Janković ukazala na izloženost Roma diskriminaciji: Obrazovanje ključno za bolji socijalni i ekonomski položaj

Vreme čitanja: oko 2 min.
Foto: Z.M./ Poverenik za zaštitu ravnopravnosti

"Svetski dan Roma je prilika da još jednom ukažemo na teškoće sa kojima se, uprkos pomacima, i dalje suočavaju Romi u svim segmentima života, a posebno Romkinje koje nemaju dovoljnu podršku za obrazovanje ili su prinuđene na rane brakove", istakla je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković koja je danas razgovarala sa stanovnicima naselja Veliki rit u Novom Sadu.

Praksa Poverenika već godinama ukazuje da su Romi izloženi diskriminaciji u gotovo svim oblastima društvenog života. Kako ona ukazuje, mnoge pritužbe se odnose na vređanje i omalovažavanje, dok se negativni stavovi i predrasude prema Romima u poslednje vreme ispoljavaju najviše preko društvenih mreža.

Što se tiče konkretno Romkinja, kod njih je neretko primetna višestruka diskriminacija, i po osnovu pola i po osnovu nacionalne pripadnosti, u većem su riziku od siromaštva i ograničenim mogućnostima na tržištu rada.

"Studije slučaja dečji, rani i prinudni brak" koju je izradila Romska ženska mreža Srbije otkrila je veliku na zastupljenost ove prakse u romskoj populaciji.

- Porazno je kada u trećoj deceniji 21. veka čujete mladu ženu koja kaže "Roditelji su se dogovorili sa budućim svekrom i svekrvom da se udam. I samo saopštili da prelazim kod njih i da više neću u školu" - kaže Brankica Janković na Svetski dan Roma.

Foto: Z.M./ Poverenik za zaštitu ravnopravnosti

Кao članica Nacionalne koalicije za okončanje dečijih brakova, koji nije svojstven samo romskoj zajednici, poverenica konstantno ukazuje da ovo pitanje zahteva sistemski i koordinisan pristup, jer dečji brak ugrožava živote i budućnost devojčica i dečaka, uskraćuje im mogućnost da odlučuju o svom životu, ometa njihovo obrazovanje, čini ih podložnijim nasilju, diskriminaciji i zlostavljanju. Izražen je i problem neadekvatnog tretmana i nedovoljnog razumevanja kompleksnog položaja mladih Romkinja i njihova neretko ograničena mogućnost izbora partnera i rađanja dece.

- Pored toga, ne smemo zanemariti problem neadekvatnog tretmana u ginekološko-akušerskim klinikama. Iako je taj tretman poboljšan nakon preporuke mera koju je institucija Poverenika uputila, mnoge Romkinje se i dalje, što ističu u pomenutom istraživanju, suočavaju sa lošijim, odnosno nejednakim tretmanom pre, tokom i nakon porođaja - dodaje Brankica Janković.

Ono što poverenica podvlači kao veoma važno za svu a posebno romsku decu jeste obrazovanje. Njegova svrha je, ukazuje, poboljšanje socijalnog i ekonomskog položaja. Upravo to je naflasila u razgovoru sa stanovnicima novosadskog naselja. Da je obrazovanje Roma najvažnije za ravnopravan položaj u društvu, slaže se i većina ispitanika (85 odsto) iz istraživanja institucije Poverenika "Percepcija romske zajednice o diskriminaciji", koje je pokazalo i da 29 odsto ispitanika vidi decu kao najviše diskriminisanu u romskoj populaciji.

- Nije dovoljno samo sprovoditi zakonsku regulativu i donositi mere, već je potrebno zajedničko i kontinuirano angažovanje svakoga od nas institucionalno i pojedinačno kako bi se unapredio položaj Roma, ali i doprinelo društvu solidarnosti, humanosti, pravde i ravnopravnosti - zaključila je Janković.

(Telegraf.rs)

Teme