Nemačka je okićena kao za Novu godinu: Za Uskrs je ovde najvažnija jedna figura, a nije jaje (FOTO)

Farbanje jaja u zapadnim kulturama običaj je sličan kao kod pravoslavnih naroda

Foto: Telegraf

Proslava Uskrsa za vernike koji slave po Gregorijanskom kalendaru, najznačajniji je praznik nakon Božića za koji se vezuju brojni obredi i običaji. U Nemačkoj proslava Vaskrsa podrazumeva niz tradicionalnih rituala među kojima je kićenje vaskršnjeg drveta (Osterbaum), ukrašavanje kuće najrazličitijim dekoracijama, pravljenje slatkog hleba, dok se na vaskršnjoj trpezi obično priprema jagnjetina.

Jaja koštaju "kao svetog Petra kajgana", a pred Uskrs će biti još skuplja!

Ovakvi i slični običaji nisu pravilo u svim delovima Nemačke. U istočnom delu u Saksoniji, kako smo mogli da primetimo običaj je da se drvo (osterbaum) ispred kuće okiti ukrasnim jajima, da se prozori ukrase grančicima na koje se takođe stavljaju jaja kao dekoracija.

Centralna figura u proslavi Vaskrsa koja je dominantna među vaskršnjim ukrasima jeste mali oster bani ili uskršnji zeka-na nemačkom Ostern (Uskrs).

Kako smo mogli da saznamo, farbanje jaja u zapadnim kulturama običaj je sličan kao kod pravoslavnih naroda. Gospođa Barbara Dobritz kaže za Telegraf.rs da se za ovaj dan vezuje nekoliko običaja:

- Vaskršnji kolač se pravi od mleka, sa suvim grožđicama, većina ga kupuje u pekarama, na trpezu se iznosi pečeno jagnje i kuvana jaja. Međutim, ne peku svi jagnje, može biti bilo koja vrsta mesa. Ovo je praznik koji se dočekuje sa porodicom, deca mu se najviše raduju zbog jaja koja im sakrivamo u bašti ili u kući.

Jaja se u Nemačkoj ukrašavaju obično na Veliki petak, pri tom se ređe koriste farbe, najčešće se boje vodenim bojama ili voštanim. Prvo jaje koje se ofarba stoji kao "čuvarkuća". Kod pravoslavaca prvo jaje se boji u crveno, dok je u Nemačkoj to prvo jaje u zelenoj boji.

Jaja prema predanju donosi mali zeka koji je simbol vaskresenja. Mali zeka u radnjama dominantna je figura, pa se tokom praznika mogu kupiti najrazličitije figure u njegovom obliku, igračke, slatkiši, korpice u obliku zeke i mnogi drugi predmeti, od kuhinjskog escajga, stolnjaka, salveta, krpa…

Značaj oster banija ili uskršnjeg zeke je ustvari simbol vaskrsenja. Običaji vezani za Vaskrs u ovoj zemlji vekovima su se mešali sa paganskim običajima. Legenda o jajima koje donosi zeka ima sličnu simboliki kao u mnogim drugim kulturama, oni se smatraju simbolom plodnosti.

U najrazličitijim mitologijama jaje igra važnu ulogu, jer je činjenica da život proizilazi iz jaja,a zeka i jaja simbolizuju prirodni životni ciklus.

Vaskrsu se najviše raduju deca koja se za ovaj dan pripremaju nekoliko nedelja ranije. U okviru školskih aktivnosti organizuju se radionice, a nije retko i da se na trgovima na otvorenom često priređuju razne manifestacije. U čast velikog hrišćanskog praznika Vaskrsa koji se ove godine praznuje 1. aprila za vernike koji ga slave po Gregorijanskom kalendaru, mnogi delovi Nemačke ukrašeni su kao za vreme novogodišnjih praznika.

VIDEO: Kako da izbelite jaje i ukrasite ga dekupaž tehnikom

(Dragana Ivanić)