Španci od jutra čekali u kolonama da glasaju za novi parlament: Prema prvim rezultatima - vode socijalisti (FOTO)

Prema procenama, nijedna stranka neće dobiti dovoljno poslaničkih mesta za samostalno formiranje vlade

Na parlamentarnim izborima u Španiji lideri pet vodećih stranaka glasali su danas na biralištima u Madridu i Barseloni.

Socijalistička partija španskog premijera Pedra Sančeza pobedila je na trećim parlamentarnim izborima u protekle 4 godine u toj zemlji. Ovo su pokazuju podaci sa birališta, ali će imati muke da formira Vladu. Vladajuća partija osvojila je 28,1% i time je mnogo ispred svojih rivala, sudeći prema najavima javnog servisa RTVE. Opoziciona Narodna stranka ostvarila je do sada najgori rezultat, 17,8%.

Krajnje desna stranka Voks očekuje se da prvi put uđe u parlament sa rezultatom od 12,1%. Izlaznost na današnjim parlamentarnim izborima u Španiji je devet odsto veća nego na izborima 2016. godine, naročito u Kataloniji, piše AP. Ministarstvo unutrašnjih poslova Španije saopštilo je da je do 18 časova izlaznost bila 60,8 odsto u odnosi na 51,2 procenata 2016. godine.

Pedro Sančes, Foto: Tanjug/AP

U Kataloniji je prema poslednjim podacima glasalo 64,2 odsto birača, dok je 2016. godine ta cifra iznosila 46,4 odsto. AP ocenjuje da su rast podrške desničarskoj partiji Voks i neizvesnost rezultata izbora motivisali španske glasače.

Prvi od pet glavnih kandidata na biralištu se pojavio premijer Pedro Sančes, lider tamošnjih socijalista, koji je na glasanje došao sa suprugom i okružen kamerama. AP, inače, navodi da ove izbore karakteriše uspon desnice i veliki broj neodlučnih birača.

Lider partije Građani Albert Rivera glasao je u gradiću pored Barselone i poručio da je neophodna visoka izlaznost i promena vlade kako bi se ušlo u novo doba, prenosi AP.

Treći izbori za četiri godine, Foto: AP/Tanjug

Poruka lidera levičarskog Podemosa Pabla Iglesijasa, koji je glasao u Madridu, je da je veoma bitno da građani Španije danas glasaju.

POLARIZOVANA ATMOSFERA

Birališta na parlamentarnim izborima otvorena su u devet časova, a opšta je ocena da se održavaju u atmosferi koja je možda i najpolarizovanija u poslednjih nekoliko decenija, uz neizvesnost ko će biti pobednik i verovatnoću povratka krajnje desnice u poslanične klupe.

Glasa skoro 37 miliona građana Španije, Foto: AP/Tanjug

Pravo glasa ima skoro 37 miliona državljana Španije, koji će birati 350 poslanika Kongresa. Birališta će biti zatvorena u 20 časova, a prvi rezultati se očekuju nekoliko sati kasnije.

TREĆINA JOŠ NE ZNA KOGA BI ZAOKRUŽILA

Ankete iz poslednje nedelje predizborne kampanje ukazivale su da trećina potencijalnih birača još nije odlučila za koga će glasati.

Santjago Abaskal, lider partije Vox, Foto: AP/Tanjug

NIKO NEĆE MOĆI VLADU SAM DA FORMIRA?

Prema procenama, nijedna stranka neće dobiti dovoljno poslaničkih mesta za samostalno formiranje vlade, a u trci su, uz tradicionalne stranke levog i desnog centra - Špansku socijalističku radničku partiju (PSOE) i Narodnu partiju (PP), levo orijentisana partija Podemos, kao i stranka centra Građani i desno usmereni Vox.

Anketa objavljena u "Paisu" ukazala je da najveću podršku imaju socijalisti premijera Pedra Sančesa, koji bi mogli da dobiju nešto manje od 30 odsto glasova, čime bi imali najveće šanse da predvode koalicionu vladu.

Pablo Kasado, lider PP (Popular party), Foto: AP/Tanjug

Posebno nepredvidljiv je rezultat desne stranke Vox, koja je početkom godine ostvarila neočekivani, istorijski visok rezultat na regionalnim izborima u južnoj pokrajini Andaluziji.

Ankete ukazuju i da bi ovi protivnici nezavisnosti Katalonije i velikog priliva migranata, koji sebe ne smatraju krajnjom desnicom već samo desnicom, mogli da budu prvi predstavnici tog političkog spektra koji će ući u parlament nakon gotovo četiri decenije.

Biraju se poslanici i članovi senata, Foto: AP/Tanjug

Osim 350 poslanika u parlamentu, Španci biraju i 208 članova Senata, gornjeg doma, u kome su predstavljene pokrajine i kojim od 2011. godine dominira konzervativna Narodna stranka (PP).

(Telegraf.rs / Tanjug)