Žene u ovoj evropskoj zemlji nemaju pravo na abortus ni u slučaju silovanja ili kad im je život ugrožen: I sama pomisao na to ih vodi u zatvor
U ovoj zemlji se pobačaj kažnjava zatvorskom kaznom u trajanju do šest meseci
Andora je među poslednjim evropskim zemljama koja ima zakon koji ženama zabranjuje pobačaj, čak ni u slučaju silovanja ili kada im je život ugrožen, a koji se kažnjava zatvorskom kaznom u trajanju do šest meseci. Andorski doktori krše zakon čak i ako pacijentkinjama pruže informacije ili adrese klinika u inostranstvu.
Andora je najpoznatija kao skijaško odredište i porezna oaza, ali je i jedna od poslednjih evropskih zemalja koja brani pobačaj.
Žene u toj zemlji s 85.500 stanovnika smeštenoj u istočnim Pirinejima između Francuske i Španije, nemaju pravo na pobačaj čak ni u slučaju silovanja ili kada im je život ugrožen.
Nakon što je Irska ove godine referendumom ukinula zabranu pobačaja, samo još Malta, Vatikan i San Marino imaju takve zakone u Evropi. U Andori se pobačaj kažnjava zatvorskom kaznom u trajanju do šest meseci.
- Bila sam trudna s bebom za koju je postojao rizik da će umreti u mom stomaku, ali nisam imala pravo na pobačaj - kaže Sonja koja je u petom mesecu trudnoće saznala da njen plod boluje od neizlečive bolesti i da verovatno neće preživeti trudnoću.
Po andorskim zakonima, morala bi da rodi mrtvorođenče, ali je ipak donela tešku odluku da će pobaciti. Kao i više od stotinu žena svake godine, i Sonja je prešla andorsku granicu i postupak obavila u Kataloniji.
- Vi dolazite u našu zemlju da kupite cigarete, mi dolazimo u vašu zemlju da kupimo naša prava - kaže slogan na plakatu za legalizaciju pobačaja koji se deli na društvenim mrežama.
- Trebale bismo da imamo pravo na to u našim bolnicama, a ne da idemo u Barselonu s osećajem krivice i stida - kazala je Mendoza Cortes koja želi da to bude tema kampanje na parlamentarnim izborima iduće godine.
Andorske vlasti osuđuje i smatra ih licemernim jer zatvaraju oči pred tim da žene odlaze na pobačaj u inostranstvo. To je opcija koju, međutim, na raspolaganju imaju samo one žene koje mogu da plate između 600 i 1.000 evra. Novčanice se obično predaju španskom lekru u koverti.
Marija, koja je imala pobačaj u 18. godini, rekla je da je imala sreće što je njena porodica uspela da prikupi novac jer je svesna da mnoge žene nemaju tu mogućnost. Danas, kad joj je 27 godina, seća se šoka proživljenog kada ju je andorski ginekolog prisiljavao da sluša otkucaje srca ploda, pokušavši da je odgovori od prekida trudnoće.
Povratak iz klinike za pobačaje u Španiji trajao je tri sata vožnje tokom koje se presavijala od bolova u stomaku. Vratila se jako uznemirena, ali "nije bilo psihološke ili lekarske podrške nakon toga".
- Andorski lekari rizikuju zatvorsku kaznu u trajanju do tri godine i petogodišnju zabranu prakse u slučaju da budu uhvaćeni kako rade abortuse. Zakon krše čak i ako pacijentkinjama pruže informacije ili adrese klinike u inostranstvu - rekao je doktor Erik Dolsa.
- U slučajevima kada je život majke ugrožen, meni kao lekaru to predstavlja ogroman etički problem - kazao je. On je jedan od retkih andorskih lekara koji otvoreno podržavaju legalizaciju pobačaja na zahtev. Mnogi lekari ne žele otvoreno da razgovaraju o pobačaju zbog straha da će usijana rasprava o tome izazvati nestabilnost u kneževini s jedinstvenim političkim sistemom.
Iako je Andora parlamentarna kneževina, ona iz istorijskih razloga ima dva "sukneza" na čelu države: francuskog predsednika i biskupa španskog Urgela. Sadašnji biskup Joan-Enric Vives snažno se protivi abortusu i preti abdikacijom ako bude legalizovan.
- Vlada se skriva iza tog izgovora i kaže da pitanje pobačaja može ugroziti naše institucije - rekla je Elisa Muksela, čelnica andorskog Instituta za ljudska prava.
Sonja bi rado da se aktuelni francuski predsednik Emanuel Makorn javno izjasni o tom pitanju.”
- Učinite nešto za andorske žene. Ne želim da moje ćerke prolaze kroz istu stvar kao i ja - poručila je ona Makronu.
(Telegraf.rs/Hina)