Švedski političari žive u malim stanovima i imaju male plate iako je zemlja veoma bogata

U Švedskoj je u svakom trenutku moguće pratiti izdatke ministara i predstavnika sudija i pročitati prijavu premijera o porezu na dohodak

Brazilska novinarka Klaudija Valin, koja od 2003. godine živi u Švedskoj, opisala je za magazin Buka kako izgleda život tamošnjih političara.

- Ovo može zvučati čudno ljudima koji žive u drugim zemljama, ali Švedska ne nudi nikakav luksuz ili povlastice svojim političarima. Bez službenih automobila ili privatnih vozača, švedski ministri i parlamentarci putuju u prepunim autobusima i vozovima, baš kao i građani koje zastupaju - piše ona.

Dodaje kako političari u Švedskoj nemaju pravo na zastupnički imunitet, pa može da im se sudi kao i svakoj drugoj osobi. Rade u kancelarijama manjim od osam kvadratnih metara.

- Ja sam taj koji plaća političare - kaže Joakim Holm, švedski državljanin. "I ne vidim razloga da im pružim luksuzan život."

Samo premijer ima neke povlastice

Političari koji se usuđuju da potroše javni novac na taksi, umesto da se voze vozom, završavaju na naslovnicama novina. Čak i predsednik parlamenta dobija karticu za korišćenje javnog prevoza, piše Valin za Buku. Samo premijer ima pravo na trajno korištenje automobila i lično osiguranje.

Foto: Tanjug/AP

Žive u malim stanovima, nemaju velike plate

- Švedski parlamentarci žive u malim stanovima u glavnom gradu, gde peru i peglaju svoju odeću u praonicama veša. To se može činiti skromnim za toliko istaknute ljude, ali zapravo je mnogo bolje nego što je nekad bilo.

Niko u javnom životu ne zarađuje veliku platu: plata za članove Riksdaga (parlamenta) je oko dva puta veća od plate učitelja osnovne škole - piše Valin.

Dodaje kako opštinski zvaničnici ne zarađuju ni platu niti imaju pravo na kancelariu, a rade volonterski od kuće.

Foto: Tanjug/AP

Građani mogu pratiti kako se troši njihov novac

- U pravosudnom sistemu logika je ista: nema sudija koji imaju pravo na službena vozila, sekretarice ili povlastice.

Oni koji su na vlasti mogu biti pozvani na odgovornost, a sve informacije moraju biti dostupne javnosti. Godine 1766. javni pristup službenim vladinim dokumentima postao je ustavno pravo za sve građane, sadržano u posebnom poglavlju Zakona o slobodi medija u Švedskoj.

U Švedskoj je u svakom trenutku moguće pratiti izdatke ministara, predstavnika i sudija; pročitati prijavu premijera o porezu na dohodak; proveriti troškove poverenika nacionalne policije ili vrhovnog zapovednika oružanih snaga; pratiti kako javne agencije troše porez; i pratiti postupke, predloge i službene odluke koje donose vlasti bilo kog nivoa vlasti - piše Valin.

U nešto više od 100 godina Švedska se iz siromašnog poljoprivrednog društva pretvorila u jednu od najbogatijih, socijalno najpravednijih i najmanje korumpiranih zemalja u svetu, gde niko nije iznad drugih, zaključuje novinarka.

Panorama prelepog Stokholma. Foto: Fickr/edward stojakovic

(Telegraf.rs)