Pre dve godine svet su obišle 4 reči izgovorene na Kubi: To je bio kraj jedne ere, a evo šta se do danas promenilo (FOTO) (VIDEO)
Nakon šest decenija na vlasti braće Kastro, Kuba doživljava veliku promenu
Bivši kubanski predsednik Fidel Kastro, revolucionarni vođa koji je izgradio komunističku državu na pragu SAD i 50 godina prkosio američkim naporima u cilju njegovog svrgavanja, preminuo je 25. novembra 2016. godine u 22.29 sati, a vest je sat i nešto kasnije, ali kalendarski, čitav dan kasnije, saopštio njegov stariji brat Raul rečima: Umro je komandant Kastro.
Predsednik Kube Raul Kastro saopštio je drhvatim glasom na nacionalnoj televiziji ovu tužnu vest pre dve godine. Svoje obraćanje završio je uzvikujući revolucionarni slogan: "Do pobede, uvek!" (Hasta la victoria, siempre).
Kuba je u nedelju obeležila drugu godišnjicu smrti legendarnog revolucionarskog vođe Fidela Kastra, a sadašnji kubanski predsednik Migel Dijaz Kanel pridružio se u bdenju.
Na Kubi ipak nije bilo organizovanih i planiranih događaja od strane države.
Unija mladih komunista u subotu održala je bdenje na Univerzitetu u Havani, kako bi obeležila Kastrov doprinos u stvaranju pravednijeg društva u kome su svi jednaki u zdravstvu, obrazovanju, radu i drugim osnovnim pravima.
Na bdenju je bilo više stotina ljudi, a oni su pričali o Kastru i povezali njegovo delovanje kroz priču, pesme i poeziju.
- Fidel je planirao i organizovao Revoluciju, vodio je, borio se i trijumfovao, spasio dostojanstvo zemlje, odlučno se suočio sa imperijalizmom, srastao sa svojim narodom i zbog mnogo razloga uvek će biti sa nama - istakao je kubanski predsednik preko Tvitera, u seriji postova u znak sećanja na svog prethodnika i mentora.
KRAJ VLADAVINE BRAĆE KASTRO
Tokom proteklih 24 meseca, Kuba je doživela velike promene, uključujući prepuštanje "prestola" Fidelovog brata i predsednika Raula, pa je 19. aprila 2018. godine posle izbora, Migel Dijaz Kanel proglašen za predsednika Kube. On je ovime ušao u istoriju ove zemlje po mnogo čemu jedinstvene u svetu, jer je posle šest decenija vladavine braće Kastro na čelu države neko sa drugim prezimenom.
Raul Kastro nastavio je da služi državi kao prvi sekretar Centralnog komiteta Komunističke partije Kube, a na toj poziviji on blisko sarađuje sa Dijaz Kanelom o glavnim pitanjima u vezi sa državom.
SEĆANJE NA VOĐU REVOLUCIJE
Kastrovi poštovaoci kojih ima širom sveta i dalje postavljaju fotografije i snimke slavnog lidera, ali se nijedna građevina, ulica, trg niti stadion neće zvati po njemu, jer je to bila njegova poslednja želja koja je izglasana i usvojena na Narodnoj skupštini, u decembru 2016. godine. Takođe, prema toj odluci ne može mu biti ni podignut spomenik.
Umesto toga, kubanska Vlada je izdala predsednički dekret kojim se traži "radna grupa koja će da sačuva i proširi sećanje na istorijskog vođu revolucije".
Grupa, sastavljena od oko 30 stručnjaka iz različitih oblasti i predstavnika različitih organizacija, zadužena je za osnivanje studijskog centra za očuvanje i distribuciju Kastrovog nasleđa za buduće generacije.
Centar ima za cilj sastavljanje i zaštitu svih dokumenata i informacija koje je proizveo Castro tokom godina, a očekuje se da će se otvoriti do kraja sledeće godine.
U međuvremenu, nekoliko univerziteta je uradilo nešto slično. Univerzitet u Havani u aprilu je stvorio počasnu katedru za proučavanje rada i načina razmišljanja Fidela Kastra, dok je Univerzitet u Orienteu, u istočnom gradu Santjago de Kuba, osnovao sličnu katedru, koja se bavi razvojem kritičkog mišljenja i proučavanja bivšeg predsednika.
Kastrov pepeo počiva na groblju Santa Ifihenija u gradu na samom jugu ostrva - Santjago de Kubi, unutar velike granitne stene na kojoj je uklesana samo jedna reč - "Fidel".
Monolit, koji stoji pored Fidelove grobnice, sadrži posmrtne ostatke nacionalnog heroja Hosea Martija.
KUBA DANAS
Fidel i Raul su vodili Kubu skoro 60 godina i od tog ostrva su napravili glavnog aktera tokom Hladnog rata uspevajući da zadrže komunistički režim uprkos padu saveznika, Sovjetskog saveza.
Nakon šest decenija na vlasti braće Kastro, Kuba doživljava veliku promenu. Na njeno čelo došao je Migel Dijaz Kanel, koji je tokom godina postao Kastrova desna ruka.
Dijaz Kanel je političar modernih stavova, pa je njegovim dolaskom na čelo država počela da se menja. Iako je Dijaz Kanel je prošle godine zauzeo čvršće stavove ističući da će jednopartijski sistem biti nastavljen i da će i dalje dominirati centralno planirana ekonomija, Kuba se malo "otvorila" ka svetu.
Šest decenija od Kubanske revolucije uvedena je funkcija premijera, priznaje se privatno vlasništvo i otvara put legalizaciji istopolnih brakova, što je veoma veliki korak za zemlju koja je nekada proganjala homoseksualce.
Komunistička partija je i dalje vodeća snaga jednopartijskog sistema.
TURIZAM CVETA
Uprkos političkim i sistemskim promenama, Kuba i dalje privlači ogroman broj turista iz celog sveta i jedna od omiljenih egzotičnih destinacija. Baš iz tog razloga, zemlja je i dalje "našminkana" u prepoznatljivom stilu, pa turisti zaista imaju utisak kao da su se vratili u neko davno vreme.
Na ulicama su na svakom koraku američki oldtajmeri, sirotinja se može osetiti i gotovo napipati u vazduhu na svakom koraku, ali osmehe i spokoj Kubanaca, uprkos takvoj situaciji u kakvoj žive, nemoguće je opisati rečima - to mora da se doživi.
Imaju hranu (bonove), imaju zdravstveno osiguranje... imaju vrhunske cigare, rum, žive za muziku... šta više čoveku treba za sreću i spokoj?! Ipak, ako ste u mogućnosti, posetite Kubu dok se ne promeni. Nećete zažaliti.
(Jelena Odabašić Džodan)