Ko stoji iza bombi koje dobijaju Trampovi protivnici? Amerika još pamti dvojicu terorista koji su krivi za smrtonosne pakete

Uzbuna u SAD podignuta je na najviši nivo, a građani strahuju od novog napada

Šest eksplozivnih naprava poslato je liderima Demokratske stranke u SAD, uključujući i dva bivša predsednika, Bila Klintona i Baraka Obamu, medijskoj kući Si-En-En-u, milijarderu i filantropu Džordžu Sorošu, glumcu Robertu de Niru. Svi oni našli su se na meti kritika aktuelnog predsednika Donalda Trampa i drugih desničara. Motiv je za sada nepoznat.

Nakon što je u sredu pronađena eksplozivna naprava u poštanskom sandučetu u blizini doma američkog milijardera i filantropa Džordža Soroša, u četvrtak su se na meti napada našli bivši predsednici SAD Bil Klinton i Barak Obama.

U blizini njihovih kuća takođe su pronađeni sumnjivi paketi, slični onima koji su dan ranije pronađeni u blizini kuće milijardera.

Sličan paket poslat je i CNN-u, a još jedan sumnjiv paket koji je bio adresiran na Belu kuću, presretnut je u Vašingtonu.

Američki Federalni istražni biro (FBI) potvrdio je da je presreo sumnjive pakete upućene poštom i adresirane na predstavnicu Demokratske partije iz Kalifornije u Predstavničkom domu Kongresa SAD Maksin Voters.

Presretnuti su i sumnjivi paketi namenjeni bivšem državnom tužiocu Eriku Holderu i kongresmenki sa Floride, Vaserman Šulc, guverneru Njujorka Endrjuu Kuomu, kao slavnom reditelju Robertu de Niru koji je oštro kritikovao Trampa. AP je naveo da nijedan od paketa nije eksplodirao niti ima podataka da je neko eventualno povređen.

Zbog toga su mere bezbednosti u Njujorku podignute na najveći nivo, a pripadnici policije duplirani na mostovima, tunelima, aerodromima i masovnim tranzitnim sistemima.

Najveće i najvažnije pitanje sada je ko stoji iza ovih napada?

Otkrivanje napadača moglo bi da potraje neko vreme, ako bombaši ili oni koji su napravili bombe imaju veštine da sakriju tragove, piše CNN.

Zbog istorije slučajeva terorističkih napada, uzbuna u SAD podignuta je na najviši nivo, a građani strahuju od novog napada.

Amerika pamti Teodora Kačinskog, poznatog kao "Unabomber", koji je u periodu od 1978. do 1995. poslao seriju poštanskih bombi akademicima i poslovnim ljudima za koje je smatrao da se suprotstavljaju njegovim neo-Luditovim uverenjima.

Kačinski je ubio tri osobe a 23 povredio pre nego što ga je FBI konačno uhapsio 1996. godine. Osuđen je na doživotnu kaznu bez mogućnosti pomilovanja.

U nedeljama nakon terorističkog napada 11. septembra 2001, pisma koja su sadržala antraks poslata su medijskim organizacijama i kongresnim kancelarijama u SAD. Pet osoba umrlo je od inhalacije antraksom. FBI je trebalo sedam godina da pronađe ko stoji iza ovih napada, a trag ih je odveo do vodećeg američkog mikrobiologa Brusa Ivinsa. Ivins je izvršio samoubistvo pre nego što su ga uhapsili.

Kačinski i Ivins su radili kao pojedinci i nisu bili deo nijedne grupe. Ovi "usamljeni glumci" često su teži za sprovođenje zakona nego kada postoji veća zavera koja uključuje više terorista.

Danas ima više sredstava za sprovođenje zakona nego u ranijim slučajevima, što olakšava pronalaženje odgovornih, kao što su sveprisutne nadzorne kamere i preciznije tehnologije DNK.

Nakon napada 11. septembra, Amerikanci često povezuju terorizam sa terorističkim organizacijama džihadista.

Činjenica je da postoje i drugi oblici političkog nasilja u SAD, a zvaničnici su šest eksplozivnih naprava koje su poslate vodećim demokratama, Sorošu i CNN-u kao teroristička dela.

U junu 2017. godine Džejms T. Hodgkinson III napao je republikanske članove Kongresa koji su igrali bejzbol u Virdžiniji i ranio petoro.

Hodgkinson je objavio jedan status na Fejsbuku.

- Tramp je izdajnik, Tramp je uništio našu demokratiju. Vreme je da uništimo Trampa i kompaniju - napisao je on. Upucao ga je policajac i ubrzo je preminuo.

Sedam meseci ranije, 5. decembra 2016. godine, verujući u desničarsku teoriju zavere da Hilari Klinton vodi dečiju pornografiju iz podruma picerije u Vašingtonu, Edgar Velč (28) iz Severne Karoline otišao je u Vašington da bi "sam istražio".

Velč je ušao u piceriju sa puškom i počeo da puca. Uperio je vatreno oružje u radnika koji je uspeo da pobegne i obavesti policiju. Velč je uhapšen, a istražiteljima je rekao kako je došao naoružan da pomogne u spasavanju dece.

Od 11. septembra 2001. godine, dok su 104 Amerikanca u SAD ubijena od strane džihadista, 73 je ubijeno od krajnje desničarskih terorista, a osmoro je nastradalo od strane terorista motivisanih crnom nacionalističkom ideologijom.

Bombe koje su poslate liderima Demokratske stranke, Džordžu Sorošu i CNN-u podsetile su Ameriku da političko nasilje u SAD može da potiče iz širokog spektra ideologije i motivacije.

VIDEO: Pokušaj atentata bombom se dogodio ovom svetkom državniku 

(Telegraf.rs/A. M.)