Nesvakidašnji gest pape: Kleknuo je pred zaraćene vođe Južnog Sudana i poljubio im stopala (FOTO)

U sukobu, koji je uništio privredu zemlje, poginulo je na desetine hiljada ljudi

Papa Franja danas je učinio gest bez presedana kada je kleknuo i poljubio stopala vođama Južnog Sudana koji su prethodno međusobno ratovali i pozvao ih da se ne vraćaju građanskom ratu.

Papa je predsedniku Južnog Sudana Salvi Kiru, njegovom bivšem zameniku i vođi pobunjenika Rijeku Mačaru i trojici potpredsednika poručio da treba da poštuju primirje koje su potpisali i da se posvete formiranju vlade nacionalnog jedinstva sledećeg meseca, javio je Rojters.

- Molim vas kao brat da ostanete u miru. Molim vas svojim srcem, krenimo napred. Biće mnogo problema, ali oni nas neće nađačati. Rešite vaše probleme -rekao je papa.

Papa je kleknuo i poljubio im stopala, Foto: Vatican Media via AP

Kako prenosi britanska agencija, na zaprepašćenje južnosudanskih lidera 82-godišnji papa, kleknuo je uz pomoć svojih saradnika kako bi poljubio cipele dva glavna protivnika i nekoliko drugih ljudi u sobi.

Vatikan je danas okupio vođe Južnog Sudana u papinoj rezidenciji u pokušaju da tokom 24-časovne molitve zaleče gorke podele, mesec dana pre nego što je predviđeno da se u ratom razorenoj zemlji formira vlada nacionalnog jedinstva.

Svi su bili zaprepašćeni njegovim postupkom, Foto: Vatican Media via AP

Kako dodaje britanska agencija, papin gest je učinjen u kontekstu napetosti zbog državnog udara u susednom Sudanu, koji bi mogao potkopati nestabilni mirovni sporazum koji je okončao petogodišnji građanski rat u Južnom Sudanu.

Južni Sudan je postao nezavistan od Sudana 2011. godine, ali je posle dve godine izbio građanski rat između Kirove vlade i pobunjeničkog pokreta na čelu sa Mačarom.

Zamolio ih je a prekinu sukobe, Foto: Vatican Media via AP

U sukobu, koji je uništio privredu zemlje, poginulo je na desetine hiljada ljudi, a procenjuje se da je četvrtina od 12 miliona stanovnika raseljena.

Južni Sudan je postao 193. članica Ujedinjenih nacija 14. jula 2011. godine.

(Telegraf.rs/Tanjug)