Počela je misija veka: Dečaci zaglavljeni u pećini na Tajlandu konačno mogu napolje, a hrabri Srbin predvodi akciju (FOTO)
Prema poslednjim informacijama, misija može da traje, kako su spasioci sa lica mesta rekli, od dva do četiri dana. Izbavljanje prvog deteta očekuje se danas oko 16 sati
Ivan Karadžić, Danac srpskog porekla, jedan je od prvih spasilaca koji su ugledali "nasmejana lica" dečaka koji su prethodno proveli 10 dana u pećini na Tajlandu i za koje niko do tog momenta nije znao ni gde su, ni da li su živi. I pored svoje velike hrabrosti i uspeha, Karadžić je skromno izjavio da se u svoje lično, ali i u ime svog tima, zahvaljuje na ogromnoj podršci koju im ljudi širom sveta pružaju, ali da je ipak najbitnije "dovesti decu kući".
Akcija spasavanja 12 dečaka i njihovog trenera iz pećine na Tajlandu započela je oko 10 časova po lokalnom vemenu, javljaju svetski mediji. Spasioci su ušli u pećinu, a prethodno je evakuisano sve osoblje osim spasilaca, lekara i obezbeđenja, javlja Bi-Bi-Si. On je rekao da su 12 dečaka i njihov trener fizički spremi i mentalno odlučni za svoje izvlačenje iz pećine.
Prema poslednjim informacijama, misija može da traje, kako su spasioci sa lica mesta rekli, od dva do četiri dana. Izbavljanje prvog deteta očekuje se danas oko 16 sati.
Komandir kaže za AP da je spremno 13 ambulantnih kola i dva helikoptera na dve različite lokacije. Narongsak je takođe naglasio da je akcija započeta jer je nivo vode u pećini optimalan.
Uprkos njegovom upozorenju da bi akcija spašavanja mogla da traje i do četiri, prvi dečak bi mogao da izađe na površinu oko 21.00 po lokalnom vremenu. Akcija spasavanja 12 dečaka i njihovog trenera iz pećine na Tajlandu započela je oko 10 časova po lokalnom vemenu (05.00 u Srbiji), javljaju svetski mediji.
Spasioci su ušli u pećinu, a ranije je evakuisano svo osoblje sem spasilaca, lekara i obezbeđenja, javlja Bi-Bi-Si. Akciju će sprovesti 13 ronilaca, osam stranaca i pet pripadnika tajlandskih mornaričkih "foka". Za sada nije jasno na koji način će dečaci biti izvučeni iz pećine Tam Luang, navodi Bi-Bi-Si.
SRPSKI SPASILAC
Ivan Karadžić je za "Blic" potvrdio da je deo spasilačko-ronilačke ekipe koja se bori da izbavi zarobljene dečake i njihovog trenera iz pećine Tam Luang Nan Nong, kao i da je jedan od prvih koji je ugledao njihova "nasmejana lica". Iako nije rođen u našoj zemlji, Karadžić kaže da je nekoliko puta posetio Srbiju.
- Rođen sam u Danskoj, ali je moj otac rođen u Srbiji i svaki put kad mi obaveze dozvoljavaju rado je posetim - rekao je Karadžić.
Karadžić je novinarima ispričao i da je u Srbiji provodio i po mesec, dva a da ga je za Tajland vezala lepota zemlje i ljubav.
Skromni Danac srpskog porekla u gradu Ban Ko Tao na Tajlandu živi i radi već 11 godina, a od 2006. godine ima i svoju ronilačku školu "Koh Tao Tec Divers" u kojoj je i instruktor.
On je za "Skaj net" objasnio da većina ronilaca ima iskustva u spasavanju drugih ronilaca iz pećina, ali spasavanje dece je novo za većinu.
- Biće teško! Nemam iskustva u spasavanju dece iz pećina, mislim da niko nema - dodao je on.
Međutim, ronioci pričaju i da je napravljen značajan pomak u spasavanju mladih fudbalera, a Karadžić je optimista.
- Izvući ćemo ih odande - kaže, ali ipak ne želi da licitira sa tim kada bi to moglo da se dogodi, dodajući da je dobra vest i da se nivo vode u pećini i dalje spušta.
Nakon saznanja da je deo spasilačkog tima, njegov Fejsbuk profil preplavilo je oduševljenje, ali nakon tragičnog gubitka heroja i njegovog kolege Saman Kunana, pristižu mu poruke da "vodi računa o sebi, kao i da se ceo svet moli za njega".
- Veoma nas je rastužila vest da je naš prijatelj i kolega preminuo. On je naš heroj i nikad nećemo zaboraviti njegovu žrtvu - dodao je Karadžić.
Plan spasavanja dečaka iz pećine radi se praktično na licu mesta, odnosno, kako pričaju već prilično umorni ronioci, onda kada se vrati tim koji je poslednji zaronio, razmatraju se dalje mogućnosti i dogovaraju se dalje aktivnosti.
Karadžić kaže da je to što svi oni rade veoma zahtevno i da uspeva da odspava po tri, četiri sata, a da ga potom čekaju novi izazovi na licu mesta.
Oči iz celog sveta uperene su u njih, podrška stiže sa svih strana, a nadređeni koji vode celu akciju spasavanja ocenjuju da bi bilo dobro da se maksimalno iskoriste naredna tri dana jer se očekuje da će se potom nivo vode ponovo podići.
Osim toga, i mladi fudbaleri su u pećini Tam Luang Nang Non u pokrajini Čijang Raj već dve nedelje. Dečaci uzrasta od 11 do 16 godina i njihov trener (25) već su iznureni.
Nestali su nakon što su otišli posle treninga da vide pećinu, a pronađeni su devet dana kasnije zbijeni na malom, blatnjavom kamenu u poplavljenoj jami. Dečake su odmah snabdeli hranom, a pošto je vreme monsunskih kiša, njihovo spasavanje je usporeno. Ali najbitnije je da su - živi.
Dečaci su u ručno napisanim porukama tražili svojim roditeljima određenu hranu, imali su posebnu poruku i za nastavnike u školi i roditelje, a oglasio se i sam trener.
Sve o detaljnom planu spasavanja, kao i o detaljima dečje avanture koja je dovela do ove strašne situacije možete pročitati OVDE.
(Telegraf.rs)