NAJBLISTAVIJI UM DVADESETOG VEKA JE UGAŠEN: Stiven Hoking umro u 76. godini (FOTO) (VIDEO)
- Moj cilj je jednostavan, a podrazumeva potpuno razumevanje univerzuma - zašto je takav kakav je i zašto uopšte postoji - govorio je engleski i svetski poznati teoretski fizičar Stiven Hoking koji je danas umro u 76. godini.
Brilijantni fizičar Stiven Hoking, čuven po svojim genijalnim radovima na temu crnih rupa i relativiteta, preminuo je u 76. godini u ranim jutarnjim satima u svojoj kući u Kembridžu, potvrdila je porodica preminuloga, javlja Bi-Bi-Si. On je bio autor brojnih popularnih knjiga i drugih radova, koji su samo deo nemerljive zaostavštine koju je za sobom ostavio čovečanstvu.
STRAVIČNO UPOZORENJE: Ljudi će u narednih 100 godina morati skroz da napuste Zemlju! (VIDEO)
Sa 22 godine doktori su za Stiven Hokinga imali mračne prognoze, proživeće još samo par godina nakon što je otkriveno da pati od retke progresivne bolesti, amiotrofne lateralne skleroze. Teško oboljenje ga je prikovalo za kolica i skoro u potpunosti oduzelo moć govora, ali njegov um, iako zarobljen u krhkom telu, je ostao blistav i nesalomiv.
Hoking je, međutim, pobedio tešku fizičku onesposobljenost i više od pet decenija davao izuzetan doprinos fizici i matematici. Takođe je razotkrio neke od najzamršenijih tajni kosmosa.
Nadživeo je prognoze doktora i proveo život ispunjen radom, okružen ljudima koji su ga poštovali i porodicom koja ga je volela. Ostaće upamćen ne samo zbog svog neizmernog doprinosa svetu nauke, već i samog čovečanstva.
- Bio je veliki naučnik i izuzetan čovek čiji će rad i zaostavština živeti mnogo godina - navela su u saopštenju njegova deca Lusi, Robert i Tim, preneo je AP.
Profesor Hoking je bio najpoznatiji po proučavanju crnih rupa, za koje je utvrdio da vremenom gube energiju i blede, da bi potpuno nestale, što je fenomen poznat u nauci kao "Hokingova radijacija".
Njegov rad je kombinovao kvantnu mehaniku sa Ajnštajnovom teorijom relativiteta. Demonstrirtao je da Ajnaštajnova teorija relativiteta zapravo znači da će svemir, koji je otpočeo postojanje Velikim praskom, završiti u crnoj rupi.
Naučna potraga za Hokinga je za njega bila skoro kao verska, a AP podseća da je jednom prilikom rekao će iznalaženje "terorije svega", omogućiti čovečanstvu da "spozna božji um".
Prema njegovom mišljenju, verovanje u Boga koji interveniše u univerzumu da bi se "postarao da dobri momci pobede ili budu nagrađeni u sledećem životu", samo je pusta želja.
- Ipak, ne možemo a da sebi ne postavljamo pitanje: Zašto postoji univerzum? Ne znam operativni put kojim bi se dao odgovor na to pitanje, ako uopšte i postoji...ali to je nešto što me muči - rekao je Hoking 1991.
Hoking je pisao da je cilj potpuno razumevanje događaja oko nas i našeg postojanja.
Nekoliko godina kasnije je, međutim, nagovestio da takva vrsta teorije možda ne postoji.
Stiven Vilijam Hoking rođen je 8. januara 1942. godine. Unapredio je razumevanje prostora, vremena i prostor-vreme singulariteta.
Diplomirao je fiziku na Oksfordu, a potom je s temom iz teorije relativiteta doktorirao na Kembridžu, gde je nastavio akademsku karijeru. Postao je član Kraljevskog društva 1974. godine, profesor matematike 1979. godine.
Britanski naučnik je stekao svetsku slavu zbog svog rada na crnim rupama i teoriji relativiteta, a iza sebe je ostavio niz dela od kojih je najpoznatija knjiga "Kratka istorija vremena".
Ova knjiga je bila pravi bestseler koji je zauzeo prvo mesto na listi bestselera britanskog Sandej tajmsa, gde se zadržao rekordnih 237 nedelja.
Hoking je vremenom postao i ikona popularne kulture, pa se pojavio u "Zvezdanim stazama", "Simpsonovima", "Futurami", "Štreberima", ali i predstavama "Letećeg cirkusa Montija Pajtona" i na jednom od albuma legendarnog benda "Pink Flojd".
Hoking se 1965. godine oženio sa Džejn Vajld sa kojom je dobio troje dece - Roberta, Lusi i Timotija.
Razveli su se 1991. godine, a taj događaj je poremetio odnose Hokinga i njegove dece.
Četiri godine kasnije oženio se sa Elejn Mejson, medicinskom sestrom koja ga je nekada negovala.
Tu vezu su pratile glasine o navodnom zlostavljanju, a policija je 2004. godine posle medijskih navoda da je pretučen i ostavljen u bašti u najtoplijem danu u godini, pokrenula istragu.
Hoking je medijske navode odbacio kao "potpuno netačne", a policija nije našla dokaze o navodnom zlostavljanju.
Hokin i Mejson su se razišli 2006. godine.
Njegov život ekranizovan je filmom iz 2014. godine Teorija svega, u kojem je glavnu ulogu imao Edi Redmejn.
Godine 1989. postao je počasni pratilac kraljice. Neostvareni san mu je bio da odleti u svemir.
(Telegraf.rs/Tanjug)