Jutarnji program počeo potresnom rečenicom: "Sat je stao u 2 sata i 6 minuta, poginulo je 16 kolega, a mi..."
Kod spomenika "Zašto" u Tašmajdanskom parku u dva sata i šest minuta održan je pomen radnicima Radio-televizije Srbije poginulim pre 26 godina, kada je NATO bombardovao zgradu RTS-a.
Pre 26 godina, u noći između 22. i 23. aprila, NATO je bombardovao zgradu RTS-a i ubio šesnaestoro ljudi. Prvi put je u istoriji ratovanja pogođena jedna medijska kuća koja je prethodno proglašena za legitimni vojni cilj. Zgrada RTS-a bombardovana je tokom emitovanja vesti u 2 sata i 6 minuta.
Tim povodom, već 25 godina, ekipa RTS okuplja se u Tašmajdanskom parku, ne bi li odala počast nastradalim kolegama. Ta okupljanja prethodnih četvrt veka prenošena su uživo u programu, a ove godine taj niz je prekinut. Jutarnji program RTS-a, ove godine otpočeo je potresnom rečenicom.
- U NATO bombardovanju RTS-a pre 26 godina, ubijeno je 16 naših kolega. U noći između 22. i 23. aprila, prvi put je bombardovana jedna medijska kuća. Sat u režiji stao je u 2 sata i 6 minuta, poginulo je 16 naših kolega - rečeno je u posebnom prilogu posvećenom ovoj tragediji.
Nakon toga prikazane su slike i imena kolega koji tu noć nisu preživeli:
Jelica Munitlak (28) - šminker, Ksenija Banković (28) - video-mikser, Darko Stoimenovski (26) - tehničar u razmeni, Nebojša Stojanović (27) - tehničar u masteru, Dragorad Dragojević (27) - radnik obezbeđenja, Dragan Tasić (31) - električar, Aleksandar Deletić (31) - kamerman, Slaviša Stevanović (32) - realizator, Siniša Medić (33) - dizajner programa, Ivan Stukalo (34) - realizator, Dejan Marković (40) - radnik obezbeđenja, Milan Joksimović (47) - radnik obezbeđenja, Branislav Jovanović (50) - tehničar u masteru, Slobodan Jontić (54) - monter, Milovan Janković (59) - precizni mehaničar i Tomislav Mitrović (61) - režiser programa.
U zgradi televizije te noći bilo je više od stotinu ljudi, Marija se to veče pozdravila sa kolegama, ne sluteći da neke od njih više nikada neće videti.
- Samo nisam znala da je to naš poslednji pozdrav. Neko je smatrao da ima pravo da prekine svu tu lepotu, svu tu mladost, sve te planove - rekla je novinarka RTS-a, Marija Č. Mitrović.
Za ovaj zločin odgovarao je samo tadašnji direktor RTS-a Dragoljub Milanović, jer nije poštovao naređenja Savezne Vlade i izmestio radnike i tehniku na bezbednu lokaciju. Za NATO- RTS je bio legitiman cilj. Slučaj je ispitivala specijalna komisija Haškog suda, ali Tužilaštvu nije predložila pokretanje krivičnog postupka.
Nakon priloga prikazano je i saopštenje RTS-a.
- Poštovani građani, prvi put za 25 godina, koliko se okupljamo u Tašmajdanskom parku, da odamo poštu za 16 naših kolega, koji su poginuli u NATO nbombardovanju naše zgrade 23. aprila 1999. godine u dva sata i šest minuta, prvi put RTS nije uživo prenosio pomen - piše u saošpštenju.
Oni su naveli da su njihovi kapaciteti blokirani.
-Ni ove godine nisu tu da bi protestvovali zbog najstrašnijeg zločina prema radnicima u medijima - navodi se u saopštenju.
(Telegraf.rs)