Srbin koji se bori na ratištu na istoku Ukrajine: Ovde biti snajperista je kao seks u divljini
Njegova meta su ukrajinski vojnici u Donbasu, a na istoku Ukrajine je od početka sukoba nastradalo više od 10.000 ljudi
Srbin Stevan Milošević se u Donbasu na istoku Ukrajine bori na strani proruskih snaga. On je ispričao da radi kao snajperista i opisao je kako izgleda njegov život u regionu gde sukobi traju od 2014. godine.
U intervjuu koji je objavio BIRN, Stevan je rekao da mu radni dan počinje oko 6 časova uz kafu i doručak. Nakon toga odlazi na svoju snajperističku poziciju, gde ponekad ostaje nekoliko dana.
Njegova meta su ukrajinski vojnici u Donbasu, a u ovom području je od početka sukoba nastradalo više od 10.000 ljudi. Proruski separatisti ne priznaju ukrajinsku vladu od 2014. godine i održanih protesta, a vlasti u Ukrajini ne dozvoljavaju pobunjinicima da preuzmu kontrolu nad istokom zemlje.
- Barut vam se uvuče pod kožu. Adrenalin je odličan, pun nesigurnosti, kao seks u divljini - kaže Stevan Milošević za BIRN.
Stevan je jedan od 29 Srba koji su otišli na ovo ratište da se bore na strani proruskih snaga u Ukrajini. Oko 16 optuženih Srba čeka suđenje zbog odluke da se bore na ovom ratištu.
Njegovo ime nalazi se i na spisku srpskih državljana koji su učestvovali na ukrajinskom ratištu na strani proruskih pobunjenika, koje je Generalno tužilaštvo te zemlje dostavilo Republici Srbiji, kao i u bazi podataka ukrajinskog sajta “Mirotvorec” u sklopu Centra za istraživanje zločina protiv nacionalne sugurnosti Ukrajine, gde je nazvan „plaćenikom“, prenosi Radio Slobodna Evropa.
Nedavno je i Radio Slobodna Evropa (RSE) razgovarala je sa Stevanom Miloševićem, koji je, kršeći uslovnu kaznu iz 2015. godine i dalje u Ukrajini, gde se trenutno bori na strani proruskih snaga, u sastavu vojske takozvane Luganjske Narodne Republike.
Nedugo posle nagodbe sa srpskim tužilaštvom kada je osuđen na uslovnu kaznu od pet godina, Stevan Milošević vratio se u Donbas i prekršio uslovnu kaznu. Međutim, zbog toga može dobiti zatvorsku kaznu samo ako protiv njega bude pokrenut novi krivični postupak, objasnila je za RSE Tatjana Sekulić, portparolka Višeg javnog tužilštva u Beogradu.
Srbija je 2014. godine donela zakon kojim zabranjuje svojim građanima da se bore na stranim ratištima i da učestvuju u paravojnim formacijama. Kazne za one koji prekrše ovaj zakon kreću se od šest meseci do pet godina zatvora.
(Telegraf.rs/balkaninsight.com/Radio Slobodna Evropa)