Žene koje su upravo ušle u američku istoriju: Lezbijka indijanskog porekla i političarka koja još otplaćuje studentski kredit uzdrmaće Kongres (FOTO)

Žene su do sada držale 85 od 435 mesta u Predstavničkom broju, što je bio rekord, ali CNN prenosi da bi one mogle da osvoje najmanje 96 mesta

Američki izbori za Kongres, koji su privukli pažnju javnosti skoro kao i svi predsednički izbori, biće pamćeni po ženama, koje su ušle u istoriju. Pored toga što će žene u Kongresu biti zastupljenije više nego ikada do sada, u najviše zakonodavno telo prvi put ušle su Amerikanke indijanskog porekla, muslimanke, političarke koje su pre živele na bonovima za hranu, ali i prve latino političarke.

Američki mediji predviđaju da će rekordan broj žena ući u vlast i da će one imati veliki uticaj na politiku u Vašingtonu.

Žene su do sada držale 85 od 435 mesta u Predstavničkom broju, što je bio rekord, ali CNN prenosi da bi one mogle da osvoje najmanje 96 mesta.

Tako u Predstavnički dom prvi put ulaze indijanke i muslimanke, dok je iz Masačusetsa prvi put izabrana crna žena za poslanicu Predstavničkog doma.

Takođe, Arizona i Tenesi prvi put dobijaju žene za predstavnike u Senatu.

Ovo su žene koje su ušle u istoriju na izborima 6. novembra:

NAJMLAĐA ŽENA KOJA JE IKADA IZABRANA U KONGRES

Aleksandrija Okasio-Kortes (29) ušla je u istoriju kao najmlađa žena koja je izabrana u Kongres. Aleksandrija je demokrata koja će predstravljati 14. okrug u Njujorku u Kongresu. Ona je u junu odnela šokantnu pobedu protiv Džoa Kroulija, koji je važi za dugogodišnjeg demokratu.

Nakon pobede postala je prepoznatljiva figura partije širom zemlje. Aleksandija je svoju kampanju izgradila oko toga da se pomaže radničkim porodicama.

PRVE MUSLIMANKE U KONGRESU

Demokratkinje Rašida Tlaib iz Mičigena i Ilhan Omar iz Minesote postale su prve muslimanke koje su izabrane u Kongres. Obe kandidatkinje zagovaraju politički napredna stajališta, poput minimalne plate u iznosu od 15 dolara i reformu imigracije.

Tlaib je ćerka palestinskih imigranata i bila je prva muslimanka u zakonodavstvu u Mičigenu.

Omar je prva somalijsko-američka žena koja je izabrana u Kongres, a koja je u SAD došla kao izbeglica. Ona je u Ameriku stigla kao devojčica nakon što je sa porodicom pobegla iz Somalije zbog građanskog rata. Njena porodica napustila je Somaliju kada je imala samo osam godina, a četiri godine svog života provela je u izbegličkom logoru u Keniji.

PRVE AMERIKANKE INDIJANSKOG POREKLA U KONGRESU

Deb Haland i Šeris Davids prve su Amerikanke indijanskog porekla koje su izabrane u Kongres.

Haland, demokratkinja iz Novog Meksika, samohrana majka i članica plemena Laguna Pueblo jedno vreme bila je predsednica Demokratske stranke. U svojoj 57. godini još uvek otplaćuje studentske kredite, a u jednom razdoblju svog života živela je od socijalne pomoći i bonova za hranu.

Izjavila je kako smatra da građani Novog Meksika žele predstavnika koji "zna koliko im je teško".

Šeris Davids, demokratkinja i članica plemena Ho-Chunk, prva je LGBT predstavnica u Kansasu i prva LGBT Amerikanka indijanskog porekla u Kongresu.

PRVA CRNKINJA IZ MASAČUSETSA U KONGRESU

Ajana Prisli prva je crnkinja iz savezne države Masačusets koja je izabrana u Kongres.

U pobedničkom govoru Preslej je rekla kako su "obojene žene morale da naprave seizmičko pomeranje kako bi probile barijere koje su ih držale daleko od kancelarije".

Nakon pobede nad protivkandidatom, Preslej je rekla kako "zna kako je živeti kao crnkinja".

- Moj pogled na svet i moje životne vrednosti značajno se razlikuju od vrednosti protivničkog kandidata (Kapuana) - izjavila je ona.

PRVE LATINO POLITIČARKE U KONGRESU

Veronika Eskobar, bivša sudija u El Pasu, i senatorka Silvija Garsija prve su latino političarke koje će u Kongresu predstavljati saveznu državu Teksas.

JUŽNA DAKOTA DOBIJA PRVU ŽENU GUVERNERA

Republikanka Kristi Noem postaće prva guvernerka Južne Dakote nakon pobede nad demokratom Bilijem Sutonom.

Na izborima održanim 6. novembra demokrate su preuzele kontrolu nad Predstavničkim domom Kongresa, dok su republikanci zadržali većinu u Senatu.

(Telegraf.rs/A. M.)