Amerikance koje je oslobodila Severna Koreja dočekao Tramp i tom prilikom se posebno zahvalio jednoj osobi (FOTO) (VIDEO)
Vojni avion sa trojicom oslobođenih Amerikanaca sleteo je u vojnu bazu u blizini Vašingtona usred noći, u 2:42 sata po lokalnom vremenu
Vojni avion u kom se nalaze trojica Amerikanaca koje je oslobodila Severna Koreja sleteo je rano jutros u vojnu bazu u blizini Vašingtona, a američki predsednik Donald Tramp koji ih je dočekao izjavio je da se SAD zahvaljuju severnokorejskom lideru.
- Želimo da zahvalimo Kim Džon-unu - rekao je Tramp pozdravljajući oslobođene Amerikance. On je istakao da je ovo "posebna noć za tu trojicu zaista izuzetnih ljudi".
Tramp potvrdio: Severna Koreja oslobodila trojicu američkih zatvorenika
Prethodno su Tramp i prva dama Melanija ušli u avion da pozdrave Kima Donga Čula, Kima Haka Soka i Tonija Kima.
"Boing C-40" sleteo je u bazu "Endrjuz" u 2:42 sata po lokalnom vremenu, a ispred letelice je razvijena velika američka zastava između dva vatrogasna vozila.
Bivši pritvorenici će biti prebačeni u Nacionalni vojni medicinski centar gde će biti dodatno pregledani, saopštila je Bela kuća.
Oni su oslobođeni pre oko 20 sati, prilikom posete američkog državnog sekretara Majka Pompea Severnoj Koreji.
KO SU AMERIKANCI KOJE JE OSLOBODILA SEVERNA KOREJA?
Državni sekretar SAD Majk Pompeo napustio je juče Severnu Koreju sa trojicom američkih državljana, koji su oslobođeni iz pritvora u toj zemlji uoči predstojećeg susreta lidera SAD i Severne Koreje, Donalda Trampa i Kim Džong Una.
AP je objavio profile trojice Amerikanaca navodeći da su uhapšeni zbog navodnih "subverzivnih aktivnosti, špijunaže i drugih neprijateljskih akcija".
U pritvoru je najviše vremena proveo Kim Dong-čul, američki državljanin, rođen u Južnoj Koreji, koji je uhapšen 2. oktobra 2015. godine.
Pre hapšenja, Kim (64) je vodio kompaniju u Specijalnoj ekonomskoj zoni Rason na severoistoku Severne Koreje, navode severnokorejski državni mediji.
On je osuđen na 10 godina zatvora i prinudni rad u aprilu 2016. godine zbog navodne subverzije društvenog sistema Severne Koreje i špijunaže.
Pre nego što mu je izrečena kazna, bivši građanin Virdžinije javno se izvinio za klevetu protiv severnokorejskog rukovostva, prikupljanje i prosleđivanje poverljivih informacija Južnoj Koreji i pridruživanje prljavoj kampanji protiv stanja ljudskih prava u Severnoj Koreji.
U aprilu 2017. godine na aerodromu u Pjongjangu uhapšen je i Toni Kim, koji je poznat i po svom korejskom imenu Kim Sang-duk, zbog, kako je navela severnokorejska novinska agencija KCNA, počinjenih "krivičnih neprijateljskih dela u cilju prevrata" u Severnoj Koreji.
KCNA, međutim, nije navela kakva je tačno krivična dela Kim navodno počinjeno. Predavao je knjigovodstvo na Univerzitetu nauke i tehnologije u Pjongjangu, jedinom univerzitetu u Severnoj Koreji koji se finansira iz privatnih sredstava.
Univerzitet je negirao da njegovo zadržavanje u pritvoru ima ikakve veze s njegovim radom u toj ustanovi. Kim je prethodno je predavao korejski jezik na jednom univerzitetu u kineskom gradu Janđi.
Poslednji je, 6. maja 2017, uhapšen Kim Hak-song, koji je radio na razvoju poljoprivrede na eksperimentanoj farmi, kojom je rukovodio Univerzitet auke i tehonologije u Pjongjangu.
Prema navodima KCNA, on je uhapšen zbog angažovanja u neprijateljskim akcijama protiv Severne Koreje, ali nije precizirano o kakvim akcijama je reč.
KCNA, takođe, ne navodi da li je njegov slučaj povezan s slučajem Tonija Kima. Univerzitet je, takođe, naveo da zadržavanje u pritvoru Kim Hak-songa nije povezano s njegovim radom u toj ustanovi.
AP napominje da nije poznato da li su Toni Kim i Kim Hak-song zvanično osuđeni.
Pogledajte video:
VIDEO: Istorijski sastanak lidera Severne i Južne Koreje
(Telegraf.rs/Tanjug)