Heroj Dragan skočio da spase italijansku decu, iako nije bio plivač: Njegov podvig i dalje živi

Tog dana heroju iz Branešaca poklonila se čitava Italija. Dobio je ulicu u mestu Jezolo, gde je izgubio život spasavajući dvoje dece

Ilustracija: Nikola Jovanović/Shutterstock

Za heroja Dragana Cigana (32) iz mesta Branešci kod Čelinca čulo je celo Balkansko i Apeninsko poluostrvo zahvaljujući njegovom herojskom podvigu. Cigan je preminuo 23. jula 2007. godine pošto je, rizikujući sopstveni život, skočio u mesto gde se spajaju reka i more i italijanskom gradu Jezolu kako bi spasao dvoje italijanske dece koja su se davila.

Uprkos tome što je bio neplivač, zidar iz Branešaca nije mario za posledice, već mu je na umu bilo samo da spasi decu koja su se davila u talasima pomahnitalog Jadranskog mora.

Nakon 30 časova mukotrpne potrage, njegovo telo je pronađeno.

Njegovom herojskom činu poklonila se čitava Italija, a ulica u Jezolu dobila je njegovo ime. "Strada Dragan Cigan" se nalazi u blizini plaže gde je ovaj hrabri čovek 23. jula 2007. godine ostavio svoj život spasavajući braću Taskin, stare sedam i deset godina, iz talasa uzburkanog mora.

Njegova supruga Dijana, koja mu je rodila dve ćerke Milicu i Mirjanu, istakla je svojevremeno prilikom proglašenja naziva ulice po njenom suprugu, da oseća i ponos, a i tugu.

- Moja osećanja su pomešana. Od ponosa na Dragana do tuge što sam ga izgubila. Ulica je predivna i vodi prema plaži i mestu gde je moj muž okončao život. Zahvalna sam svima koji su dali doprinos da Dragan, preimenovanjem ove ulice, ode u večnost. Sigurna sam da je pomislio na naše ćerke. Zato se i odlučio na čin koji ga je stajao života, a imao je samo 32 godine - rekla je Dijana Cigan.

Draganova sestra Zorica Regojević koja sa suprugom radi i živi u regiji Veneto rekla je jednom prilikom da se svaki put oseća tugu na pomen imena njenog brata.

- Svaki put se uzbudim kada se pominje ime mog hrabrog brata. Ponosna jesam, ali nisam imala snage da budem na toj ceremoniji proglašenja ulice njegovim imenom. Moja je je jedina želja da pomoć humanih ljudi dospe tamo gde je najpotrebnija, a to su Draganove ćerke - rekla je svojevremeno za "Novosti".

Dragana Cigana posthumno je odlikovao tadašnji italijanski predsednik Đorođo Napolitano medaljom "D' oro al Valor Civile", dok je grupacija građevinskih preduzeća "Union Lavoro" uz novčanu pomoć opština gde je Dragan stanovao, radio i gde je okončao život kupila porodici Cigan novi stan u Banjaluci.

Čitava Italija, a posebno stanovnici regije Veneto, ni danas ne zaboravljaju nedelju kada je u Jezolu nedaleko od Venecije, hrabri Srbin iz Bosne i Hercegovine spasao dvojicu dečaka.

Međutim, uprkos divljenju čitave zemlje, mediji su svojevremeno pisali kako roditelji spasenih dečaka nisu rekli ni "hvala" njegovoj porodici.

ŠTA SE DOGODILO TOG DANA?

Dragan Cigan verovatno nije ni sanjao šta će se dogoditi tog dana kada je sa sestrom Zoricom, njenom porodicom i kolegom Marokancem Rahidom Huninom, otišao na plažu na ušću rečice Kortelazo u more, da bi se odmorio i osvežio bar jedan dan posle napornih zidarskih poslova.

Na toj turističkoj destinaciji Dragan je, po sećanju sestre Zorice, bio zamišljen i pospan dok se svuda okolo čuo žagor dece i ljudi. Međutim, u tim trenucima duboke zamišljenosti trgli su ga krici dece koja su dozivala u pomoć. Skočio je i uputio se ka vodi čiji su rečni brzaci gutali dečija tela, noseći ih u duboke virove prema moru. Iako nije bio dobar plivač, očito nije mnogo razmišljao. Skočio je u vodu i uz mnogo truda i muke uspeo da dođe do dece koja su se davila. Zgrabio ih je i poslednjim atomima snage izvukao do obale, u čemu mu je u poslednjem trenutku pomogao kolega Rahid.

Dok se odvijala drama, na obali je bio tajac. Ali najčudnije je bilo da niko od prisutnih, pa čak ni spasioci i roditelji mališana, nisu krenuli da pomognu u spasavanju. Nepomično su stajali i posmatrali Draganov herojski čin.

Deca su bili na sigurnom, ali je brza rekla povukla Dragana sa sobom. Sestra Zorica je uzalud vrištala dok joj je vrtlog vira odnosio brata. Niko mu nije priskočio u pomoć.

Čim se italijanski par dočepao svoje dece, nestao je sa plaže, ne čekajući da vidi da li će Dragan preživeti. Nisu se zahvalili ni sestri Zorici, kad je on nastradao, niti joj izjavili saučešće. Očevici kažu da je roditelje spasenih mališana zaustavila policija kad su pokušali da napuste plažu, dok su im prisutni kupači dobacivali uvrede i psovke.

Ovakvo ponašanje porodice Bjanko naišlo je na osudu i celokupne italijanske javnosti, a Dragan Cigan je spasavajući dvoje tuđe dece od sigurne smrti, ostavio svoje dve kćerke jednom roditelju.

DOKUMENTARNI FILM O DRAGANU

Prema rečima Mileta Savića, autora nekoliko dokumentarnih filmova, Dragan Cigan je vitez našeg vremena, neko ko bi se u "viteško vreme" zakleo na pomaganje slabijima i nemoćnima. Kaže, ono što ga je posebno inspirisalo da snimi dokumentarni film o Draganu je sam čin jednog lošeg plivača da krene u bitku s talasima, kada su mnogi na plaži nemo posmatrali.

On takođe dodaje kako su u današnje vreme retke osobe koje su spremne da se izlože bilo kakvoj opasnosti da bi time pomogli bilo kome, pa i u Draganovom slučaju, deci.

- Draganov herojski čin će filmom obići planetu i mislim da će on postati simbol za nesebičnost i pomaganje deci, jer šta čovek može više dati od svog života kako bi pomogao nejakima - rekao je ranije Savić za portal "Etrafika".

NEMA SVOJU ULICU U BOSNI

Dragan Cigan je posthumno odlikovan Zlatnom plaketom za hrabrost od italijanskog predsednika Đorđa Napolitana, a jedna ulica u italijanskom gradu Jezolo nosi njegovo ime.

Međutim, 12 godina od herojskog čina u Italiji, Dragan Cigan nije dobio svoju ulicu u Banjaluci ili Čelincu.

VIDEO: Spasioci izvlače potonuli brod iz Dunava koji je odneo 20 života

(Telegraf.rs/Branešci)