Antarktik za 3 godine izgubio količinu leda veću od 3 Balkana: Naučnici ništa slično nisu videli

Količina koju je izgubio Antarktik za tri godine jednaka je onoj koju je Arktik izgubio za 34

Foto: Tanjug/AP

Količina leda, koji pluta u moru preko Antarktika, pala je na rekordno nizak nivo samo tri godine nakon što je doživela vrhunac.

Plutajući nivoi leda u blizini kontinenta stalno su se povećavali od 1979. do 2014. godine, kada su dostigli 4,9 miliona kvadratnih milja (12,6 miliona kvadratnih kilometara), što je najveći ikada zabeleženi podatak.

Međutim, do 2017. godine količina leda je bila 4,1 m kvadratnih milja (10 miliona kvadratnih kilometara), što je najniži ikada nivo, otkrili su satelitski podaci NASA.

Količina leda izgubljenog za samo tri godine pokrila bi površinu veću od veličine Meksika, koji zauzima površinu od skoro 2 miliona kvadratnih kilometara.

Foto: Pixabay.com

Poređenja radi, zemlje na Balkanu zauzimaju površinu od 666.700 kvadratnih kilometara, što znači da je izgubljena količina leda na Antarktiku jednaka veličini većoj od tri Balkana.  

Sa druge strane, količina koju je izgubio Antarktik za tri godine jednaka je onoj koju je Arktik izgubio za 34.

- Gubljenje tolike količine leda tako brzo je prilično neverovatno i brže od bilo svega što su istraživači videli do sada - rekla je Kler Parkinson, klimatolog NASA, autor nove studije.

Antarktik ranije nije bio pod uticajem globalnog zagrevanja kao Arktik.

Stručnjaci još ne znaju da li je smanjenje leda na Antarktiku prirodno ili pokazatelj da je dugoročno globalno zagrevanje konačno stiglo na Južni pol.

- Činjenicu da se ova velika promena može dogoditi za tako kratko vreme treba posmatrati kao pokazatelj da Zemlja ima potencijal za značajne i brze promene - rekao je Valid Abdalati, naučnik sa Univerziteta u Koloradu.

Za razliku od topljenja ledenih pokrivača na kopnu, otapanje leda ne povećava nivo mora. Ali gubitak svetlog "belog mora" znači da sunčeva toplota umesto toga apsorbuje tamne vode okeana, što dovodi do začaranog kruga grejanja.

Foto: Pixabay.com

Morski led se prostire preko ogromnih područja i ima veliki uticaj na globalni klimatski sistem, sa gubicima na Arktiku koji su snažno povezani sa ekstremnim vremenskim uslovima na nižim geografskim širinama, kao što su toplotni talasi u Evropi.

Gubitak morskog leda na Arktiku jasno prati porast globalne temperature vazduha usled globalnog zagrevanja izazvanog ljudskom rukom, ali dva pola su veoma različita.

Arktik je okean okružen kontinentima i izložen zagrevavanju vazduha, dok je Antarktik zamrznut kontinent okružen okeanima i zaštićen je od zagrevanja vazduha krugom jakih vetrova.

Nivoi leda na Antarktiku su se neznatno povećali 2018. godine, ali je taj iznos je još uvek na drugom najnižem mestu od 1979. godine.

Nivoi u maju i junu ove godine bili su najniži zabeleženi.

VIDEO: Ovo smo mi uradili našoj planeti! Led se topi i na severnom polu

(Telegraf.rs/Independent/Guardian)