Ovo je najbogatiji begunac na svetu: Dilera i teroristu za kojim je raspisana poternica veka niko ne sme da uhapsi. Krije se u luksuznom bunkeru, a ima više identiteta (VIDEO)
On je drugi najtraženiji begunac na planeti. Samo je Eskobar zaradio više od njega dilujući drogu
Zloglasni indijski kriminalac Davud Ibrahim nalazi se na drugom mestu liste najtraženijih begunaca na svetu, a prema poslednjim medijskim spekulacijama, krije se u luksuznom bunkeru u Karačiju u Pakistanu. On kontroliše 75 posto svetske trgovine heroinom, ali ima i druge poslovne interese, uključujući dijamante, zlato i nekretnine. Njegovo bogatstvo je navodno deset puta veće od bogatstva Osame bin Ladena, a podaci iz 2015. godine pokazuju da je ono procenjeno na 6,7 milijadri dolara.
Davud Ibrahim Kaskar (63) je gangster, diler droge i mafijaš iz Mumbaja, vođa indijskog organizovanog kriminalističkog sindikata D-Kompani, koji je osnovao '70-ih godina. Davuda traži Interpol zbog optužbi za ubistvo,iznudu, trgovinu drogom, terorizam i razne druge kriminalističke radnje.
Indija i SAD 2003. proglasile su ga za globalnog teroristu i ponudile nagradu od 25 miliona dolara za njegovo hapšenje zbog organizovanja bombaških napada u indijskom gradu Bombaju 1993. godine.
Ibrahim je 2011. godine zauzeo treće mesto na FBI listi najtraženijih begunaca na svetu, a nakon hapšenja El Čapa, skočio je na drugo mesto.
Prema Forbsu, Davud Ibrahim je jedan od najbogatijih gangstera svih vremena, a 2015. njegova imovina procenjena je na 6,7 milijardi dolara. Samo je ozloglašeni krijumčar droge Pablo Eskobar iz Kolumbije, prema Forbsu, zaradio više od njega, a 1989. godine njegova imovina procenjena je na 9 milijardi dolara.
Ibrahim je imao imovinu vrednu 450 miliona dolara samo u Velikoj Britaniji, a navodno je investirao u više od 50 objekata u različitim zemljama.
Indija tudej objavila je da on posluje u Indiji, Pakistanu, Velikoj Britaniji, Nemačkoj, Turskoj, Francuskoj, Španiji, Maroku, Kipsu, UAE, Južnoj Africi, Šri Lanci, Nepalu, Tajlandu, Maleziji i Singapuru.
Mediji prenose da njegova zarada u Indiji od ilegalnih poslova nije potpuno presušila, a navodno 40 posto zarade dolazi upravo iz ove zemlje. Njegov glavni posao u Indiji je pumpanje lažne indijske novčanice.
Još jedan posao koji i dalje cveta jeste ilegalna trgovina dijamantima iz Južne Afrike. Većina dijamanata dolaze u Indiju radi sečenja i poliranja.
KO JE DAVUD IBRAHIM?
Iako je njegov otac bio šef policije, a majka domaćica, Ibrahim je krenuo stranputicom, kada je tokom odrastanja na lokalitetu Dongri u Mumbaju došao u kontakt sa bandom mafijaša Haji Mastana. Sa svojim bratom Šabirom formirao je D-Kompani.
Veruje se da Ibrahim kontroliše veliki deo havala sistema, često korišćen nezvanični sistem za prenos novca i doznaka izvan pogleda zvaničnih agenata. Mnoge operacije ove organizacije su u Indiji.
Ministarstvo finansija SAD imenovalo je Ibrahima za teroristu u okviru svog programa međunarodnih sankcija, čime je efektivno zabranjeno američkim finansijskim entitetima da rade sa njim i zaplene imovinu za koju se smatra da je pod njegovom kontrolom.
Ibrahimov sindikat koristio je iste rute za krijumčarenje iz južne Azije, Afrike i sa Bliskog istoka koje je koristila i teroristička organizacija Al Kaida i prema nekim informacijama, one su bile zajedničke.
U izveštaju se takođe navodi da je njegov sindikat uključen u velike pošiljke narkotika u Velikoj Britaniji i zapadnoj Evropi.
Veruje se da je Ibrahim imao kontakte i sa liderom Al Kaide, Osamom bin Ladenom, a krajem devedesetih godina Ibrahim je otputovao u Avganistan pod talibanskom zaštitom. Sindikat je konstantno težio da destabilizuje indijsku vladu kroz nemire, terorizam i građansku neposlušnost.
Osumnjičen je i da je imao veze sa drugim terorističkim organizacijama, a 2002. godine bio je povezan sa finansiranjem napada u Gudžaratu u Indiji i Laškar-e-Taibe, jednom od najvećih i najaktivnijih islamističkih militantnih organizacija u južnoj Aziji.
Godine 2006. indijska vlada je Pakistanu predala listu od 38 najtraženijih kriminalaca, uključujući Ibrahima. Krajem novembra iste godine deset pripadnika Ibrahimove bande uhapšeno je u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, odakle su deportovani.
BOMBAŠKI NAPADI
Smatra se da je Ibrahim organizovao bombaške napade u Bombaju u martu 1993. godine. Tada je došlo do eksplozije čak 12 bombi. Koordinisani napadi, izvedeni u znak osvete za ranije nemire koji su ubili puno ljudi, bili su najrazorniji u istoriji Indije i prve takve serijske eksplozije u svetu. U jednodnevnom napadu poginulo je 257 ljudi, a 713 je povređeno.
Indija tudej objavila je da je obezbedio logistiku i za napade na Mumbaj u novembru 2008. godine. Tada je došlo do niza od 12 koordinisanih napada i pucnjava u trajanju od četiri dana. Napadi, koji su izazvali široku globalnu osudu, počeli su u sredu, 26. novembra i trajali su do subote, 29. novembra. Najmanje 174 osobe su poginule, a više od 300 je ranjeno.
GDE SE KRIJE
Prema međunrodnim tvrdnjama, Ibrahim je živeo u Pakistanu a zatim u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, dok indijske vlasti veruju da se krije na granici između Pakistana i Avganistana.
Indijski medij Tajms nau je 22. avgusta 2015. godine obajvio da se Davud nalazi u Karačiju u Pakistanu. Oni su navodno razgovarali sa ženom, koja je tvrdila da je njegova supruga i da on "spava" dok je u drugom razgovoru rekla kako "ne poznaje nikoga pod tim imenom".
Prema dosijeu koji je Indija pripremila u avgustu 2015. Ibrahim ima devet rezidencija u Pakistanu i tri pakistanska pasoša koja često koristi za putovanja.
NJEGOVE VEZE SA POPULARNOM KULTUROM
Davud Ibrahim i njegov sindikat D-Kompani povezani su sa finansiranjem filmske industrije u Bolivudu, Veliki broj bolivudskih studija i filmova finansiran je od njegove organizacije 1980-ih i 1990-ih. Ibrahim je u to vreme dovođen u vezu sa brojnim poznatim ličnostima, uključujući takmičarku na izboru lepote Anitu Aiub i bolivudsku glumicu Mandakini.
D-Kompani poznata je i po iznuđivanju i pretnjama prema umetnicima u Bolivudu, a navodno je učestvovala i u ubistvima producenata Bolivuda Javeda Sidika i Gulshana Kumara.
Takođe, uspon ove organizacije opisan je i u nekim filmovima.
VIDEO: Ovaj parking je vlažni san svakog muškarca
(Telegraf.rs/A. M.)