Ubistvo koje je srušilo odnose Moskve i Berlina: Posle osmeha Putina i Angele krenulo "proterivanje"
Kangošvili (40) bio je bivši komandir u Čečeniji. Ubijen je u avgustu kada mu se napadač približio na biciklu i upucao ga u glavu
Berlin i Moskva ponovo su dospeli na tanak led. Za zahlađenje njihovog odnosa ovog puta krivo je ubistvo državljanina Gruzije u Berlinu. Ni sastanak lidera u Parizu nije pomogao da se situacija poboljša, pa je usledilo međusobno proterivanje diplomata.
Ubistvo Zemilkina Kangošvilija, državljanina Gruzije koji je učestvovao u borbama Čečena, dovelo je zategnutih odnosa Nemačke i Rusije. Kangošvili je ubijen u Berlinu, a Nemci su uvereni da iza svega stoje Rusi. Zbog svega vlasti u Berlinu nedavno su donele odluku da proteraju dvoje ruskih diplomata, a potom je nedelju dana kasnije Moskva odgovorila recipročnim merama.
Šta se dogodilo u Berlinu?
Kangošvili (40) bio je bivši komandir u Čečeniji. Ubijen je u avgustu kada mu se napadač približio na biciklu i upucao ga u glavu.
Osumnjičeni za ubistvo uhapšen je nedugo nakon toga, kada je navodno viđen kako baca bicikl, oružje i periku u obližnju reku.
Javni tužilac je naveo da je osumnjičeni stigao iz Moskve u Pariz šest dana pre nego što se dogodilo ubistvo, te da postoje dokazi o tome kako iza zločina stoji Rusija ili Čečenska Republika.
Kangošvili se borio u drugom Čečenskom ratu protiv ruskih snaga na Severnom Kavkazu 2001-2005.
Bio je blizak saradnik čečenskog predsednika Aslana Maskadova, koji je bio vođa čečenske gerile koja se usprotivila ruskim snagama, pre nego što su ga te ruske snage i ubile.
Kangošvili je pobegao u Nemačku nakon što je preživeo pokušaj ubistva u prestonici Gruzije Tbilisiju 2015. godine. Zatražio je azil u Nemačkoj, ali mu on nije obezbeđen. Ipak, ostao je u toj državi gde je letos i likvidiran, a u vezu sa njegovim ubistvom dovodili su čak i aktuelnog lidera Čečenije Ramzana Kadirova, bivšeg pobunjenika koji je lojalan predsedniku Rusije Vladimiru Putinu.
Proterivanje
Iako Rusija od samog početka odbija da prizna umešanost u zločin, Nemačka je preduzela određene korake.
Prošle nedelje, i to uoči susreta Normandijske četvorke, Berlin je saopštio da proteruje dvoje ruskih diplomata iz te zemlje. Tome je prethodilo saopštenje Tužilaštva da se sumnja u umešanost Moskve u ubistvo Kangošvilija.
Kremlj je odmah te optužbe odbacio kao "potpuno neosnovane".
- Tu nema ozbiljne sumnje, i ne može da bude. Kakve to veze ima sa ruskim vlastima? To su potpuno pogrešne pretpostavke - rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
On je tada rekao da ne veruje da ovaj slučaj može da pokvari sastanak ruskog predsednika Vladimira Putina i nemačke kancelarke Angele Merkel u Parizu 9. decembra ili da utiče na atmosferu samita Normandijske četvorke.
Putin je u ponedeljak naveo da je Moskva spremna da asistira u istrazi o ubistvu i da će uraditi sve da pomogne nemačkim kolegama. Kako kaže, "diplomatska kriza ne postoji".
I onda je došlo do čuvenog sastanka.
Kamere su zabeležile osmehe dvoje lidera, a Merkelova i Putin razgovarali su sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim i francuskim predsednikom Emanuelom Makronom o Ukrajini.
Nemačka kancelarka bila je zadovoljna rezultatima sastanka, a kako je rekla nemačkim medijima, stvari su se "pomerile sa mrtve tačke".
Da li je bilo reči o ubistvu nije poznato. Pred kamerama nije, ali nije se ni činilo da će se o tome "raspravljati" posle, na diplomatskom nivou.
Ipak, osmesi nisu pomogli i Putin je po povratku u Moskvu doneo odluku da Nemačkoj uzvrati istom merom. Kremlj je, naime, u četvrtak saopštio da kao recipročnu meru proteruje dvoje nemačkih diplomata.
Nemačka je tu odluku Rusije ocenila kao nepravednu.
- Nemačka vlada sa žaljenjem konstatuje odluku ruske vlade da proglasi dva zaposlena u nemačkoj ambasadi u Moskvi personama non grata - navelo je nemačko Ministatstvo spoljnih poslova u saopštenju.
(Telegraf.rs/N.Z.)