Nemac letovao u Hrvatskoj pre 4 godine: Tek sada dobio obaveštenje da mora da plati kaznu od 400 evra

Evropski sud pravde presudio je prošle godine da kazne za parkiranje mogu biti naplaćene širom EU-a, ali ne bez sudske odluke

Hans Staufenberg (36) iz Minhena pre četiri godine bio je na odmoru u Hrvatskoj. Tek nedavno  stiglo mu je pismo iz advokatske kancelarije u Hrvatskoj, u kojem se traži da plati kaznu u iznosu od 400 evra.

Jednom stiglo 14 kazni od po 500 evra: Hrvatski ribari dobili prve kazne od Slovenije

- Mislim da je ovo pogrešno iz nekoliko razloga. Prvo, neko je u Hrvatskoj morao da me upozori na "prestup" i da mi okači obaveštenje ispod brisača. Drugo, kazne za pogrešno parkiranje su od 10 do 20 evra - priča za TZ.de i dodaje da mu advokatsko pismo daje 14 dana da plati, inače su ovlašćeni da obave prisulnu naplatu.

Ništa od prisilne naplate

Nemci navode da ovo nije usamljen slučaj. Upravnik pravnog centra Nemačkog autokluba (ADAC), Markus Šipe, kaže da se ovakva kazna ne može naplatiti prisilno, o čemu je odlučivao Evropski sud pravde. Staufenbergu preporučuje da obavesti advokatsku kancelariju o odluci Evropskog suda pravde.

Zanimljivo, u pismu advokata piše da postoji nalog o prisilnoj naplati, ali on nije dodat uz pismo. TZ.de navodi da "istočnoevropski advokati koji uteruju dugove često uspevaju da ovakvim pismima izvrše pritisak".

Što je presudio Evropski sud pravde?

Evropski sud pravde presudio je prošle godine da kazne za parkiranje mogu biti naplaćene širom EU-a, ali ne bez sudske odluke. Reč je bila o slučaju jednog Nemca koji je zbog pogrešnog parkiranja na jednom gradskom parkingu u Puli morao da plati kaznu u iznosu od 13 evra.

Ali zahtev za naplatu je primio tek kasnije, od jednog hrvatskog javnog beležnika. Nemac je uložio žalbu, pa je sud u Puli zatražio mišljenje o tom slučaju od Evropskog suda pravde.

Evropski sud upozorio je da je za prisilnu naplatu nužna prethodna sudska odluka kako bi se licu koje napravilo prekršaj pružila prilika za iznošenje obrane.

Dakle, zahtev javnog beležnika tu nije dovoljan kao osnova za naplatu. Ta pravila važe i za gradske i za privatne parkinge, piše Croexpress.

ADAC prati ovu situaciju, a kažu kako dosad nije bilo slučajeva u Nemačkoj u kojoj su ovakve navodne odluke o prisilnoj naplati zaista i izvršene.

(Telegraf.rs/Index.hr)