Počela "najkrvavija bitka za Idlib": Ruski i sirijski avioni bombardovali gradove pod kontrolom pobunjenika, ima poginulih
Nakon neuspelog samita Turske, Irana i Rusije
Ruski i sirijski ratni avioni bombardovali su gradove u pokrajini Idlib, samo dan nakon propalog samita koji su u Teheranu održali predsednici Turske, Irana i Rusije, ne uspevši prevladati međusobne razmirice i dogovoriti se o prekidu vatre.
Očevici i spasioci kažu da je iz aviona napadnuto više sela i gradova u južnom Idlibu, kao i grad Latamneh na severu Hame, koji su još uvek pod kontrolom pobunjenika.
BACALI BAČVE S EKSPLOZIVOM IZ HELIKOPTERA
Sirijski helikopteri bacali su bačve s eksplozivom na kuće u predgrađu grada Khana Sheikuna, rekli su stanovnici tog područja u južnom Idlibu.
Prema podacima civilne zaštite, u selu Abden na jugu Idliba smrtno su stradale tri osobe.
Ta pokrajina, poslednje veliko pobunjeničko uporište u Siriji s tri miliona stanovnika i nekoliko desetina hiljada boraca, većinom džihadista, nakon neuspelog samita strahuje od nove humanitarne katastrofe.
Iran, Rusija i Turska nisu uspele u petak da prevladaju svoja razmimoilaženja, dogovorivši se ipak da će nastaviti "sarađivati" na rešenju kako bi se izbegle civilne žrtve u tom području na severozapadu Sirije, oko kojega vlast Bašara al Asada okuplja jedinice za, kako se čini, neposredan napad.
Ruski vazdušni napadi izvedeni su u petak na položaje Hajat Tahrir al-Šama, džihadističke organizacije koju je osnovao bivši sirijski ogranak Al Kaide koji dominira Idlibom, ili pak na Ahrar al-Šam, moćnu islamističku pobunjeničku skupinu, pri čemu je bilo pet mrtvih, izvestio je Sirijski opservatorij za ljudska prava.
Već u četvrtak stotine civila počele su bežati iz zone predviđajući napad vladinih jedinica.
ERDOGAN BESAN
Turski predsednik Tajip Erdogan u petak je rekao da "neće sa strane posmatrati niti učestvovati u igri" ako se svet ogluši na ubijanja desetina hiljada kako bi se ostvarili planovi sirijske vlade.
U seriji tvitova nakon trilateralnog samita u Teheranu, Erdogan je kazao kako pribegavanje metodama koje će zanemariti živote civila "ide na ruku teroristima".
Nakon što su ga 2015. osvojili pobunjenici, Idlib je njihovo poslednje veliko uporište. Onde su poslate desetine hiljada pobunjenika i civila evakuisanih iz drugih uporišta borbe koje su preuzimale lojalističke snage u zemlji.
Do ruskih je udara došlo dok se u Teheranu održavao samit između iranskog predsednika Hasana Rohanija i njegovih kolega Vladimira Putina i Redžepa Tajipa Erdogana, i nekoliko sati pre sastanka Veća sigurnosti UN-a o stanju u Idlibu koji je sazvao Vašington.
SAMIT PROŠAO U NADMETANJU PUTINA I ERDOGANA
Samit je obeležen verbalnim nadmetanjem predsednika Redžepa Tajipa Erdogana i Vladimira Putina. Erdogan se zdušno zalagao za sporazum oko "prekida vatre" i upozoravao na "pokolj" u slučaju napada lojalističkih jedinica, koje podržavaju Teheran i Moskva.
Putin je odbacio predlog uz argument "da nema predstavnika oružanih skupina oko tog stola" vičnih u pregovorima oko prekida vatre.
Globalno, sve tri zemlje držale su se svojih stavova. Teheran i Moskva insistirali su na potrebi borbe protiv "terorizma" i pravu Damaska da povrati integritet svoje teritorije, a Turska, koja podržava pobunjenike i masovno prihvata sirijske izbeglice na svojoj teritoriji, upozoravala je na nadolazeći "pokolj".
- Borba protiv terorizma u Idlibu neizbežan je deo misije povratka mira i stabilnosti u Siriji, ali zbog te borbe ne smeju da pate civili niti ona sme da dovede do politike spaljene zemlje - izjavio je iranski predsednik Hasan Rohani.
PUTIN ČVRSTO UZ ASADA
- Sirijska vlada ima pravo da preuzme nadzor nad celokupnom nacionalnom teritorijom i mora to da učini - procenio je Putin.
Osam međunarodnih nevladinih organizacija aktivnih u Siriji pozvalo je "svetske čelnike" okupljene u Teheranu i Njujorku da "rade zajedno na izbegavanju najgore humanitarne katastrofe u sedam godina rata u Siriji", u kojem je već poginulo više od 350.000 ljudi, a milion je izbeglo.
Izaslanik UN-a za Siriju Stafan de Mistura založio se za konkretne mere u petak pred Većem sigurnosti okupljenim u Njujorku kako bi se razgovaralo o Idlibu.
- Nužne su rute za evakuaciju u svim pravcima, prema istoku, severu, jugu - kazao je on.
Odlučne u preuzimanju celokupne teritorije, vlasti u Damasku skupile su pojačanja na rubu pokrajine koja se graniči s Turskom, a kojom dominiraju džihadisti Hajat Tahrir al-Šarma, ali uključuje i znatne pobunjeničke frakcije.
Gotovo polovina od oko tri miliona stanovnika pokrajine Idlib i nekoliko pobunjenih džepova susednih pokrajina Hama, Alep ili Latakija raseljeno je, po UN-u.
Video: Razoren centar za naučna istraživanja u Siriji
(Telegraf.rs/Hina)