vladi
Smrt kineskog doktora, koji je pokušao da upozori na opasnost od izbijanja koronavirusa, izazvala je neviđeni bes ali i tugu javnosti u Kini.
Li Venliang umro je nakon što se zarazio virusom dok je lečio pacijente u Vuhanu,
Prošlog decembra poslao je poruku svojim kolegama upozoravajući ih na virus, za koji je rekao da podseća na SARS - novi smrtonosni koronavirus.
Međutim, ubrzo mu je policija zakucala na vrata i rekla mu da prestane da daje "lažne komentare", a protiv njega je pokrenuta istraga zbog "širenja glasina".
Vest o njegovoj smrti izazvala je veliku žalost na kineskoj društvenoj mreži Veibo, koja je ubrzo prerasla u bes, piše BBC.
Već je bilo optužbi protiv vlade da je umanjila ozbiljnost virusa - i u početku pokušavala da to drži u tajnosti.
Smrt doktora Lija samo je dolila ulje na vatru i pokrenula raspravu o nedostatku slobode govora u Kini.
Državno antikorupciono telo sada je reklo da će pokrenuti istragu o "pitanjima koja uključujuju doktora Lija".
Kineska vlada priznala je ranije da nije na vreme reagovala na virus, koji je do sada ubio 636 ljudi i zarazio 31.161 osobu širom sveta.
Prema pisanju kineskih medija, žena preminulog doktora trebalo bi da se porodi u junu.
Kakva je reakcija kineske javnosti?
Kineske društvene mreže preplavio je bes - a teško je setiti se nekog događaja iz prethodnih godina koji je izazvao toliku tugu, bes i nepoverenje prema vladi.
Prva dva najpopularnija haštaga na stranici kineskog medija "Pear Video" bila su "Vlada Vuhana duguje doktoru Liju Venliangu i izvinjenje" i "Želimo slobodu govora".
Oba su ubrzo cenzurisana, a BBC piše da su u petak izbrisane stotine hiljada komentara na mreži Veibo. Ostala je samo šačica njih.
- Ovo nije smrt uzbunjivača. Ovo je smrt heroja - piše u jednom komentaru.
Mnogi sada objavlju na društvenim mrežama pod haštagom "Can you manage, do you understand?" ("Možeš li da upravljaš, da li razumeš?") - referenca na pismo koje je doktoru Liju rečeno da potpiše kada je optužen da narušava "društveni poredak".
Iako se ne spominje njegovo ime, ovi komenatri ukazuju na povećanje besa i nepoverenja prema vladi.
- Nemoj da zaboraviš kako se sada osećaš. Nemoj da zaboraviš ovaj bes. Ne smemo da dozvolimo da se ovo ponovo desi - glasi još jedan komentar.
Drugi korisnik je napisao kako će se "istina uvek tretirati kao glasina".
- Koliko dugo ćeš lagati? Šta još imaš da sakriješ? Ukoliko si besan zbog ovoga, ustani. Mladim ljudima ove generacije, moć promene je sa vama - piše na društvenoj mreži.
Dopisnik BBC-ja iz Pekinga kaže da je smrt mladog doktora politička katastrofa za kineske vođe.
Bolnica u Vuhanu tri puta menjala vest o doktoru
Postoji konfuzija oko toga kako je doktor Li zapravo umro. Prvo je proglašen mrtvim u 21.30 sati u četvrtak (14.30 po srednjeevropskom vremenu), a vest su preneli državni mediji Global tajms, Pipl's dejli i drugi.
Nekoliko sati kasnije Global tajms je demantovao ovaj izveštaj - rekavši da mu je dat tretman poznat kao ECMO, koji čoveku pumpa srce.
Novinari i doktori na licu mesta rekli su da su vladini zvaničnici intervenisali - i državnim medijima rečeno je da promene svoje izveštaje i napišu da se doktor Li i dalje leči.
Međutim, nekoliko sati kasnije saopšteno je da doktori nisu uspeli da spasu doktora Lija, a vreme smrti je 2:58 u petak.
(A. M.)