EU više neće da pregovara o Bregzitu: Velika Britanija je u haosu, ima još 16 dana do izlaska, a ovo su moguća rešenja (FOTO) (VIDEO)

Tereza Mej izjavila je sinoć nakon glasanja u britanskom parlamentu, da "duboko žali" zbog odluke poslanika da odbace sporazum koji je sa EU postigla

Britanski poslanici su juče velikom većinom odbacili sporazum premijerke Tereze Mej i Evropske unije o izlasku Velike Britanije iz Unije, bacivši Bregzit u haos samo 16 dana pre planiranog izlaska.

Poslanici su glasali protiv izmenjenog dogovora o Bregzitu koji su postgli Mej i EU-a, sa 391 prema 242, a njeni pregovori u poslednjem trenutku u ponedeljak sa zvaničnicima EU-a kako bi se umirile zabrinutosti njenih kritičara pokazali su se jalovim.

Sa druge strane, predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker je izjavio da više neće biti pregovora o Bregzitu i da konačnu reč o tome moraju da daju Britanci.

ŠTA SADA? SVE JE MOGUĆE

Ovo glasanje dovelo petu po veličini svetsku ekonomiju na nepoznat teren bez jasnog puta kako dalje; napustiti EU bez sporazuma, odložiti datum razvoda predviđen za 29. mart, prevremeni izbori ili čak drugi referendum o Bregzitu, to je sada sve moguće.

Tereza Mej je ponovo doživela poraz Foto: Tanjug/AP

Mej bi čak mogla da pokuša i po treći put da dobije parlamentarnu podršku u nadi da bi tvrdokorni evroskeptični poslanici iz njene Konzervativne stranke, najglasniji kritičari njenog sporazuma o izlasku, mogli da promene mišljenje ako postane verovatnije da bi Britanija mogla ostati u EU-u.

Mada je izgubila, razlika u glasovima je bila manja nego u januaru kada je pretrpela poraz od rekordnih 230 glasova.

Poslanici će sutra i u Donjem domu glasati o tome treba li Britanija napustiti najveći trgovinski blok na svetu bez dogovora, što je scenario za koji poslovni zvaničnici kažu da bi doneo haos na tržištima i u snabdevanju, a drugi kritičari kažu da bi mogao da prouzrokuje nestašicu hrane i lekova.

Mej je rekla kako vlada neće govoriti poslanicima njene vlastite stranke kako da glasuju. Portparol opozicione Laburističke stranke je na to rekao kako to znači da je "odustala od svakog pretvaranja da vodi zemlju".

Zagovornici Bregzita tvrde kako, mada bi izlazak bez sporazuma mogao doneti određenu kratkoročnu nestabilnost dugoročno bi omogućio Ujedinjenom Kraljevstvu da napreduje i postigne povoljne trgovinske sporazume širom sveta.

ŠTA JE SPORAZUM O BREGZITU

To je nacrt sporazuma kojim se definiše prelazni period za izlazak Velike Britanije iz Evropske unije. Nakon višemesečnih pregovora i brojnih ostavki u vladi premijerke Mej, sporazum je predstavljen 18. novembra 2018. godine, a podržalo ga je svih 27 članica EU. Za usvajanje sporazuma potrebna je suglasnost Donjeg doma britanskog parlamenta, što je za sada nemoguće osigurati. Naime, britanski su zakonodavci taj predlog odbili još u januaru, a juče im se pružila još jedna prilika za njegovo usvajanje, koja je ponovo propala.

Poslanicima nacrt sporazuma nije prihvatljiv iz različitih razloga; severnoircima nije prihvatljiv zbog "pitanja irske granice", laburisti smatraju da ne zadovoljava njihovih šest kriterijuma, Škotima ne odgovaraju ribolovne regulative, a 'tvrdi' torijevci smatraju da je sporazum 'premlak' te da su napravljeni preveliki ustupci Briselu.

U svakom slučaju Velika Britanija ima na raspolaganju čak 6 scenarija, pa je samo pitanje da li će odabrati ono što joj odgavara.

Mišljenja političara i građana su podeljena Foto: Tanjug/AP

1. MEKŠI BREGZIT

Postoje poslanici koji planiraju donošenje amandmana na predlog od četvrtka, koji bi ako bude usvojen naterao vladu da održi niz glasanja u parlamentu o rezultatima Bregzita, uključujući i drugi referendum, izlazak bez dogovora i jednokratni referendum o članstvu na tržištu.

Ovo bi stavilo Terezu Mej u tešku poziciju, jer postoji parlamentarna većina za sporazum koji uključuje stalno članstvo u carinskoj uniji kakvu bi podržala Laburistička partija. Mej se ovome oštro protivi.

Ako parlament u četvrtak izrazi podršku "mekšem Bregzitu", Mej to ne bi mogla lako da ignoriše. Tada bi parlament imao daleko veću moć.

