Amerikanci i dalje špijuniraju Severnu Koreju: Sada tvrde da imaju dokaze da Kim pravi nove rakete

Dokazi do kojih su SAD došle ovog meseca najnoviji su koji ukazuju na tekuću aktivnost u severnokorejskim nuklearnim i raketnim postrojenjima, uprkos pregovorima sa SAD i junskom samitu lidera Severne Koreje Kim Džong-Una i američkog predsednika Donalda Trampa

Američki špijunski sateliti otkrili su obnovljenu aktivnost u severnokorejskoj fabrici koja je proizvela prve interkontinentalne balističke rakete koje mogu da dopru do SAD, izjavio je visoki američki zvaničnik.

Satelitske fotografije i snimci pokazuju da vozila ulaze i izlaze iz postrojenja u Sanumdongu, ali se ne vidi u kojoj je fazi eventualna proizvodnja raketa, rekao je Rojtersu isti, neimenovani zvaničnik.

Da li je ovo dokaz da je Kim poražen? Severna Koreja započela rasklapanje lokacije za lansiranje raketa (FOTO)

Pozivajući se na izvore bliske obaveštajnim izveštajima, "Vašington post" je juče naveo da Severna Koreja, po svoj prilici, radi na jednoj ili dve nove interkontinentalne balističke rakete na tečno gorivo u velikom istraživačkom postrojenju na obodima Pjongjanga.

Istovremeno, visoki zvaničnik u južnokorejskom predsedničkom kabinetu rekao je da američke i južnokorejske agencije pomno prate "različita kretanja" u Severnoj Koreji, ne iznoseći više detalja.

Dokazi do kojih su SAD došle ovog meseca najnoviji su koji ukazuju na tekuću aktivnost u severnokorejskim nuklearnim i raketnim postrojenjima, uprkos pregovorima sa SAD i junskom samitu lidera Severne Koreje Kim Džong-una i američkog predsednika Donalda Trampa.

Američki državni sekretar Majkl Pompeo rekao je prošle nedelje Komitetu za spoljne odnose Senata SAD da Severna Koreja i dalje proizvodi gorivo za nuklearne bombe, uprkos svom obećanju o denuklearizaciji, ali je naglasio da Trampova administracija i dalje postiže napredak u pregovorima s Pjongjangom.

Džoel Vit, bivši pregovarač Stejt departmenta i osnivač projekta za praćenje Severne Koreje "38 Sever", kaže da nije realno očekivati da Pjongjang obustavi svoje programe "dok mastilo na sporazumu nije još ni stiglo da se osuši".

To je bio slučaj i sa američkim pregovorima sa Sovjetskim Savezom tokom Hladnog rata, a u novije vreme i sa Iranom, "koji su nastavili da rade na razvoju centrifuga sposobnih da proizvode nuklearni materijal iako su se sa SAD dogovorili da ograniče tek aktivnosti", zaključuje Vit.

VIDEO: Koji je lider pobedio u ratu govora tela?

(Telegraf.rs/Tanjug)