Najviše 20 minuta možete da preživite u hladnom Dunavu, prvi može biti koban: Ove greške nikako ne smete da napravite
Jedna od glavnih opasnosti u vodi jeste hladnoća. U Dunavu ima oko 14-15 stepeni
U sredu uveče na Dunavu u Budimpešti dogodila se najstrašnija nesreća u poslednjih 40 godina u ovom delu reke, kada su se sudarili kruzer "Viking sigin" i manji turistički brod "Sirena". U nesreći je poginulo najmanje sedmoro turista iz Južne Koreje, dok se 21 osoba vodi kao nestala. Dok se i dalje traga za nestalima, a potraga se proširila i na Srbiju, stručnjaci otkrivaju kako preživeti ovu noćnu moru i šta uraditi kada upadnete u hladnu reku, čiji je nivo vode značajno porastao usled obilnih padavina.
Iako je okruženje u Dunavu u Budimpešti mračno, plaže su dobro osvetljene, temperatura vode je 14-15 stepeni Celzijusovih, a struja je veoma jaka, 11-12 km/h.
Polgar Peter iz Mađarske, šef škole za preživljavanje, kaže da u slučaju kada dođe do sudara i potonuća broda, morate se skloniti sa mesta nesreće što je brže moguće, jer brod koji tone može da vas poklopi.
Kako prenosi portal mađarski portal 24.hu, u ovom slučaju, panika je apsolutno prirodna i ona traje otprilike jedan minut, pre nego što osoba postane svesna i pokušava da razmišlja logično.
- Važno je da budemo na površini, a možda postoje i užad u vodi koja drže klinove i stupove, a za koja možemo da se uhvatimo. Kada upadnete u vodu, odeća može da vam pomogne jer odlaže i prigušuje toplotni šok uzrokovan hladnom vodom, ali nedostatak je u tome što je površina odeće sve veća i veća, što vam ometa kretanje - rekao je on.
Prilikom poplava, kada nivo reke poraste, u vodi često ima stabala drveća i slično, kaže on, i dodaje da tada treba da se uhvatite za taj predmet i nastavite da se krećete prema obali. Isto važi i ako vidite obruč ili kanap, a možete da ga uhvatite - nikako ga ne ispuštajte i stalno signalizirajte svoju poziciju dozivajući u pomoć.
- Čak i ako ste samo dva ili tri metra udaljeni od obale, jak zaokret vas može odvesti u drugu opasnu situaciju, čak i usred reke. Dakle, treba čekati spasilačke jedinice - istakao je on i dodao da u vodi problem predstavljaju i drugi brodovi koji plove ili su usidreni sa strane.
Jedna od glavnih opasnosti u vodi jeste hladnoća. U Dunavu ima oko 14-15 stepeni, udovi se prvo ohlade, a nakon otprilike jednog minuta, počinju mišićni grčevi, usled gubitak toplote. To zavisi od opšteg zdravstvenog stanja, trenutnog unosa kalorija, relaksacije, fitnesa i mnogih drugih faktora.
Prema rečima stručnjaka, ubrzo može da postane fatalno.
- U takvoj vodi na ovoj temperaturi, to može biti veliki problem nakon 10-20 minuta - zaključio je on.
O tome koliko je Dunav velika, moćna i ćudljiva reka govorili su i srpski lađari.
- Dunav je velika i moćna reka sa svim svojim ćudima i to se mora poštovati i ozbiljno shvatiti, i obratiti pažnja i na sve velike brodove koji u sve većem broju plove rekama i da ovako velike promene vodostaja često u reku povuku i velika stabla koja mogu napraviti problem i gašenje motora ili oštećenje propelera i velikim brodovima i učiniti ih ne upravljivim a kamoli manjim čamcima - napisao je Đura M. na Fejsbuk grupi "Volim Dunav".
Video: Jutro nakon sudara brodova na Dunavu
(A.M.)