Završena istraga oko upotrebe hemijskog oružja u Siriji: Zna se šta je ubilo veliki broj ljudi (VIDEO)
Organizacije za zabranu hemijskog oružja nema mandat utvrđivanja krivice za napad u Sarakibu, koji se nalazi na teritoriji pod kontrolom pobunjenika u pokrajini Idlib
Misija za utvrđivanje činjenica Organizacije za zabranu hemijskog oružja (OPCW) saopštila je da je u februaru u napadu na severozapadni sirijski grad Sarakib, u provinciji Idlib, najverojatnije korišćen plin hlor.
OPCW pojašnjava da su pronađena "dva cilindra" za koje je utvrđeno da su sadržavala hlor, a misija se poziva i na očevice i medicinske dokaze o "neuobičajenoj prisutnosti hlora u okolini".
- Misija OPCW-a u Siriji je utvrdila da je iz cilindara, mehaničkim putem, ispušten hlor u Al Talilu, predgrađu Sarakiba - stoji u saopštenju te organizacije.
VIŠE NAPADA HEMIJSKIM ORUŽJEM
Organizacije za zabranu hemijskog oružja nema mandat utvrđivanja krivice za napad u Sarakibu, koji se nalazi na teritoriji pod kontrolom pobunjenika u pokrajini Idlib.
Sirijska organizacija za civilnu zaštitu, Beli šlemovi, odmah je u februaru izvestila o napadu hlorom.
Do sada je u sirijskom sedmogodišnjem građanskom ratu zabeleženo više napada hemijskim oružjem.
Aktivisti i opozicija optužuju vladu za korišćenje hemijskog oružja protiv svojih protivnika, ali režim u Damasku odbacuje te navode i tvrdi da je OPCW-u 2014. godine predao ceo arsenal hemijskog oružja.
Prošli mesec su stručnjaci OPCW-a posetili sirijski grad Dumu, u samom predgrađu Damaska i poprištu navodnog kemijskog napada, gde su uzeli uzorke za analizu. Tada je, 4. aprila, u Dumi koja je još uvek bio pod kontrolom pobunjenika u napadu vladinih snaga poginulo najmanje 40 ljudi.
Sumnje da je u tom napadu upotrebljeno hemijsko oružje navele su SAD, Francusku i Veliku Britaniju da nedelju dana kasnije pokrenu zajedničke vazdušne udare na vladina postrojenja u Siriji.
VIDEO: Evo kako Sirija prkosi Americi
(Telegraf.rs/Hina)