Mej bi tada bila primorana da pregovara o članstvu u carinskoj uniji, što bi produžilo Bregzit za nekoliko meseci.

Sporazum između Britanije i EU od ponedeljka podrazumeva da Britanija mora da predloži kandidate za izbore za EP, ako ne uspe da napusti EU do 23. maja, što je dato kao krajnji rok.

Svi se pitaju šta će biti dalje Foto: Tanjug/AP

2. BREGZIT BEZ DOGOVORA

Ovakav ishod uopšte nije isključen. Veruje se da bi Britanija mogla da napusti EU 29. marta, sa ili bez dogovora, a premijerka bi na to lako mogla da se odluči ako je ne podrže oko alternativne strategije.

To vrlo lako može da se desi, čak i uz dodavanje člana 50. Mej može da traži produženje roka za nekoliko meseci, a nakon toga Ujedinjeno kraljevstvo može da izađe bez dogovora.

3. DUGO ODLAGANJE BREGZITA

Moguće je da Mej traži od EU dodatno vreme kako bi poradila na drugoj strategiji. To bi bilo politički eksplozivno, ali je malo verovatno da bi Mej to uradila protiv svoje volje. Moguće je da poslanici podnesu amandman na predlog u četvrtak i da traže od premijerke da zahteav produženje roka od 12 ili 20 meseci.

Britaniji možda nije preostalo ništa drugo nego da traži novi rok. Iako je EU odredila kao krajnji rok 23. maj, Britanija bi ipak mogla da se nađe u poziciji da traži veće produženje.

Novo glasanje se očekuje sutra Foto: Tanjug/AP

4. OPŠTI IZBORI

Pojedini Britanski političari su rekli da Mej treba da raspiše opšte izbore ako izgubi glasanje u utorak. Mej bi tada kampanju mogla da bazira na tome da je sprovela Bregzit gotovo do kraja i da dobije većinsku podršku, čime bi izolovala tvrdokorne zagovornike Bregzita.

5. DA TEREZA MEJ PODNESE OSTAVKU

Britanski mediji prenose da je Tereza Mej trebala da podnese ostavku pre nekoliko meseci, s obzirom da je doživela više katastrofalnih poraza u parlamentu.

Međutim, postoje razmišljanja da njena zamena u ovom trenutku ne bi mogla da postigne mnogo, pogotovo ako bi to bila osoba koja bi vodila istu politiku kao i ona.

Sa druge strane, ona je u decembru 2018. godine preživala glasanje o poverenju, pa 12 meseci ne može da bude smenjena sa mesta šefa stranke i predsednice vlade.

6. DRUGI REFERENDUM O BREZITU

Mej je dugo odbijala da odobri novi refendum ali bi sada nakon novog poraza mogla i da promeni mišljenje.

Jedan od faktora koji bi na to uticao jeste ako bi joj poslanici rekli da bi podržali sporazum u zamenu za još jedan referendum.

Pitanje je da li će Britanije otiće iz EU bez dogovora Foto: Tanjug/AP

MEJ ŽALI ZBOG ODLUKE PARLAMENTA

Britanska premijerka Tereza Mej izjavila je sinoć nakon glasanja u britanskom parlamentu, da "duboko žali" zbog odluke poslanika da odbace sporazum koji je sa EU postigla o izlasku velike Britanije iz EU.

Mejova je poslanicima nakon glasanja kazala da se i sama borila sa tim pitanjem, ali i da je svesna "potencijalne štete" koja preti Britaniji ukoliko napusti EU bez dogovora, prenosi BBC.

Prema njenim rečima, tražiće od Donjeg doma parlamenta da se sutra glasa o izlasku Britanije iz EU bez sporazuma.

Mej je dodala i da ukoliko produže član 50 Lisabonskog sporazuma, EU će želeti da zna šta Britanija želi da postigne sa tim produženjem i istakla da se poslanici sada nalaze pred "teškim izborom" šta dalje da urade.

Lider Laburističke partije Džeremi Korbin izjavio je da je vlada pobeđena velikom većinom i da mora da prihvati da njihov sporazum nema podršku parlamenta i da je premijerka u potpunosti svesna štete koju Bregzita bez sporazuma može da nanese.

- Vreme je za opšte izbore - rekao je Korbin.

Ovog puta Tereza Mej je dobila više glasova nego tokom prošlog glasanja, ali ni to nije bilo dovoljno Foto: Tanjug/AP

EU: VEĆE ŠANSE ZA "NEUREĐENI" BREGZIT

Neizglasavanje u britanskom parlamentu dogovora o izlasku Velike Britanije iz EU, i to samo 17 dana pre 29. marta, kao datuma određenog za Bregzit, u velikoj meri povećava šanse za "neuređeni" Bregzit, poručio je sinoć portparol predsednika Evropskog saveta Donalda Tuska.

