KATAKLIZMA NA FLORIDI: Uvek osunčana država okovana snegom i ledom po prvi put u poslednjih 30 godina (FOTO) (VIDEO)
Oluja je u sredu zasipala snegom glavni grad Floride Talahasi, prvi put u 28 godina
Prva velika zimska oluja 2018. obrušila se na američki severoistok, primoravši vlasti da zatvore škole i neke državne kancelarije i poremetivši saobraćaj. Koliko je ozbiljna situacija govori i podatak da je i u uvek sunčanoj Florida pao sneg , i to po prvi put u skoro 30 godina.
Ciklon koji se formirao iznad Atlantskog okeana stigao je do istočne obale SAD-a i doneće smrtonosnu kombinaciju grada, susnežice i snega uz vetrove snage uragana. Do kraja ove nedelje delovi severoistoka biće hladniji od Marsa, gde je prosečna temperatura između -55 i -60 Celzijusa, upozorili su stručnjaci.
Oluja je rezultat brzog i retkog pada pritisak od 24 milibara u 24 sata koji neki stručnjaci nazivaju "ciklonska bomba". Zbog toga se pojačavaju snaga vetra i snežne padavine.
Oluja je u sredu zasipala snegom glavni grad Floride Talahasi, prvi put u 28 godina.
- Sneg u glavnom gradu Floride. Čekajte... Ovo bi moglo da bude loše za naš brend - napisao je gradonačelnik Talahasija u četvrtak na Tviteru.
Poslednji put u južnom delu države, čak i u Majami Biču, pao je sneg 19. januara 1977. godine. Ipak, Majami će ovog puta biti pošteđen zimskih idila, ali će zato sneg vrlo verovatno pasti u drugim većim gradovima poput Džeksonvila ili Palm Biča.
U Majamiju i Orlandu će se zadržati suvo, ali za ovo područje vrlo hladno vreme sa temperaturama od oko 10 stepeni Celzijusovih. Mnogi meštani drugih gradova već su se pripremili za mogući sneg što se može videti po porastu prodaje zimske opreme i lopata za čišćenje snega recimo.
Mnogi oni koji godinama žive na Floridi prvi put su doživeli da sneg pada u njihovom gradu i to je za pojedine bio spektakl. Stanovnici su se začudili kad su otvorili prozore i videli svoje bazene zamrznute i prekrivene snežnim pokrivačem. Odmah potom postavljali su fotografije i snimke snega na društvenim mrežama, prikazujući pomenute bazene i sneg.
Retki sneg imao je uticaj i na saobraćaj, a vreme će ostati hladno i tokom vikenda iako se sneg zadržao samo kratko.
ŽRTVE SNEŽNE OLUJE
Najmanje 17 osoba u SAD preminulo je ove nedelje u nesrećnim slučajevima vezanim za hladnoću od Teksasa do Nove Engleske.
U gradu Njujorku temperatura je ispod nule još od Božića.
Od Mejna pa do Floride u svakoj državi na Istočnoj obali izdato je barem jedno meteorološko upozorenje na zimsku oluju ili vejavicu.
Pod snegom i ledom našli su se i južni gradovi kao što su Savana i Čarlston u Južnoj Karolini, za koje je to prilično neuobičajena pojava.
IGUANE SE SMRZAVAJU
Na Floridi je toliko hladno da se iguane, nenavikle na niske temperature, koče i padaju sa drveća u predgrađima Majamija, piše AP.
Nacionalni meteorološki institut u Majamiju saopštio je da je u delovima južne Floride temperatura tokom jutra bila pet stepeni Celzijusa što je dovoljno hladno da parališe zelene iguane.
Ova hladnokrvna stvorenja koja nastanjuju tropske oblasti Kariba, Centralne i Južne Amerike, počinju da se, smrzavaju kad temperatura padne istod 10 stepeni, kaže Kristen Somers iz Komisije za očuvanje riba i divljih životinja na Floridi.
- To je previše hladno da bi se kretale - dodaje Somers.
Nisu samo reptili pogođeni ovonedeljnim talasom hladnoće; morske kornjače takođe se koče od za njih neuobičajeno niskih temperatura, navodi AP.
Biolozi Komisije za zaštitu životinja su u nekoliko slučajeva spasli kornjače koje su plutale po vodi ili blizu obale, ali spasilačke akcije za iguane nisu planirane.
Dobronamernim stanovnicima koji pronađu ukočene iguane savetuje se da ih ne diraju jer bi mogle da se osete ugroženim i da ujedu kada se zagreju.
- Nemojte da pretpostavite da su mrtve - kaže Somers.
Dvonedeljni talas hladnoće ispod pet stepeni 2010. godine ubio je mnogo iguana, kao i burmanskih pitona i drugih gmizavaca koji žive u suptropskoj klimi južne Floride.
(Telegraf.rs)