- Mi ćemo nastaviti naš deo priprema. Ukoliko dođe do obrazloženog zahteva za odlaganje (Bregzita), 27 članica EU će to razmotriti i odlučiti jednoglasno - poruka je portparola predsednika Evropskog saveta.

U EU naglašavaju da žele da vide verodostojan zahtev za produžetak i vremenski okvir za postizanje dogovora, odnosno odlaganje termina za izlazak Velike Britanije iz EU.

- Neophodno je obezbediti neometano funkcionisanje institucija EU - upozoravaju iz Unije.

Glavni pregovarač Brisela u razgovorima o Bregzitu Mišel Barnije ponovio je sinoć da je EU učinila sve kako bi omogućila da Dogovor o povlačenju Velike Britanije iz EU bude prihvaćen.

- Trenutni ćorsokak može biti rešen samo u Ujedinjenoim Kraljevstvu - naglasio je Barnije.

Iz EU posle glasanja u britanskom parlamentu poručuju da će oni nastaviti da se pridržavaju dogovorenog Sporazuma o povlačenju, uključujući i tzv "zaštitnu mrežu" koja se odnosi na vanredno uređenje granice između Republike Irske i Severne Irske.

Posle ponovnog odbijanja Sporazuma o povlačenju od strane britanskog parlamenta, postavlja se pitanje da li će Velika Britanija tražiti odlaganje Bregzita ili će se ući u nepoznatu zonu Bregzita bez dogovora.

Tzv "neuređeni Bregzit" je opcija koju i Brisel i Velika Britanija žele da izbegnu, a o toj opciji će se sutra izjasniti parlament u Londonu.

Sa druge strane, u slučaju odlaganja Bregzita postavlja se pitanje na koji vremenski perod će EU biti spremna da pristane da odloži izlazak Velike Britanje iz EU, u pokušaju da se postigne konsenzus po tom pitanju.

Vreme je u velikoj meri odgraničeno evropskim izborima koji se održavaju krajem maja, tako da bi Velika Britanija trebalo da izađe iz Unije najkasnije do 24. maja kako ne bi došlo do konfuzije oko izbora za sledeći sastav Evropskog parlamenta u kome za sada nije planirano da budu poslanici iz Velike Britanije.

O ovim pitanjima svoje mišljenje daće lideri EU kada se sledeće nedelje sastanu na samitu u Briselu.

EU je proučila da Britanija ovo mora sama da reši Foto: Tanjug/AP

FARAŽ: BREGZIT ODLOŽEN ZA GODINU DANA

Glavni zagovornik referenduma o Bregzitu Najdžel Faraž izjavio je sinoć da smatra da bi izlazak Velike Britanije iz EU mogao da bude pomeren za godinu dana.

On je nakon glasanja u britanskom parlamentu, kojim je odbačen sporazum koji je premijerka Tereza Mej postigla sa EU, rekao da politički haos u Velikoj Britaniji i predstojeći parlamentarni izbori u EU sprečavaju brzo povlačenje, prenosi AP.

- Budimo realni. Dobićemo novi Evropski parlament. Ne vidim da bi nova faza pregovora o Bregzitu mogla da počne pre novembra. Tako da bih rekao da produženje izlaska mora biti za godinu dana - rekao je Faraž.

Kako je naveo, odlaganje za 12 meseci moglo bi da znači da bi Britanija mogla da učestvuje na majskim izborima za Evropski parlament.

Prema njegovim rečima, on radije ne bi išao u novu kampanju, ali ako bi trebalo da učestvuje na još evropskih izbora, boriće se protiv toga.

Pojedini poličari traže odlaganje, dok drugi očekuju nove izbore Foto: Tanjug/AP

NEMA PREGOVORA O GRANICI SA SEVERNOM IRSKOM

Mej je u ponedeljak potpisala tri dokumenta u poslednjim naporima rešavanja najspornijeg dela ugovora o razvodu, irskom "backstopu".

Reč je o zaštitnom mehanizmu kojim se želi izbeći vraćanje tvrde granice između Republike Irske, članice Europske unije, te Severne Irske koja sa Velikom Britanijom izlazi iz tog saveza.

Britanski državni tužilac Džefri Koks je rekao da izmenjeni sporazum o izlasku iz Evropske unije Britaniji nije dao pravna sredstva za unilateralno napuštanje backstopa u slučaju neuspeha trgovinskih pregovora.

Deo poslanika strahuje da bi backstop zadržao Britaniju vezanu za EU bez vremenskog ograničenja.

Koks je kazao kako i dalje ostaju pravni rizici da Britanija u slučaju neuspeha trgovinskih pregovora ostane na "neodređeno i protiv svoje volje" pod backstopom.

VIDEO: Britanija se suočava sa najvećom političkom krizom u 21. veku

(Telegraf.rs/Biznis Insajder/Tanjug/Index.hr)